sy-logo-topleft
Yrittäjien aluejärjestösivustot:
Jäsensivut
7.5.2012

Yrittäjä, muista palauttaa veroilmoituksesi

Henkilökohtaista veroilmoitusta tehdessä kannattaa ottaa huomioon nämä seikat.

Suurin osa yrittäjistä palauttaa henkilökohtaisen veroilmoituksensa 8. tai 15. toukokuuta. Esitäytetty veroilmoitus pitää tarkistaa huolella.

1) Saadut palkat näkyvät esitäytetyllä veroilmoituksella. Yel-yrittäjän palkkatulo on näkyvissä otsikolla ”omistajayrittäjän palkka”, oikea koodi takaa sen, että veron määrä on oikein.

2) On tärkeää, että osakeyhtiön osakas tarkistaa saamansa osingot esitäytetyltä lomakkeelta, ne on ilmoitettu maksajan toimesta ja niiden pitäisi näkyä valmiiksi. Kannattaa myös tarkastaa, että osinkotuoton jakaminen ansiotulo-osingoksi ja ns. kertaalleen verotetuksi osingoksi on tehty oikein.

3) Mikäli yrittäjällä on henkilökohtaista, elinkeinotoimintaan liittyvää lainaa, on syytä tarkistaa, että laina on rahoittajan toimesta ”kooditettu” oikein ja korko näkyy tulonhankkimisvelan korkona.

4) Jos yhtiö on maksanut osakkaalle korkoa ja tästä korosta on säännösten mukaisesti tehty koron maksun vuosi-ilmoitus, on saatu korko ja siitä maksettu ennakonpidätys näkyvissä veroilmoituksella.

5) Vapaaehtoiset eläkevakuutusmaksut näkyvät esitäytetyllä lomakkeella, mikäli ne ovat yrittäjän itsensä maksamia. Myös työttömyyskassojen jäsenmaksut ovat lomakkeella.

Lisää vero-optimoinnista uusimmassa Yrittäjäsanomissa.

Yrittäjäsanomat
toimitus@yrittajat.fi

Bookmark and Share

Suomen Yrittäjät, Mannerheimintie 76 A, PL 999, 00101 HELSINKI, puhelin 09 229 221, faksi 09 229 229 80, toimisto@yrittajat.fi