Länsipohjan Yrittäjien kansainvälinen toiminta on ollut lähialueyhteistyötä Ruotsin puolelle, Norrbottenin alueelle suuntautuvaa ja yhä enenevässä määrin myös yhteistyötä Pohjois-Norjan, Tromssan alueen yrittäjäjärjestön kanssa. Yhteistyötä on tehty Norrbottenin läänin ja Tromssan alueen yrittäjäjärjestöjen kanssa tiedotustoiminnassa ja hankeasioissa. Eräs konkreettinen yhteistyömuoto on kansainvälinen yrityskontaktitapahtuma International Matchmaking. Kansainvälinen toiminta on alue, jota yrittäjät haluavat kehittää sanoo Länsipohjan Yrittäjien puheenjohtaja Paula Aikio-Tallgren, joka on vastikään valittu Suomen Yrittäjien Kansainvälistymisvaliokunnan puheenjohtajaksi.
Länsipohjan Yrittäjät on tiivissä yhteistyössä Pohjoi-Ruotsin ja Pohjois-Norjan yrittäjärjestöjen kanssa tarkoituksena mm. on levittää tietoa pohjoisten alueiden investointihankkeista, joihin alueen pk-yrityksillä on mahdollisuus osallistua, sekä edistää alueen yrityksen verkostoitumista. Verkostoitumistyökaluna käytetään interaktiivista nettipalvelua, Partnerbook –sovellusta, jonka lanseeramiseen Länsipohjan Yrittäjissä tekee työtä projektipäällikkö Seppo Ahola, joka kiertää tiedottamassa asiastä lähikuukausina usalla paikkakunnalla Pohjoiskalotilla.
Länsipohjan Yrittäjät on partnerina mukana Crossborder Tornedalen Partnership –yhteistyössä lähinnä rajalla toimivien Suomen ja Ruotsin työvoimahallintojen kanssa, sekä teemme tiivistä yhteistyötä kolmessa valtakunnassa toimivan Tornionlaakson neuvostonkanssa toteaa toimitusjohtaja Martti Kankaanranta.
Muita kansainväliseen toiomintaan liittyviä edustuksia Länsipohjan Yrittäjillä on
suomalaisruotsalaisessa Rajajokikomissiossa, sekä suoalaisruotsalais-norjalaisvenäläisessä yhteistyöfoorumissa Regional Working Group on Investements and Economic Cooperation (RWGIEC) of the Barents Euro-Arctic Counchil.
Tulevista yrittäjätapahtumista, joissa on kansainvälinen leima voidaan mainita mm. International Matchmaking –yrityskontaktitapahtuma Rovaniemellä 23.8.2011,
Lapin Yrittäjäpäivät kaksoiskaupunki Tornio-Haaparannassa 16.-18.9.2011 teemana rajayhteistyö ja Yrittäjätapaaminen – Företagsträff –yrityskontaktitapahtuma Skellefteå`ssa 4.-5.10.2011. Odotamme alueelliseen kv-toimintaa lisää aktiivisia yrittäjiä. Olemme kansainvälistymsien kannalta ns. pelipaikalla, kunhan vain osaamme ottaa siitä täyden hyödyn sanoo Martti Kankaanranta.
Lisää jatkuvasti päivittyvää tietoa kansainvälisestä toiminnasta osoitteessa www.yrittajat.fi/lansipohja
Lisätietoja: Paula Aikio-Tallgren 0400 404 346
Seppo Ahola 0400 249 620
Martti Kankaanranta 0500 693745