logo_white
Yrittäjien aluejärjestösivustot:
24.10.2011

Kansanedustajat Satakunnan Yrittäjien vieraina

Kansanedustajat Satakunnan Yrittäjien vieraina
 
Satakunnan kansanedustajat olivat Satakunnan Yrittäjien vieraina maanantaina 24.10.
Satakunnan Yrittäjät toi esiin keinoja, jotka auttavat yrittäjiä työllistämään nuoria. Tähänastiset keinot nuorten saamiseksi työhön ja koulutukseen ovat olleet varovaisia ja vaikuttavuudeltaan
heikkoja. Pienet yritykset voisivat varmuudella ottaa nykyistä huomattavasti enemmän nuoria oppimaan työelämää, kunhan se tehdään ehdoiltaan mahdolliseksi.

Satakunnan Yrittäjien työvaliokunta esitti kansanedustajille, että kokemusta ja koulutusta vailla olevien henkilöiden kohdalla palkan määräytyminen työsuhteen alkuvaiheessa irrotetaan työehtosopimuksista ja että työsuhdeturvan sääntöjä muutetaan työllistämistä rohkaisevaksi.

Toisena asiana kansanedustajille kerrottiin VT8-tutkimuksesta, jossa lähes 1000 yrittäjää otti kantaa valtatie 8:n saamiseksi nopeasti ajanmukaiseen kuntoon, jotta ruuhkautuminen ei aiheuttaisi aikatauluviiveitä ja sitä kautta vaaratilanteita.



Kuvassa satakuntalaisia kansanedustajia sekä Satakunnan Yrittäjien työvaliokuntaa

Suomen Yrittäjät, Mannerheimintie 76 A, PL 999, 00101 Helsinki, puhelin (09) 229 221, faksi (09) 229 229 80, toimisto@suomen.yrittajat.fi