Etsi

Yrittäjäristit

Yrittäjäristit

Suomen Yrittäjät on jo vuodesta 1978 lähtien osoittanut kunnioitustaan yrittäjille ja yrittäjäpuolisoille myöntämällä SY:n jäsenjärjestön tai jäsenyrityksen anomuksesta yrittäjäristin.

Yrittäjäristi on huomionosoitus, jonka vastaanottaminen esim. yrityksen tai henkilökohtaisen merkkipäivän yhteydessä korostaa päivän merkitystä. Yrittäjäristi on huomionosoitus, jonka vastaanottamisesta jää hyvän mielen lisäksi pysyvä merkintä yrittäjyyden historiaan.

Yrittäjäristi myönnetään pronssisena yli 5 vuoden, hopeisena yli 10 vuoden ja kultaisena yli 20 vuoden yrittäjätoiminnasta. 

Timanttiristit

Vuosikymmeniä kestänyt yrittäjäura on saavutus, josta voi olla ylpeä ja kiitollinen. Yrittäjäristin timanttiristejä on neljä; 60, 50, 40 ja 30 vuoden yrittäjätoiminnasta huomioimiseen.

Timanttiristin keskipisteeseen on upotettu timantti ja 60, 50 ja 40 vuoden timanttiristeissä on yrittäjävuosia osoittavat numerot merkin ja nauhan liittymäkohdassa. 

Alajärven Yrittäjät ry:n jäsenyrittäjille myönnetyt Yrittäjäristit:

Henkilö Yrittäjäristi Päiväys
Aho Aulis kulta 26.4.1994
Aho Esko kulta 18.3.2010
Aho Kirsi pronssi 31.5.1991
Ahonen Arto hopea 8.4.1997
Ahonen Esko hopea 8.4.1997
Ahvenlampi Ari kulta 10.11.2011
Alanen Lauri kulta 21.11.2001
Alanen Lauri pronssi 27.11.1988
Anttisaari Erkki kulta 12.11.1989
Haapa-aho Pentti kulta 14.4.2005
Haapa-aho Pentti pronssi 15.4.1993
Haapa-aho Pentti Juhani timantti 40 10.8.2012
Hahtokari Jorma Kalevi kulta 14.4.2005
Halla-aho Voitto kulta 26.4.1994
Hanhisalo Mauri hopea 27.11.1988
Hanhisalo Mauri kulta 17.5.1997
Hankaniemi Seppo kulta 9.4.2003
Harju Alpo kulta 3.5.2007
Harju Helena kulta 15.4.1991
Harju Juhani kulta 14.11.1997
Harju Raimo kulta 6.11.2013
Harju Veijo kulta 3.5.2007
Hattukangas Anita pronssi 11.10.1990
Haukkala Erkki pronssi 10.4.1992
Haukkala Martti kulta 8.4.2000
Hautala Ari kulta 11.5.2006
Herrala Ritva kulta 8.4.2000
Hirsimäki Kari kulta 17.4.2004
Hirsimäki Kari pronssi 15.11.1990
Hänninen Tapani kulta 7.11.2007
Hänninen Teuvo kulta 19.9.1998
Höri Jarmo kulta 18.3.2010
Isoniemi Markku kulta 6.4.2001
Isoniemi Risto kulta 25.3.2011
Isotalo Jarmo kulta 6.11.2013
Isotalo Risto kulta 6.11.2013
Joensuu Aarre kulta 27.6.1998
Joensuu Aimo hopea 27.11.1988
Joensuu Aimo kulta 14.11.1997
Joensuu Harri kulta 10.4.2008
Joensuu Jorma A. kulta 6.4.2001
Joensuu Sakari kulta 10.9.2007
Kangastupa Kalle kulta 2.4.1996
Karhu Paavo pronssi 19.12.1991
Keijonen Jorma kulta 26.4.2016
Ketola Markku pronssi 19.12.1991
Ketonen Marja-Riitta kulta 25.3.2011
Kielbäck Tuulikki kulta 21.11.2001
Kjellbäck Tuulikki pronssi 29.3.1990
Koivisto Mauri hopea 27.11.1988
Koivuluoma Raili hopea 12.11.1996
Koivuluoma Raili kulta 2.4.2009
Kokko Heikki kulta 8.4.1997
Korkea-aho Arto kulta 11.5.2006
Korpela Pertti kulta 30.10.2014
Koskinen Kari kulta 31.3.1998
Kujala Jouni Tapani hopea 23.11.2013
Kujala Kalervo kulta 17.11.2000
Kujala Kalervo pronssi 18.4.1991
Kujala Paavo kulta 1.11.2005
Kujala Väinö hopea 27.11.1988
Kujanpää Tyyne pronssi 15.8.1990
Kulju Terttu inkeri kulta 1.11.2011
Kultavuori Kullervo kulta 10.11.2011
Kultavuori Lasse pronssi 27.11.1988
Kultavuori Martti kulta 3.5.2007
Kyrönlahti Osmo kulta 14.4.2005
Lakaniemi Matti kulta 17.11.2000
Lammi Aimo kulta 25.3.2011
Lammi Mauri Kullervo kulta 4.6.1997
Lampela Isto kulta 13.5.2015
Lampela Marita kulta 13.5.2015
Lampinen Hilkka Rakel kulta 23.9.1998
Lampinen Kauko  hopea 27.11.1988
Langhed Raimo kulta 18.12.1998
Lassila Lauri pronssi 18.4.1991
Lassila Sirpa hopea 25.10.1991
Lassila Sirpa kulta 19.3.1998
Latvala Ahti kulta 15.3.2002
Latvala Eero hopea 12.4.1991
Latvala Juha kulta 27.11.2012
Latvala Raimo kulta 9.4.2003
Lehtola Reijo pronssi 4.7.1991
Lehtola Tuula kulta 26.10.2017

Lehtorinne Jouko Kalevi

kulta 9.9.1997
Lepistö Eero hopea 16.3.1989
Leppäaho Raimo kulta 2.4.2009
Leppäkangas Pekka kulta 8.4.1997
Liljamo Mailis hopea 8.4.1997
Liljamo Mailis kulta 3.5.2007
Liljamo Mailis pronssi 10.4.1992
Linna Anna-Leena kulta 21.10.2011
Luoma-aho Esko kulta 11.11.1996
Luoma-aho Esko pronssi 27.11.1988
Lähelmä Erkki Johannes suurristi 22.11.1997
Mastokangas Ari timantti 30 10.11.2011
Matintupa Martti kulta 2.4.2009
Matintupa Raimo kulta 17.4.2004
Matintupa Raimo pronssi 15.4.1993
Mattila Keijo kulta 14.4.2005
Mattila Keijo pronssi 10.4.1992
Mela Mauri kulta 9.4.2003
Murtomäki Matti kulta 18.12.1998
Myllyaho Arvo kulta 4.7.1995
Myllyaho Juhani Matias timantti 30 7.5.2005
Myllyaho Tapani Kalevi kulta 7.5.2005
Myllykangas Mauri Elias kulta 30.4.1996
Myllykangas Timo kulta 27.10.2016
Mäkelä Esko hopea 18.4.1991
Mäkelä Esko kulta 3.11.1991
Männikko Arvo hopea 12.11.1996
Mäntyniemi Annikki hopea 16.3.1989
Mäntyniemi Timo kulta 8.4.2000
Neulaniemi Matti kulta 25.4.2000
Niskakangas Jorma kulta 9.4.2014
Niskakangas Tauno hopea 27.11.1988
Niskakangas Tauno kulta 31.3.1998
Nuolikoski Heikki kulta 9.4.2014
Nuolikoski Jorma hopea 15.4.1993
Nuolikoski Jouko pronssi 27.11.1988
Ojajärvi Jorma kulta 30.10.2014
Ojala Osmo Päiviö kulta 22.3.1999
Ojanperä Heimo hopea 27.11.1988
Ojanperä Heimo kulta 14.11.1997
Ojanperä Heimo Kaapriel timantti 30 21.10.2000
Ojanperä Kirsti Johanna timantti 30 21.10.2000
Orava Risto Olavi pronssi 31.3.1990
Peltomäki Antti kulta 21.11.2001
Peltoniemi Kalevi kulta 12.11.1996
Penttilä Martti pronssi 15.12.1989
Penttilä Taisto kulta 11.10.2002
Penttilä Taisto pronssi 27.11.1988
Perälä Raimo kulta 14.4.2005
Piispanen Markku kulta 30.10.2014
Pitkänen Hannu kulta 18.3.2010
Pitkänen Harri kulta 12.11.2008
Pitkänen Väinö kulta 2.4.1996
Puoliväli Tarmo kulta 2.4.2009
Pyhälahti Jaakko hopea 15.11.1990
Pöntinen Pentti kulta 15.11.2006
Raja-aho Ville hopea 16.3.1989
Ranta Mikko kulta 6.11.2013
Rantala Anja kulta 2.4.1996
Rantala anja Tellervo timantti 30 8.2.2003
Rantala Erkki kulta 1.11.2005
Rinne Harri kulta 20.4.1999
Rintala Kristiina kulta 23.5.2008
Rintala Timo hopea 15.3.2002
Rintala Timo kulta 23.5.2008
Saarela Anna-Liisa kulta 26.4.2016
Saarela Jorma kulta 10.11.2011
Saarela Reijo kulta 20.4.1999
Saarela Risto kulta 20.4.1999
Saarela Seppo pronssi 1.4.1989
Salmenautio Benjam hopea 27.11.1988
Salmenautio Erkki kulta 14.11.1997
Salmenautio Erkki kulta 11.9.1989
Salmenautio Erkki Johannes timantti 40 14.9.2009
Salmenautio Jouko kulta 9.4.2014
Salmenautio Pekka kulta 31.3.1998
Salo Matti kulta 13.5.2015
Saukko Leo pronssi 15.11.1990
Saukko Mauri pronssi 16.3.1989
Saukko Osmo hopea 13.1.1992
Seppälä Erkki J. hopea 15.4.1993
Seppälä Hannes kulta 2.4.1996
Seppälä Heikki kulta 26.4.1994
Setälä Seija hopea 11.10.2002
Sikkilä Jorma Eerik hopea 27.3.2005
Sippola Kari Olavi timantti 30 1.1.2008
Sippola Väinö kulta 27.11.1988
Sivula Markku hopea 30.5.1990
Suopuro Jorma kulta 15.11.2006
Suoranta Antti hopea 16.3.1989
Tallbacka Tuomo kulta 28.10.2009
Toppinen Jari Kullervo hopea 30.4.1996
Toppinen Jukka kulta 6.11.2013
Toppinen Kalervo hopea 26.5.1989
Toppinen Kalervo kulta 8.4.1997
Toppinen Kauko hopea 26.5.1989
Toppinen Kauko kulta 8.4.1997
Toppinen Markku hopea 29.3.1990
Tuomela Aulis kulta 20.4.1999
Tuomela Pirjo kulta 17.11.2000
Turja Arto kulta 12.11.2008
Tynjälä Lasse kulta 15.3.2002
Tynjälä Lasse timantti 30 16.12.2008
Ukonmäki Pekka kulta 17.11.2000
Uurinmäki Atso kulta 7.11.2007
Uurinmäki Mauri kulta 7.11.2007
Uusimäki Rauno kulta 6.4.2001
Uusitupa Aake kulta 8.4.2000
Vesala Esko hopea 29.3.1990
Vesala Esko kulta 28.10.2009
Vesala Keijo hopea 29.3.1990
Vesala Keijo kulta 28.10.2009
Viitaniemi Lauri kulta 6.3.1988
Winter Maritta pronssi 31.3.1990
Winter Martti pronssi 31.3.1990
Vähälä Jaakko hopea 27.7.1991
Vähälä Jaakko kulta 2.4.1996
Vähälä Pasi kulta 27.10.2016
Väliaho Tarmo pronssi 29.3.1990
Välisaari Seppo kulta 17.4.2004
Yli-Juuti Pekka kulta 9.4.2014
Yli-Mannila Markku kulta 10.4.2008
Yli-Sikkilä Juhani kulta 26.4.2016
Ylinen Lauri pronssi 10.4.1992
Yli-Olli Laura kulta 16.3.1989