Toimintakertomus vuodelta 2011
Ulvilan Yrittäjät ry jatkoi perinteistä ja menestyksekästä toimintaansa myös vuonna 2011, joka oli yhdistyksen 33. toimintavuosi. Jäsenistön määrässä ei tapahtunut huomattavia muutoksia. Vuoden 2011 lopussa jäseniä oli 284.
Yhdistyksen puheenjohtajana toimi edelleen Tiina Ahonen.
Varapuheenjohtajina toimivat Kalevi Viinamäki ja Markku Uusitalo.
Puheenjohtajan ja varapuheenjohtajien lisäksi hallitukseen kuuluivat Reino Elo, Leena Finnilä, Marjo Grönlund, Anneli Honkasalo, Sampo Huhtamäki, Petri Jyrkiäinen, Tapani Kankaanpää, Kari Ollila, Tuulia Pirttilä, Tuomas Rouhikko, Kimmo Saarinen, Johanna Uusitalo ja Mari Väisänen.
Yhdistyksen sihteerinä toimi Marianne Parman-Jalonen.
Varsinaista rahastonhoitajaa ei vuonna 2011 ollut. Laskujen maksamisesta huolehti puheenjohtaja Tiina Ahonen ja laskutuksen hoiti Reino Elo.
Tilintarkastajina toimivat Aki Kevätsalo ja Matti Naskali sekä varatilintarkastajina Ulla Ruoho ja Timo Jokinen.
Satakunnan Yrittäjien hallituksessa yhdistyksen edustajina olivat Tiina Ahonen ja Reino Elo sekä varajäseninä Anneli Honkasalo ja Sampo Huhtamäki.
Ulvilan Yrittäjillä on myös paikka Satakunnan Yrittäjien työvaliokunnassa. Yhdistyksen edustajan on toiminut puheenjohtaja Tiina Ahonen.
Satakunnan Yrittäjien kaupan-, palveluiden-, liikenteen- ja kansainvälistymisen asiantuntijaryhmissä Ulvilan Yrittäjillä on ollut kattava edustus. Olemme olleet mukana myös seniori- ja nuorten yrittäjien ryhmissä.
Yhdistyksen puheenjohtaja Tiina Ahonen on valittu Suomen Yrittäjien hallitukseen varajäseneksi. Hän toimii myös Porin Seudun Yrityspalvelu ry:n Enterin hallituksen varapuheenjohtajana.
Yhdistyksen eri toimikuntiin kuuluivat seuraavat henkilöt:
Markkinatoimikunta: Sampo Huhtamäki, puheenjohtajana sekä jäseninä Tiina Ahonen, Leena Finnilä, Petri Jyrkiäinen, Tapani Kankaanpää, Kimmo Saarinen, Johanna Uusitalo, Kalevi Viinamäki ja Marianne Parman-Jalonen.
Markkinatoimikunta kokoontui kolme kertaa.
Elinkeinotiimiin kuuluivat: Tiina Ahonen, Tuulia Pirttilä, Markku Uusitalo ja Kalevi Viinamäki.
Työvaliokunta: Tiina Ahonen, Reino Elo, Marjo Grönlund, Tuulia Pirttilä, Tuomas Rouhikko, Markku Uusitalo, Kalevi Viinamäki ja Marianne Parman-Jalonen.
Työvaliokunta piti neljä kokousta.
Juhlatoimikuntaan kuuluivat Tiina Ahonen, Anneli Honkasalo, Kimmo Saarinen, Tuomas Rouhikko, Johanna Uusitalo, Mari Väisänen ja Marianne Parman-Jalonen.
Kansainvälisyysasioiden vastaavana toimi Kari Ollila, huomiovastaavana Mari Väisänen ja kouluyhteistyö- vastaavana Kalevi Viinamäki.
Teatteri- ja matkavastaavina toimivat Marjo Grönlund ja Leena Finnilä.
Tiedotustoiminta jakautui kuluneena vuonna seuraavasti: Johanna Uusitalo toimi netti-vastaavana ja hän hoiti myös nettisivujen mainosten myynnin.
Jäsentiedotteiden lähettämisestä ja sähköpostirekisteristä vastasi sihteeri Marianne Parman-Jalonen. Puheenjohtaja Tiina Ahonen huolehti uusille jäsenille lähetettävästä tiedotteesta.
Kuluneella toimikaudella hallitus kokoontui kuusi kertaa, 9.2., 9.3., 27.4., 8.6., 31.8., ja 12.10.
Yhdistyksen kevätkokous pidettiin 1.4. Café Hellmannissa ja syyskokous Villa Hellerannassa 3.11.
Yhdistyksen pikkujoulu vietettiin 26.11. teemalla ”Kultainen joulujuhla”.
Juhlassa julkistettiin myös Ulvilan vuoden 2011 yrittäjä. Vuoden yrittäjäksi valittiin Petri ja Maarit Ahjolahti Bestron Oy:stä.
Joulujuhlassa jaettiin ansioituneille yrittäjille ansioristit ja muistettiin merkkipäiviään viettäneitä yrittäjiä ja yrityksiä kukin ja lahjoin
Vuoden Nuori Yrittäjä valittiin kolmannen kerran. Vuoden 2011 Nuoreksi Yrittäjäksi valittiin Jukka Pihlajamäki, ATK-Pojat Ky.
Vuoden aikana yhteistyö kaupungin luottamusmiesten ja viranhaltijoiden kanssa tiivistyi entisestään. Ulvilan Yrittäjät osallistui elinkeinotiimiin, joka visioi Ulvilan kehittämistä.
Elinkeinotiimissä on osallistuttu teollisuusalueen markkinointisuunnitelmaan, jossa vahvistetaan Ulvilan automaatioyritysten keskittymää. Olemme olleet myös kehittämässä Ulvilan kaupungin uudistettuja elinkeinoelämän sivustoja.
Yrittäjien toimintaympäristön parantamiseksi meillä on ollut keskustan kehittämisyhteistyöelin teknisen johtajan ja arkkitehdin kanssa. Keskustan kehittämissuunnitelma julkaistaan helmikuussa 2012.
Ulvilassa on aloitettu pilotointi yritysvaikutusten arvioinnin käyttöönotosta maankäyttöosastolla. Elinkeinotiimin tehtävänä on yritysvaikutusten arvioinnin seuranta kunnallisessa päätöksenteossa.
Suomi-Areenalle kutsuimme vieraiksi elinkeinotiimin jäsenten lisäksi Ulvilan kaupungin viranhaltijoita.
Yhdistyksen hallituksen jäsenet osallistuivat kaupungin järjestämään yhteiskokoukseen kaupunginhallituksen kanssa helmikuussa.
Yhteishankintakoulutus on aloitettu loppusyksystä ja se kestää vuoden 2012 loppuun. Tarkoituksena on yrittäjien taloushallinnon ja tietotekniikan taitojen päivittäminen yhteistyössä Ely-keskuksen ja Sataedun kanssa.
Yhdistys järjesti jo perinteeksi muodostuneet Äitienpäivämarkkinat Ulvilassa 7.5. Tilaisuudessa julkistettiin myös Ulvilan Vuoden 2011 Äiti. Ulvilan Vuoden Äidiksi valittiin Piritta Vainonen.
Kesäkuussa järjestettiin hallituksen kokous Reksaaressa Rauman saaristossa. Virkistävän venematkan ja illanvieton tarkoituksena oli vapaamuotoisesti keskustella kauden toiminnasta, ja samalla lisätä hallituksen yhteenkuuluvuutta.
Yhdistys järjesti jäsenistölle kaksi teatterimatkaa. Ensimmäinen matka oli heti vuoden alussa, tammikuussa, Tampereelle ja toinen heinäkuun alussa Raumalle. Tampereella näytäntönä oli ”Chicago Burleski Party” ja Raumalla ”Kohtuuttomuus kaikessa”. Kummallakin matkalla oli mukana runsas joukko yhdistyksen jäseniä.
Ulvilan Yrittäjien jäsenet olivat edelleen mukana yrittäjyyskasvatuksessa eri kouluasteilla ja yrityskummeina Ulvilan Lukiossa. Yhteistyötä tehtiin myös ammattioppilaitosten kanssa.
Porin Yrittäjät kutsuivat Ulvilan Yrittäjät ry:n hallituksen Kaljaasi Ihanalle risteilemään Luvian saaristoon syyskuussa. Mukana risteilyllä olivat myös Noormarkun ja Luvian Yrittäjät.
Risteilyn tarkoituksena oli tutustua ja vaihtaa ajatuksia sekä suunnitella yhteistä toimintaa.
Yhdistyksellämme oli runsas edustus myös Satakunnan Yrittäjät ry:n kevätkokouksessa Karviassa ja syyskokouksessa Yyterissä.
Puheenjohtaja Tiina Ahonen osallistui toukokuussa kunnallisjohdon seminaariin kaupunginjohtaja Arto Saarisen kanssa.
Yhdistyksemme jäsenet osallistuivat myös Valtakunnallisille yrittäjäpäiville, jotka järjestettiin Seinäjoella. Lisäksi osallistuttiin luottamushenkilöille järjestettyihin tapahtumiin.
Puheenjohtajapäiviiin osallistui yhdistyksen puheenjohtaja.
Ulvilassa 29.2.2012
Hallitus