sy-logo-topleft
Yrittäjien aluejärjestösivustot:
Jäsensivut
16.8.2012

Surullisia lukuja: Yli 30 000 yritystä perinnän kohteena

Perinnän kohteena olevien yritysten määrä kasvoi vuoden 2012 toisella neljänneksellä peräti 15,4 prosentilla vuoden takaiseen verrattuna.

Käytännössä se tarkoittaa, että seitsemän prosenttia koko Suomen yrityskannasta eli yli 30 000 yritystä oli huhti-kesäkuussa oli perinnän kohteena. Tiedot selviävät Intrum Justitian maksuviivetutkimuksesta.

Erityisen huolestuttava tilanne on Kymenlaaksossa, jossa vaikeuksissa olevien yritysten määrä lähes kaksinkertaistui. Ainoastaan Lapissa perinnän kohteena olevien yritysten määrä laski.

Eniten vaikeuksissa ovat majoitus- ja ravitsemistoiminnassa mukana olevat yritykset. Myös kiinteistöalalla, rakentamisessa ja tukku- sekä vähittäiskaupassa lähes joka kymmenes yritys oli perinnän kohteena.

Yrittäjäsanomat
toimitus@yrittajat.fi

Bookmark and Share

Suomen Yrittäjät, Mannerheimintie 76 A, PL 999, 00101 HELSINKI, puhelin 09 229 221, faksi 09 229 229 80, toimisto@yrittajat.fi