logo_white
Yrittäjien aluejärjestösivustot:
12.1.2012

POHJOISEN ALIHANKITATARPEET- FOORUMI YRITTÄJILLE JA ELINKEINOJEN KEHITTÄJILLE

Länsipohjan Yrittäjät järjestää Pohjoiset alihankintatarpeet, foorumin yrittäjille ja elinkeinojen kehittäjille 9 helmikuuta 2012 Torniossa.

Foorumin tarkoituksena on kuvata niitä tarpeita, joita isoille toimijoille on syntynyt ja syntyy tulevaisuudessa, kun pohjoisten alueiden luonnonrikkauksia hyödynnetään ja jalostetaan. Mitä isot toimijat tarvitsevat alueen pk-yrityksiltä.

Miten ja koska alueen yritysten tulee vastata näihin tarpeisiin, onko kilpailukyky kunnossa?

Tilaisuudessa tuodaan informaatiota siitä, mitkä ovat ison toimijan, tässä tapauksessa ruotsalaisen LKAB:n alihankinnan käytännöt, ja näkökulma on pienten ja keskisuurten yritysten näkökulma, mitkä ovat pohjoisten alueiden pk-yritysten mahdollisuudet rajat ylittävässä liiketoiminnassa. Esimerkiksi Kemi-Tornio alueen yritysten kilpailukyky on osaamisen näkökulmasta pohjoisen alueen hankkeisiin hyvä sanoo Länsipohjan Yrittäjien projektipäällikkö Seppo Ahola. Hänen mukaansa myös verkostot ovat kunnossa, vaikka tässä suhteessa on aina parantamisen varaa.

Suuren kaivostoimijan alihankinnan tavoista ja käytännöistä kertoo ostojohtaja Roger Hansson, LKAB, Ruotsi.

Elinkeinotoiminnan kehityksestä Norjan pohjoisilla alueilla kertoo neuvonantaja Hans Nordgård Norjan Bodö`n yliopiston liiketoimintoja tutkivasta koulusta. Teemana on Norjan pohjoisten alueiden kaivostoiminnan nykytilanne ja tulevaisuuden suunnitelmat sekä logistiset kysymykset. Pohjoisten alueiden rajat ylittävää yhteistyötä infrastruktuurin rakentamisessa tarvitaan ja pohjoisilla alueilla logistiset reitit tulevat integroitumaan yli rajojen toteaa Länsipohjan Yrittäjien toimitusjohtaja Martti Kankaanranta. Tämä kaikki luo monessa mielessä merkittäviä mahdollisuuksia myös alueemme yrityksille .

Pohjoisen alihankintatarpeet –foorumi on eräs tulos suomalaisruotsalaisnorjalaisesta yrittäjäjärjestöyhteistyöstä, jonka pyrkimyksenä on avata pohjoisten alueiden pk-yrityksille liiketoimintamahdollisuuksia levittämällä oikeaa informaatiota. Näin poistuu myös niitä ennakkoluuloja ja uskomuksia, joita oman alansa hallitsevilla yrityksillä mahdollisesti on.

Katso ohjelma ja ilmoittaudu foorumiin tästä...

Lisätietoja: Martti Kankaanranta, tj. Länsipohjan Yrittäjät puh. 0500 693 745

Seppo Ahola, projektipäällikkö, Länsipohjan Yrittäjät puh. 0400 249 620

Länsipohjan Yrittäjät, Valtakatu 5, 94100 Kemi, puhelin (016) 221 701, faksi (016) 221 713 mailto:etunimi.sukunimi(at)yrittajat.fi

CrossBorder logo
Logo Tornionlaakson neuvosto2
Keke logo231
TosiLappi
Tunturi-L Kehitys231