|
Jalaksen kilpailuedut ovat tuoteinnovaatiot, design ja yrityskulttuuri
Jalas-jalkineistaan tunnettu Urho Viljanmaa Oy on erikoistunut laadukkaiden työ- ja turvajalkineiden valmistamiseen. Yrityksellä on myös pitkät perinteet urheilujalkineiden valmistajana, mistä kertoo mm. se, että sen jalkineilla on voitettu yli sata arvokisamitalia.
Yrityksemme tunnetaan Jalaksena, mutta meille on ollut kunnia-asia säilyttää perheyritysleimaa antava nimemme, kertoo neljännen polven yrittäjä, toimitusjohtaja Klaus Viljanmaa, 36.
Laadukkaissa turvajalkineissa Jalas on Euroopassa edelläkävijä, ja Suomessa markkinajohtaja kevyen teollisuuden työ- ja turvajalkineissa. Ruotsissa Jalas on kakkosena ja muuallakin Pohjois-Euroopassa myynti kasvaa kymmeniä prosentteja vuodessa. Tulevaisuudessa kasvua haetaan Keski- ja Itä-Euroopasta. Urho Viljanmaa Oy työllistää Jalasjärvellä 195 ja Saksan myyntiorganisaatiossa 12 henkilöä. Vuosittain yhtiön palveluksessa olevista kymmenen työntekijää suorittaa jalkinealan perustutkinnon ja kolmesta viiteen työntekijää alan jatkotutkinnon.
Toimimme turvajalkineissa kutistuvilla markkinoilla, sillä teollisuustyöpaikat ovat siirtymässä Euroopan ulkopuolelle. Panostammekin nyt palvelualaan, sillä tutkimusten mukaan siellä ollaan kaikkein tyytymättömimpiä nykyisiin työjalkineisiin, toimitusjohtaja Klaus Viljanmaa toteaa.
Viljanmaa kertoo osan palvelualan työntekijöistä kävelevän jopa 15 km työpäivän aikana, joten jalkineilla on suuri merkitys heidän hyvinvoinnilleen.
- Jalaksen Foot Stop skanneripalvelulla pyritään ennaltaehkäisemään tuki- ja liikuntaelinongelmia. Jalkaskannerilla voidaan mitata työntekijän jalan kuormitusta ja valita hänelle pohjalliset, jotka tukevat juuri hänen jalkaansa.
Klaus Viljanmaan mukaan Jalaksen yrityskulttuuri on avoin. Yrityksellä on yhteistyökumppaneita mm. tuotekehityksessä ympäri Eurooppaa. Osaamme ja haluamme käyttää ulkopuolisia asiantuntijoita, Klaus Viljanmaa painottaa. Samalla hän liputtaa avoimen ja positiivisen työilmapiirin puolesta ja uskoo, että pyytämällä saa enemmän kuin vaatimalla.
- Kädet ja selkänahan voi ostaa rahalla, mutta sydäntä ja sitoutumista ei. Ihmiset tekevät töitä vähemmällä hiellä ja paremmalla fiiliksellä, kun ilmapiiri on hyvä.
|