Työministeri Sinnemäki on 19.1 julkisuudessa esittänyt osinkotulojen verotuksen kiristämistä listaamattomissa yrityksissä. Julkisuudessa on tällöin käytetty käsitettä ”verottomat osingot”:
Rannikko-Pohjanmaan Yrittäjät pitävät esitystä tuomittavana ja muistuttaa että yrityksestä maksettavat osingot eivät suinkaan ole verottomia. Yrittäjä maksaa ennen osingonjakoa veroa monissa eri muodoissa mm. arvonlisäverona, yrityksen voittoverona sekä työntekijöiden sosiaaliturvakustannuksina. Osakeyhtiö maksaa ensin voitoistaan 26 prosenttia veroa, jonka jälkeen se voi jakaa osinkoa korkeintaan yhdeksän prosenttia yhtiöön sijoitetun pääoman määrästä.
Käsite ”verottomat osingot” on tästä johtuen harhaanjohtava ja antaa kansalaiselle virheellisen kuvan yrittäjän maksamista veroista normaalissa yritystoiminnassa. Kaikki yrittäjän toimintaedellytysten heikennykset vallitsevassa suhdannetilanteessa vaarantaa Rannikko-Pohjanmaan Yrittäjien mukaan yritysten synnyttämiä työpaikkoja ja saattavat aiheuttaa valtiolle huomattavasti suuremmat kustannukset kuin mitä verotulojen lisäys toisi mukanaan.
Caj-Erik Karp
Hallituksen puheenjohtaja
Markus Jussila
Toimitusjohtaja
Pentti Risberg
Varapuheenjohtaja
Dan Örndahl
Varapuheenjohtaja