logo_white
Yrittäjien aluejärjestösivustot:

Useimmiten sosiaalinen media ei ole hyvä markkinointikanava, väitti Eero Leppänen viimeviikkoisessa, myyttejä rajusti ravistelevassa blogikirjoituksessaan .

"Isoille yrityksille, joilla on resursseja ihan silkkaan brändimainontaan, sosiaalinen media on kiva lisä saada palautetta ja inhimillistää presenssiään. Muille – – se voi olla silkkaa ajanhukkaa, jos ei tosissaan ole miettinyt, mitä haetaan."

Rohkeaa puhetta Eero! Tätä ei ole vielä moni ääneen sanonut. Mutta ystäväni, nyt peukku ylös jos olet joskus epäillyt, toimiiko some aikuisten oikeesti. Mitkä ovat mielestäsi kipeimmät kysymykset ja rankimmat epäonnistumiset, jotka some-intoilijan pitäisi kohdata? Milloin sosiaalinen media on pienyrittäjälle hyvä markkinointikanava? Kysyin tätä viime viikolla tämän blogin Facebook-sivulla, mutta kukaan ei tohtinut vastata!

En ole ihan samaa mieltä Eeron kanssa mutta uskallan väittää, että sosiaalinen media ei useimmiten ole se yrityksen akuutein kehittämiskohde. Mistä sitten tietää, onko sosiaalinen media meille se must-juttu vuonna 2011?

Älä mene someen, jos palvelu ei ole riittävän hyvää

Ainakin yksi hyvä syy löytyy yrityksestä itsestään. Jos yrityksen perusprosessi tökkii, toimitukset eivät valmistu ajallaan ja asiakkaat ovat tyytymättömiä, ei ole aika mennä sosiaaliseen mediaan. Jos asiakkaat eivät tykkää teistä, puskaradio levittää sitäkin viestiä tehokkaasti.

Älä mene sosiaaliseen mediaan, jos palvelunne ei ole vielä riittävän hyvä. Jay Baer havainnollistaa blogissaan tätä kysymystä omakohtaisella kokemuksellaan hotelli- ja ravintolapalvelujen asiakkaana. Mikään markkinointi ei ole hyvästä, jos perusprosessi tökkii. Asiakas pitää yllättää positiivisesti – ei nostaa viestinnällä odotuksia ja ampua sitten ne alas.

Kilpailuetuna asiakaslähtöisyys

Piia Perusyrittäjän ajasta valtaosa kuuluu asiakkaan palvelemiseen ja yrityksen perusprosessien pyörittämiseen. Aikaa kehittämiseen, markkinointiin ja uusasiakashankintaan on hiljaisimpina kausina, mutta ruuhkahuippuina organisaatiota pitää kasvattaa – jotta perusprosesseista selvittäisiin ja saataisiin vakioasiakkaat pidettyä tyytyväisinä.

Sosiaalinen media haastaa yrittäjän ajankäytön. Se on jotain uutta, jonka opetteluun menee aikaa. Se on kestävyyslaji, jonka tulokset näkyvät hitaammin kuin puhelinmyyntikampanjan. Miksi siis yrittäjä käyttäisi kallista aikaansa sosiaaliseen mediaan?

1. Verkostoituminen on paljon mukavampaa kuin myyntipuhelujen soittelu.

Yksinyrittäjälle päivittäinen yhteydenpito asiakkaisiin ja kollegoihin voi olla hyvinkin tärkeä jaksamisen ja motivaation lähde. Sosiaalisen median vuorovaikutustyyli on rento, ja siellä vaikutetaan panemalla persoonaa peliin. Yrittäjä voi kertoa yrityksen Facebook-sivulla perheenlisäyksestään (kuinka se motivoi nyt paiskimaan töitä), hehkuttaa mukavaa päivää asiakkaiden kanssa jne. Inhimillisyyden osoittaminen vain tekee ihmiselle hyvää. Ei meitä ole luotu pönöttämään rooleissa vaan olemaan kokonaisia ihmisiä – joka päivä. Luottamus syntyy, kun ihminen kohtaa ihmisen.

Jos olet sellainen yrittäjä, jonka yritystä ei kehitetä millään muotoa yrittäjän tarpeiden pohjalta vaan jonka joka ikisellä päätöksellä on oltava taloudellinen perustelu, tässä se tulee:

2. Ansaitut asiakkaat ovat pysyvämpiä kuin väkisin hankitut.

Sosiaalisessa mediassa hankitut asiakkaat on ansaittu, koska myyntikampanjassa tunkeudutaan aina asiakkaan reviirille. Siitä on vielä pitkä matka asiakasuskollisuuteen. Sosiaalisessa mediassa rakennat, lämmität ja ylläpidät suhteita, jotka ovat asiakkuuksiksi muuttuessaan silkkaa kultaa, joka kiiltää kauas.

3. Sosiaalinen media on keino kehittää tarjoomaa ja yhteistyöverkostoja.

Sosiaalinen media ei ole vain myynnin tukikanava tai edes markkinointi- ja palvelukanava. Sosiaalisen median avulla pystyt myös kuuntelemaan asiakkaita ja seuraamaan toimialan viestejä. Kuunteleminen auttaa sinua rakentamaan liiketoimintaasi yhä paremmin toimintaympäristön mahdollisuuksia hyödyntäväksi.

Piia Perusyrittäjä löytää sosiaalisesta mediasta helposti myös oman heimonsa, jonka kanssa hän voi ryhtyä tarjoamaan asiakkaalle entistä mielenkiintoisempaa palvelutarjoomaa. Sosiaalisesta mediasta voi löytyä myös uusia myyntikanavia, osakkaita, työntekijöitä jne. Jos jaat sosiaalisessa mediassa toimialasi kannalta relevanttia tietoa ja päästät ihmisiä lähellesi, keräät ympärillesi pikkuhiljaa laajan verkoston samanmielisiä, jotka luottavat sinuun. Kun bisnekset vaativat tekemään yhteistyötarjouksen, on luottamus jo olemassa. Sosiaalinen media tarjoaa myös runsaasti työkaluja yhteistyöhön ja puolivalmiiden ideoiden yhteiskehittelyyn.

Sosiaalinen media ei korvaa henkilökohtaisen myyntityön merkitystä eikä myöskään ole syy laiminlyödä ydinbisnestä, laatua, työntekijöitä tai asiakkaita. Sosiaalinen media on keino, ei uusi tavoite.

Sosiaalisen median myytit

Eero Leppäsen lisäksi Jani Lilja listasi sosiaalisen median myyttejä kirjoituksessaan. Hän totesi esimerkiksi, ettei asiakas aina tiedä mitä tarvitsee, joten tärkeä osa yrittäjän työtä on tulkita asiakkaan tarvetta. Näin juuri on.

Väittäisin, että (sosiaalisessa mediassa tai muualla tapahtuvan) kuuntelemisen ansiosta yrittäjä voi oppia tuntemaan ja tulkitsemaan asiakasta jopa niin hyvin, että hän oppii tuntemaan asiakkaan peruspelon, jonka ratkaisemalla velat muuttuisivat saataviksi. Asiakas ei välttämättä tiedosta tätä omaa ongelmaansa, mutta se voi olla silti myös kokonaista toimialaa yhdistävä tekijä. Monella asiakasryhmällä peruspelko liittyy esimerkiksi ajankäyttöön. Moni uudistus torpataan, koska ”meillä ei ole aikaa siihen”. Jos oivallamme asiakkaan perusongelman ja osaamme vastata siihen tarpeeseen myyntiargumenteissa ja toimeksiantomme puitteissa (”itseasiassa tämä auttaa teitä SÄÄSTÄMÄÄN aikaa”), olemme päässeet asiakkaan iholle ja saaneet käsivarren mitan verran etumatkaa kilpailijoihin.

Tämän blogin Facebook-sivulla lukijat listasivat myös muita myyttejä (6–8), jotka liittyvät erityisesti sosiaalisen median sisältöihin. Sisällöistähän minäkin kirjoitin viime bloggauksessani.

Myytit, joissa on perää, mutta jotka eivät todellakaan kerro koko totuutta:

  1. Sosiaalisen median hyödyntäminen on yrityksen tärkein kehittämiskohde.
  2. Sosiaalinen media on hyvä markkinointikanava.
  3. Sosiaalinen media on yrityksille halpaa.
  4. Sosiaalista mediaa ei voi ulkoistaa.
  5. Asiakkaalle pitää antaa sitä, mitä asiakas haluaa. / Asiakas on kuningas.
  6. Some on ihmelääke persaukiselle yrittäjälle. / Jokaisen pk-yrittäjän tulisi olla yhteisöllisessä mediassa.
  7. Kovin kaiuttaja ja kontrolloija pärjää somessa, kuten kyynärpääpelaaja kaukalossa.
  8. Sosiaalisessa mediassa laatu voittaa aina määrän.

Muista ladata akut

Lapset nukkuvat. Siemaisen viimeisen glögikulauksen. Puhallan kynttilän sammuksiin ja laitan laturiin yrityksen tärkeimmän laitteen – yrittäjän itsensä.

Näenköhän unta Twitteristä, Facebookista vai ihan MEMEgroupin asiakkaasta itsestään IRL?

Jokaisen yrittäjän (ja työntekijän) sosiaalisen median strategiaan pitäisi ehdottomasti lisätä kohta ”Muista ladata akut”. Asiakas saattaa olla kuninkaallinen ja stara, mutta sinä, yrittäjäystäväni, olet aurinko, jota ilman yritys ei näe seuraavaa aamua.

Kristiina Pääkkönen @ MEMEgroup

 

 

Seksiä, valheita ja sosiaalista mediaa on alan asiantuntijoista koostuva raati, jonka tehtävänä on valottaa sosiaalisen median ilmiötä, teilata ennakkoluuloja, antaa vinkkejä sen hyödyntämiseen konkreettisessa liiketoiminnassa sekä jakaa asiantuntemustaan, jotta uudesta ilmiöstä saisivat käsitystä myös ne yrittäjät, jotka eivät ole vielä vihkiytyneet asialle.

Onko sinulla kiperiä kysymyksiä aiheesta? Keskustelu jatkuu Facebookissa.  
Tutustu Seksiä, valheita ja sosiaalista mediaa -raatiin!

  • Plus
  • 0
  • Minus
  • 0

Kommentit

26.11.2010 10:04, Pasi Peltola

Kiitoksia Kristiina Pääkköselle ja Eero Leppäselle ajatuksieni selkeyttämisestä. Olin nimittäin miettinyt jo jonkin aikaa miten kuvaisin tuota sosiaalista mediaa ilmiönä yrityksen markkinoinnin ja viestinnän kannalta.

Koska oma näkökulmani tähän asiaan oli sen verran pitkä sepostus niin tein siitä artikkelin:

Sosiaalisesta mediasta voi tula krapula

Mutta tulipa nyt mieleeni vielä sellainen seikka, että miksi markkinoinnista ja viestinnästä sosiaalisessa mediassa on tehty vaikeampaa kuin se oikeasti on? Pointti siinä, että yleensä yrityksissä tehdään sekä huonoa että hyvin toimivaa markkinointia oli media sitten mikä hyvänsä.

Se mikä lopulta vaikuttaa menestykseen ja siihen, että resursseja käytetään järkevästi suhteessa tuottoon pitkällä aikajänteellä on tuloksien mittaaminen. Se on ihan normaalia, että sosiaalisessakin mediassa epäonnistutataan ja kaikki kampanjat eivät tuota kassaan kilinää. Mutta sama ilmiö toistuu päivittäin lehtimainonnassakin. Miksi yritykset silti paukuttavat samoja mainoksia lehtiin ilman mitään hajua siitä onko sijoitetuille rahoille saatu mitään vastinetta?

Kun mittausvälineet on kunnossa niin epäonnistumisenkin voi ajatella niin päin että: "Taas onnistuttiin tekemään loistava markkinatutkimus ja rajattua yksi toimimaton kampanja ulos!"

Toisinsanoen yrityksissä pitäisi myös oppia ottamaan ilo irti epäonnistumisista! Oleellista kuitenkin tämän kannalta on että mittausjärjestelmät ovat olemassa ja niiden tuloksia myös joku käy läpi ja ennenkaikkea mittaustulosten perusteella tehdään myös konkreettisia toimenpiteitä!

Tekisi mieli vielä kirjoittaa markkinatutkimuksiin laitetuista rahoista mutta se menee nyt aiheen ulkopuolelle. Mutta blogiini siitä ilmestyy juttua lähitulevaisuudessa.
Viestiketju 1 - 1 / 1 Sivu 1 / 1 1

Kirjoita vastaus

 *
 *
Varmistus *
Captcha =

Savon Yrittäjät, Haapaniemenkatu 40, 70110 Kuopio, puhelin (017) 368 0500, faksi (017) 3637 001, toimisto@savon.yrittajat.fi