logo_white
Yrittäjien aluejärjestösivustot:
30.11.2011

Venäjä-viikot Pohjois-Savossa 21.11.-2.12.2011: POHJOISSAVOLAISILLA YRITYKSILLÄ ON KIINNOSTUSTA VENÄJÄÄ KOHTAAN

Konkreettiset toimet jäävät kuitenkin vielä harkinnan tasolle

Venäjä vetää -hankkeen toiminnassa on vajaan kahden vuoden aikana ollut mukana noin 200 eri alan yritystä pääasiassa Pohjois-Savon alueelta. Näistä yli 20:llä on käynnissä eriasteista toimintaa Venäjän suuntaan. Venäjän kauppaa jo aiemmin tehneille yrityksille on hankkeessa etsitty uusia yhteistyökumppaneita. Osa mukana olleista yrityksistä on puolestaan saanut vasta ensimmäisiä kontakteja venäläisiin yrityksiin tai asiakkaisiin.

Hankkeessa syntyneistä kontakteista on tähän mennessä syntynyt ainakin yksi merkittävä kauppa Lunawoodille, joka valmistaa lämpöpuuta Iisalmessa. Yhteistyöneuvottelut venäläisten kanssa ovat hyvällä mallilla myös huonekaluja Kuopiossa valmistavalla Adeltalla, joka on Venäjä vetää -hankkeen viimeisin Pietarissa neuvotteluissa käytetty yritys.

Hankkeen aikana pohjoissavolaisissa yrityksissä on ollut tietyiltä osin havaittavissa positiivista innostusta ja kiinnostusta Venäjää kohtaan. Konkreettiset askeleet ovat kuitenkin jääneet monelta vasta harkintaan. Hankkeessa projektipäällikkönä toiminut Lea Savander, joka on myös oman yrityksensä myötä kokenut Venäjän kaupankävijä, kannustaa yrityksiä rohkeasti Venäjän markkinoille:

- Venäjä on mahdollisuuksien maa, eikä sitä pidä pelätä. Kun on hyvä tuote ja rohkeutta sekä ennen kaikkea sitoutunutta päättäväisyyttä, niin käytännön asiat kyllä aina järjestyvät.

Myös Euroopan tämän hetkinen taloustilanne antaa osaltaan aihetta suunnata katseet Venäjän kaltaisiin kehittyviin talousalueisiin. WTO:n kesäkuisten tilastojen mukaan Venäjän ulkomaankauppa kasvoi yli 40 % edelliseen vuoteen verrattuna.


Venäjä vetää -hankkeen projektipäällikkö Lea Savander kannustaa pohjoissavolaisia yrityksiä rohkeasti Venäjän markkinoille.


Venäläisiä asiakkaita halutaan palvella Pohjois-Savossa hyvin

Hankkeessa on autettu alueen yrityksiä parantamaan valmiuksiaan palvella venäläisiä turisteja ja sitä kautta kasvattamaan myyntiään sesonkiaikoina. Palvelun paranemisen toivotaan myös kasvattavan matkustajavirtaa ja sitä kautta kassavirtaa Pohjois-Savoon.

Matkailu-, palvelu- ja kaupan alan yritykset ovat saaneet tietoa ja konkreettisia neuvoja mm. venäläisten asiakkaiden palvelemisesta, venäläisestä liiketoimintakulttuurista sekä tax-free-kaupan merkityksestä venäläisille matkailijoille.

Projektipäällikkö Lea Savander toivoo, että helmikuussa 2012 päättyvän Venäjä vetää -hankkeen jälkeenkin alueen yrityksiä tuettaisiin ja autettaisiin mm. tax-free-kaupassa ja venäläisten asiakkaiden palvelemisessa. Savanderin mukaan olisi myös tärkeää, että yritykset verkottuisivat keskenään ja tarjoaisivat palveluita venäläisille asiakkaille yhdessä.

- Venäläisten puolelta olisi kysyntää esimerkiksi terveysmatkailukonseptille, hän vihjaa.
 

ISBE auttaa yrityksiä Venäjän markkinoille

Yhtenä partnerina Venäjä vetää -hankkeessa on Itä-Suomen Businessedustusto ISBE Oy, joka palvelee pohjoissavolaisia yrityksiä jatkossakin.

- Konkreettisten käytännön neuvojen ja avun saaminen helpottaa yritysten toiminnan aloittamista uudella markkina-alueella. On tärkeää, että yritysten tukemista voitaisiin jatkaa hankkeen jälkeenkin tarjoamalla kohtuuhintaista asiantuntijapalvelua, Lea Savander sanoo.

Itäsuomalaisten toimijoiden omistama ISBE on tehnyt Venäjän kauppaan liittyviä markkinaselvityksiä, partnerihakuja ja muita markkinoille tulemiseen tarvittavia selvitys- ja järjestelytöitä vuodesta 1998 lähtien. Yhtiöllä on Venäjällä kauppakamaristatus, jonka perusteella se voi tarjota yrityksille ja muille organisaatioille hyvin matalan kynnyksen etabloitumisen alkuvaiheeseen.

- Yritykselle voidaan esimerkiksi palkata venäläistä henkilökuntaa niin, että yrityksen valitsema henkilö palkataan ISBE:n palvelukseen, mutta hän on täysin kyseisen yrityksen johdossa ja tehtävissä, kertoo ISBE:n toimitusjohtaja Erkki Laitinen.

ISBE:llä on myös toimitilavuokrausta ja siihen liittyviä toimisto-, käännös-, rekrytointi- ja kuriiripalveluita, jotka vähentävät joko Suomesta käsin tai Venäjällä toimivien edustustoasiakkaiden omia järjestelytarpeita. Kaikki maksut suoritetaan Suomessa euroina ja ISBE hoitaa sitten kaikki maksut ja työnantajavelvoitteet Venäjällä. Toimitilat sijaitsevat Pietarin keskustassa Nevski Prospektin tuntumassa.

ISBE toimii tällä hetkellä partnerina Yritysten Ympäristötietokeskus-hankkeessa, jonka kautta puhtaan ilman, puhtaan veden, jätteidenkäsittelyn, maaperän puhdistuksen ja ympäristöjohtamisen aloilla toimivilla yrityksillä on mahdollisuus löytää markkinoita ja yhteistyökumppaneita Venäjällä. Venäläisinä hankepartnereina ovat kauppakamaritaustainen organisaatio ja ympäristöalan konsulttitaho. Nämä varmistavat kontaktit laajasti Venäjälle.
 


Venäjä-vetää hanke on Venäjä-viikkojen pääjärjestäjä. Osana teemaviikkoja 30.11.2011 järjestettiin Venäjä tarjoaa kasvua -seminaari, jossa puhujina olivat mm. edustaja Valery Shlyamin, Venäjän Federaation Kaupallinen edustusto Suomessa (toinen vasemmalta), yrityskummi Ilkka Lampinen, Suomen Yrityskummit/Imatran seutu ja yhteiskuntatieteiden tohtori Reino Paasilinna (oik.).
 

Pohjois-Savossa on noin 100 Venäjän kauppaa käyvää yritystä

Venäjä vetää -hankkeen yksi tärkeä yhteistyökumppani on Kuopion kaupungin yrityspalvelu, jossa yrityskoordinaattori Johanna Liukkonen aktivoi Kuopion alueen yrityksiä kansainvälistymään ja on apuna Venäjän kauppaa koskevissa kysymyksissä. Yrityspalvelu on myös mukana valtakunnallisessa yrityskehittäjien KOKO Russia -Venäjä-verkostossa (http://www.sekes.fi/koko-russia/etusivu/)

Kuopion kaupungin yrityspalvelun mukaan Pohjois-Savossa on noin 100 Venäjän kauppaa käyvää yritystä. Nilsiän todennäköinen liittyminen Kuopioon antaa aivan uuden piristysruiskeen venäläisten kanssa käytävään yhteistyöhön myös muilla kuin matkailun alalla.
 

Venäjä-osaajien tarve kasvaa tulevaisuudessa

Tänä syksynä Pohjois-Savossa aloitti Verraton venäjä -hanke (http://peda.net/veraja/kuopio/verraton), jossa ovat mukana Kuopio, Iisalmi, Leppävirta, Nilsiä, Siilinjärvi ja Varkaus. Hankkeen tavoitteena on venäjän kielen opiskelun houkuttelevuuden lisääminen peruskoulussa. Samalla luodaan myönteisiä mielikuvia Venäjästä, sen kulttuurista ja kielestä ja venäjän kielen osaamisen hyödyistä.

Hanke on tärkeä myös elinkeinoelämälle, sillä itäsuomalaiset yritykset tarvitsevat nykyistä huomattavasti enemmän venäjän osaajia lisääntyvän Venäjän kaupan ja venäläisten matkailijoiden määrän vuoksi. Myös päivittäistavarakaupalla on kasvava tarve rekrytoida sekä vakituisia että kausityöntekijöitä, joilla on hyvä Venäjän kulttuurin ja kielen tuntemus.


Venäjä-viikkojen aikana Savonia-ammattikorkeakoulun Tekniikan Kuopion yksikön tiloissa oli esillä Suomi-Venäjä-seuran järjestämä Juri Gagarin -näyttely. Kuva: Tiina Ynnilä.
 


Venäjä vetää -hanke
  • Toteutusaika 1.12.2009 - 29.2.2012
  • Toteuttajia ovat Itä-Suomen Businessedustusto ISBE Oy, Savon Yrittäjät, Kuopion kauppakamari
  • Rahoitetaan Pohjois-Savon liiton maakunnan kehittämisrahasta
  • Kohderyhmänä erityisesti pienet kasvuhakuiset yritykset, jotka aloittavat Venäjän kauppaa, hakevat uusia kontakteja Venäjältä tai haluavat kehittää Venäjän vientiä
  • Tavoitteena löytää yrityksille kanavia Venäjän markkinoille, lisätä Venäjä-toimintaa Pohjois-Savossa sekä tukea ja auttaa yrityksiä Venäjä-asioissa
  • On Venäjä-viikkojen (21.11.-2.12.2011) pääjärjestäjä. Tempauksen tavoitteena on aktivoida alueen Venäjä-toimintaa ja erityisesti vauhdittaa pohjoissavolaisten yritysten Venäjän kauppaa. Teemaviikkojen aikana Pohjois-Savossa järjestetään tapahtumia, koulutuksia ja teemapäiviä niin yrityksille kuin yksityisille henkilöille.
  • www.venajavetaa.fi


Lisätietoja:

Venäjä vetää -hanke: Projektipäällikkö Lea Savander
p. 044 5132 904, lea.savander(at)kuopiochamber.fi, www.venajavetaa.fi

Itä-Suomen Businessedustusto ISBE Oy: Toimitusjohtaja Erkki Laitinen
p.  044 763 4696, erkki.laitinen(at)isbe.fi, www.isbe.fi

  • Plus
  • 1
  • Minus
  • 0

Kommentit

Näytettävät kommentit: 0

Kirjoita vastaus

 *
 *
Varmistus *
Captcha =
Bookmark and Share

Savon Yrittäjät, Haapaniemenkatu 40, 70110 Kuopio, puhelin (017) 368 0500, faksi (017) 3637 001, toimisto@savon.yrittajat.fi

Savon Yrittäjä lehti
Pohjois-Savon Yrityspörssi
Pohjois-Savon Yrityskummit
Yrittäjän tukiverkko
Yksikään ei huku
OppivaYritys
golden_gavia_160x160px