Opetus- ja kulttuuriministeriö on ammattikorkeakouluille – myös Savonialle - antamassaan palautteessa edellyttänyt, että ammattikorkeakoulut antavat vastauksia erinäisiin oppilaitosten tulevaisuuden toimintaan liittyvistä asioista; työurien pidentämisestä, kansainvälistymisestä, t&k-toiminnasta, koulutustarjonnan vähentämisestä, kouluverkosta jne. sekä yleensä ammattikorkeakoulu-uudistuksesta.
Savon Yrittäjät esittää Savonia-ammattikorkeakoulun hallitukselle, että tämä jatkovalmistelussa ja palautteessaan Opetus- ja Kulttuuriministeriölle huomioisi seuraavat seikat:
1. Savonia-AMK:n on otettava uudistustyössä selvästi nykyistä enemmän huomioon pk- ja mikroyritysten voimakkaasti kasvanut rooli niin uusien työpaikkojen synnyttäjänä kuin koko yhteiskunnan hyvinvoinnin rahoittajana ja palvelujen tuottajana. Alla tilasto, joka yksiselitteisesti kertoo kaikkien yksityisen sektorin työpaikkojen syntyvän (nettona) pk- ja mikroyrityksiin. Yli 70 % alle kahdenkymmenen (20) hengen yrityksiin.
- opetuksen sisältö sekä TKI-toiminta (tutkimus-, kehitys-, ja innovaatiotoiminta) on suunniteltava palvelemaan kertaluokkana laajempaa joukkoa yrityksiä, kuin mitä tähän asti.
- opiskelijatyö ja työharjoittelu suunnattava nykyistä selkeästi enemmän pk- ja mikroyrityksiin
- Savonian on kyettävä nykyistä selvästi nopeammin ja ketterämmin reagoimaan yritysten ja työelämän muuttuviin tarpeisiin
- Savonian on luotava pysyvä järjestelmä, mikä kerää suunnitelmallisesti ja jatkuvasti yhä merkityksellisemmän ja kasvavan pk- ja mikroyritysjoukon monipuoliset tarpeet, mitkä sitten huomioidaan koulutuksessa, TKI -toiminnassa ja opiskelijatyössä.
- opettajien ammattitaitoa ja yritysyhteistyötä on kehitettävä siten, että he kykenevät ohjaamaan ja valmentamaan opiskelijoita nimenomaan pk-sektorin tarpeisiin

Tilasto, joka yksiselitteisesti kertoo kaikkien yksityisen sektorin työpaikkojen syntyvän (nettona) pk- ja mikroyrityksiin. Yli 70 % alle kahdenkymmenen (20) hengen yrityksiin.
2. Uudistuvan Savonia-ammattikorkeakoulun hallitukseen on nimettävä ainoastaan elinkeino- ja työelämän edustajia. Näin saadaan syntymään nykyistä luontevampi, tiiviimpi ja sitoutuneempi yhteys työelämän sekä koulutuksen järjestäjien välille.
- Savon Yrittäjillä (kuten varmaan muillakin elinkeino- ja työelämän järjestöillä yhdessä) on valmius osallistua hallituksen nimeämiseen siten, että saadaan laajasti elinkeino- ja työelämän osaaminen ja näkemykset hallitustyöskentelyyn ja Savonia-AMK:n palvelulupauksen tueksi
3. TKI ( tutkimus, koulutus ja innovaatiot ) toimintaa on uudessa AMK:ssa vahvistettava
- erityisesti Pohjois-Savossa, missä ei ole teknistä korkeakoulua on Savonia-AMK:n TKI toiminnan tuettava entistä vahvemmin alueen pk- ja mikroyritysten kehittymistä ja kasvua
- Savonia-AMK:sta on rakennettava kanava valtakunnan teknisten korkeakoulujen ja alueen pk-yritysten välille
- Savonia-AMK:n on kehityttävä kansainvälisen tutkimuksen välittäjäksi ja tulkiksi alueen pk-yritysten sekä erilaisten kansainvälisten tutkimusten ja tutkimuslaitosten välille
4. Savon Yrittäjät yhtyy Savonia-AMK:n hallituksen 12.12.2011 tekemään esitykseen aloituspaikoista, missä varmistetaan Pohjois-Savon tulorahoitukselle tärkeän teknologiateollisuuden kilpailukyky siten, ettei tekniikan aloituspaikkoja vähennetä OPM:n ehdotuksen mukaisesti. Samalla varmistetaan tarpeellisen TKI-toiminnan kehittyminen. Savon Yrittäjät hyväksyy liiketalouden aloituspaikkojen vähentämisen sillä edellytyksellä, että 2. asteen myynnin koulutus ei Pohjois-Savossa ainakaan heikkene.
Aloituspaikkojen sijainnin suhteen on huomioitava teknologiateollisuuden tarpeet siten, että varmistetaan alueella toimivien vientiyritysten kilpailukyky.
5. Savon Yrittäjien tuki uudelle Savonia-AMK:lle
- Savon Yrittäjät on valmis vahvasti tukemaan oppilaitoksen/opetusalojen ja eri toimialojen yritysten välisen yhteistyön kertaluokkana tiivistämistä
- Savon Yrittäjät on valmis vahvasti tiedottamaan pk- ja mikroyrityksiin työharjoittelusta, opiskelijatyöstä, TKI-toiminnasta ja siten myötävaikuttamaan opiskelijoiden sijoittumista alueen yrityksiin
- Savon Yrittäjät on valmis kehittämään Savonia-AMK:n kanssa nykytekniikkaan perustuvaa järjestelmää, jossa pk- ja mikroyritysten muuttuva tarpeet ovat kaiken aikaa oppilaitoksen tiedossa ja hyödynnettäväksi opetuksen ja muun toiminnan suunnittelussa
Lisätietoja:
Savon Yrittäjät
Puheenjohtaja Sirpa Alho-Törrönen
Puh. 044 323 7000, sirpa.alho-torronen(at)anakom.com
Toimitusjohtaja Eino Fagerlund
Puh. 044 368 0501, eino.fagerlund(at)yrittajat.fi