Tältä sivulta löydät Suomen Yrittäjien kannanottoja liittyen kunnalliseen elinkeinopolitiikkaan.
102 kunnalla ja kuntayhtymällä on käytössä palveluseteli. Suunnitelmia käyttöönotosta tai käyttöönoton laajentamisesta on 120 kunnalla ja kuntayhtymällä.
Helsingin kaupunki tekee vuoden 2011 aikana kaupungille palvelustrategian.
Tuorein esimerkki kuntien elinkeinotoiminnan laajentumisesta yksityisille markkinoille on HUS:n yksityissairaalahanke Uudellamaalla. Suomen Yrittäjät tyrmää esityksen.
Sosiaalipalveluyritysten määrä laski ensimmäistä kertaa, vaikka sekä henkilöstön että liikevaihdon osalta kasvu jatkui toimialalla vahvana vuonna 2009. Alan liikevaihdon ja henkilöstön kasvu osoittavat selvästi, että yritysten koko on kasvanut.
Kuntaliiton ja valtiovarainministeriön laskelmien mukaan kunnallisveroa on nostettava 3-4 prosenttiyksikköä seuraavan kymmenen vuoden aikana. Siltikään kuntatalous ei olisi hyvällä tolalla, kertoo Kauppalehti. SY:n Pesonen on Kuntaliiton ja VM:n kuntatalousnäkemysten kanssa samoilla linjoilla.
Monet hoivayrittäjät ovat voineet palkata lisää työvoimaa palvelusetelin myötä. Seudullinen palvelusetelijärjestelmä tuo hoivayrityksille uusia asiakkaita, kasvattaa niiden liikevaihtoa ja laajentaa palvelutarjontaa, Noora Sieväsen pro gradu - tutkielma kertoo.
Suomen Yrittäjien elinkeinopolitiikan mittariston mukaan yrittäjät suhtautuvat varovaisen kriittisesti kuntien elinkeinopolitiikkaan. Mittaristokyselyn tulokset ovat säilyneet samalla tasolla kuin pari vuotta sitten. Vuodesta 2006 kokonaisarvio on noussut kolmella pisteellä 45 pisteestä asteikon ollessa nollasta sataan.
Suomen Yrittäjien selvityksen mukaan suurten kaupunkien hankintakäytännöissä on kehitettävää. Kaupunkien hankintakäytännöt on linjattu ohjelmissa monipuolisesti ja sisällöllisesti hyvin, mutta erityisesti strategisten linjausten ohjausvaikutus kilpailuttamiseen ontuu. Erillinen hankintastrategia on vain neljäsosalla selvitetyistä kaupungeista.
Helsingin Yrittäjien Palveleva Helsinki -hankkeen julkaisu, Tehokkuutta palvelutuotantoon - lisää vaikuttavuutta, julkaistaan tänään Yritystä Stadiin! -tapahtumassa. Julkaisussa esitellään hankkeen asiantuntijafoorumin tuloksia sosiaali- ja terveyspalveluiden hinnoittelusta ja kustannuslaskennasta.
Kuntien taloudellinen tilanne on edelleen kireä kaikilla alueilla. Kuntapäättäjät arvioivat tilanteen kuitenkin myönteisemmäksi kuin 1990-luvun alun lamajaksolla erityisesti verotulojen, investointihalukkuuden ja asuntorakentamisen suhteen. Sen sijaan työttömyyden osalta ongelmat koetaan edeltävää lamaa suurempina. Tiedot ilmenevät työ- ja elinkeinoministeriön ja Kuntaliiton tilaamasta Aluebarometri -tutkimuksesta.
Palvelusetelit tarjoavat kunnille mahdollisuuden organisoida terveyspalvelujen tuotantoa. Palvelusetelin avulla voidaan parantaa terveyspalvelujen saatavuutta ja asiakkaiden valinnanmahdollisuuksia sekä samanaikaisesti säästää kunnan kustannuksissa, arvioi Lääkäripalveluyritysten ry.
Suomen Yrittäjien puheenjohtajan Jarkko Wuorisen mielestä julkisissa hankinnoissa on huolehdittava siitä, että myös pienet yritykset saavat hankintasopimuksia kunnissa ja kaupungeissa.
Suomen Yrittäjät on huolissaan kuntien säästöpaineiden kohdentumisesta oman organisaation ulkopuolisiin ostopalveluihin.