Espoo 3.9.2009
Palveluseteli - mahdollisuus pk-yrityksille?
Palvelusetelin laajemman käyttöönoton mahdollistava laki sosiaali- ja terveydenhuollon palvelusetelistä on tullut voimaan 1.8.2009. Sen käytön laajentaminen on osa Espoon kaupungin tuottavuusohjelmaa ja sisältyy tavoitteena valmisteltavana olevaan Espoo-strategiaa. Palvelusetelin käytöllä on tavoitteen asiakkaan valinnanvapauden lisääminen ja palvelun laadun ja kustannustehokkuuden paraneminen. Tavoitteissa korostuu verkkopalvelujen hyödyntäminen ja sähköisen palvelusetelin käyttöönotto.
Palvelusetelijärjestelmässä kunta sitoutuu maksamaan asiakkaan eli palvelun käyttäjän yksityiseltä palveluntuottajalta hankittavaksi määritellyt palvelut. Uusi laki laajentaa näin asiakkaan vapautta valita palvelunsa ja monipuolistaa kunnan mahdollisuuksia järjestää palveluita. Palvelusetelijärjestelmä on vaihtoehtoinen palvelun järjestämistapa muiden palvelun järjestämistapojen ohella. Kunnat saavat lain mukaan itse päättää missä palveluissa seteliä käytetään ja missä laajuudessa.
Kunta määrittelee yksityisen palveluntuottajan hyväksymiskriteerit lakisääteisten kriteerien lisäksi, kunhan vaatimukset liittyvät asiakkaiden tai asiakasryhmien tarpeisiin. Kukin kunta hyväksyy erikseen ne palveluntuottajat, joiden palvelujen maksamiseen asiakas voi käyttää kunnan myöntämää palveluseteliä. Palvelusetelin arvo tulee olla asiakkaan kannalta kohtuullinen.
Mitkä ovat pk-yrityksen mahdollisuudet?
Helsingin Sanomat, Hufvudstadsbladet ja Länsiväylä ovat viime aikoina julkaisseet monia artikkeleita sosiaali- ja terveydenhuollon ongelmista. Viimeisin 29.8.09 käsitteli hallituksen budjetointia kunnille, jonka katsotaan rasittavan erityisesti tätä sektoria. Kuntaliitto ja JHL kritisoivat budjettiehdotusta, joka heidän mielestä johtaa kunnissa suuriin ”pakollisiin” säästöihin sosiaali- ja terveydenhuollossa. Ollaan menossa aivan väärään suuntaan! Juuri kun tämän sektorin menot kasvavat merkittävästi koko ajan niistä on rahapulan takia karsittava palveluita. Tämä tulee johtamaan sairaskulujen huimaan nousuun lähiaikoina. Tehdään siis sama virhe kuin edellisen laman yhteydessä 80-luvun lopussa. Nyt leikataan ja erittäin kallis lasku tästä siirtyy tulevaisuuteen.
Kuka kärsii, asiakkaat tietysti. Palvelut huonontuvat ja ennaltaehkäisevä sekä korjaava hoito on unohdettu lähes täysin. Tästä on valitettavasti nähty selviä merkkejä myös Espoon kohdalla. Ostopalvelut ovat pienentyneet merkittävästi, n. 80 % ja laadukkaat yksityiset palveluntuottajat saavat suunnata resurssejaan uusille kohderyhmille pysyäkseen elossa. Espoo on kautta aikojen ollut esimerkkikunta sosiaali- ja terveydenhuollon hoitamisessa, mutta tästä on nyt otettu takapakkia reilusti kuluneen vuoden aikana.
Palveluseteli luo kuitenkin uskoa alan pk-yrittäjiin. Kun asiakkaalle annetaan mahdollisuus itse valita jatkossa palvelun tuottaja on yrityksillä edelleen mahdollisuus toimia vahvana verkostona Espoon kaupungin palvelutuotannossa. Yrittäjät uskovat että Espoo haluaa edelleen toimia edelläkävijänä myös sosiaali- ja terveydenhuollossa ja luottaa siihen että kaupunki antaa mahdollisuuden laajaan palvelusetelin käyttöön tällä sektorilla. Yhteistyö on voimaa, ja me yrittäjät haluamme olla mukana luomassa yhä asiakaslähtöisempää ja laadukkaampaa palvelua Espoossa.
Petra Kaukoranta
Espoon Yrittäjien varapuheenjohtaja
FysioSporttis Oy, toimitusjohtaja