Suomen Yrittäjien tavoitteena on, että kunnat erottavat palveluiden järjestämisvastuun ja palveluiden tuottamisen selkeästi toisistaan, Suomen Yrittäjien kehittämispäällikkö Janne Pesonen sanoo.
Järjestämisvastuun ja tuotannon erottaminen mahdollistaa palveluiden tuotteistamisen sekä tuotannon todellisten kustannusten ja laadun määrittelemisen. Tilaaja-tuottaja -malli luo hyvät edellytykset edellä kuvattujen tavoitteiden saavuttamiseksi. Erilaisia tilaaja-tuottaja -malleja onkin otettu käyttöön lisääntyvissä määrin kunta- ja palvelurakenteita uudistettaessa.
Tilaaja-tuottaja -mallin toteuttamistavat vaihtelevat. Yleisin sovellus on niin sanottu ”sisäinen malli”, jossa kunnallinen yksikkö tilaa palvelut kuntakonsernin sisäiseltä tuottajalta. Tosiasiassa käytössä olevat mallit ovat harvoin puhtaan sisäisiä, koska yleensä ainakin pieni osa palveluista hankitaan markkinoilta. Usein myös kunnalliset palveluntuottajat tarjoavat palveluitaan kuntakonsernin ulkopuolelle.
Jo pelkkä tilaaja-tuottaja -mallin käyttöönotto tuo mukanaan hyötyjä. Organisaatio virtaviivaistuu, kustannuslaskenta tehostuu, toiminta muuttuu läpinäkyvämmäksi ja laatuun liittyviä tekijöitä voidaan määritellä aiempaa selkeämmin.
- Julkisessa keskustelussa on esitetty arvioita, että organisaation tuottavuus paranee 2-3 prosenttia pelkällä toimintamallin muutoksella. Merkittävämpiä kustannushyötyjä tilaaja-tuottaja -mallista saadaan kilpailuttamalla palveluostot ja valjastamalla yritykset mukaan kuntapalvelujen tuotantoon, kehittämispäällikkö Janne Pesonen toteaa.
Kauppatieteiden tohtori Paavo Okko on arvioinut Kuntaliiton Kuntajohtajapäivillä 2007, että kilpailuttamalla voidaan päästä jopa viidenneksen kustannussäästöihin. Näin myös niissä tapauksissa, joissa kilpailutuksen voittaa kunnan oma palveluntuottaja. Toimiva kilpailutus edellyttää toimivia näennäismarkkinoita. Käytännössä siis sitä, että tilaaja toimii selkeästi ja läpinäkyvästi, ja että mahdollisimman monilla toimijoilla on edellytykset osallistua tarjouskilpailuihin tasapuolisista lähtökohdista.
- Viidenneksen kustannussäästö on niin paljon rahaa, että kuntapäättäjillä pitäisi olla kiinnostus palveluostojen lisäämiseen myös yksityisiltä tarjoajilta. Sen pitäisi kannustaa myös aitoon pohdintaan uusista kuntien palvelurakenteista. Tilaaja-tuottaja -malli pitäisi vakiinnuttaa normaaliksi toimintatavaksi heti alussa, koska piintyneiden rakenteiden muuttaminen on aina hankalaa, Janne Pesonen Suomen Yrittäjistä arvioi.
Suomen Yrittäjät, kehittämispäällikkö Janne Pesonen, p. (09) 2292 2967, janne.pesonen@yrittajat.fi