Palkitut | Yrittajat.fi

Etsi

Palkitut

LAPUAN YRITTÄJÄT

Puheenjohtajat

1949-1953 Aaro Lahdensuo
1954-1957 Uuno Hilska
1958-1965 Aaro Lahdensuo
1966-1968 Eini Haapamäki
1969-1974 Joel Lahdensuo
1975-1976 Väinö Järvi
1977-1977 Raimo Romppala
1978-1978 Joel Lahdensuo
1979-1981 Olavi Kuntsi
1982-1984 Markus Ylitalo
1985-1985 Olavi Kuntsi 19.8. saakka, Jussi Ylinen 19.8. alkaen
1986-1986 Jussi Ylinen
1987-1989 Matti Mäkynen
1990-1992 Vesa Annala
1993-1996 Jorma Laitinmäki
1997-1999 Martti Lahdensuo
2000-2002 Hanna Mörsky
2003-2004 Harri Seppälä
2005-2009 Sami Latomäki
2010-2012 Matti-Pekka Dahlgren
2013-2015 Juha Lemponen
2016-2017 Martti Kaunismäki
2017- Esa Suutala

Vuoden Yrittäjä

1983 Olavi Kontola Ky
1984 Väinö Rintamäki
1985 Lapuan Kumi ja Kone
1986 K. & H. Annala
1987 Esko ja Terttu Laurila
1988 Lapuan Metalli Oy
1989 Liisa ja Juha Hjelt
1990 Jkk-Liiveri Oy
1991 Veljekset Ala-Talkkari Oy
1992 Lapuan Jätepalvelu
1993 Seppo Ojalan Kutomo Ky
1994 Tiitun Liiveri Oy
1995 Metal-Botnia Oy
1996 Lapuan Kaihdin ky
1997 A. Karvala
1998 Rakennus- ja Suunnittelupalvelu Pentti Unkuri
1999 Timo Vuorenmaa Oy
2000 Conlink Oy
2001 V.Laiti Oy
2002 Lapuan Piristeel Oy
2003 Lapuahovi Koski & Kurtti
2004 Jylhan Metalliromu
2005 Hyväskä Ky
2006 Kuljetusliike Veljekset Klemettilä Oy
2007 Kultasepänliike Jussi Ikola T:mi
2008 JP Metsäkoneurakointi Oy
2009 Huoltoasema Henri Rintamäki Ky 
2010 Ravaltsu Oy
2011 K-Maatalous Risto Kangas Oy
2012 Hyrdoll Oy
2013 LVI-Tekniikka J.Viita Oy
2014 Vehkon Oy
2015 K-Rannakulma Ky
2016 Peuralan Konepaja Oy

Vuoden Yrittäjänainen

2013 Riitta-Liisa Peltokoski
2014 Tiina Turja
 

Kaupunki muistanut Yrittäjiä - Karhunkynsien saajat

1977 Pauli Ylisaari
1981 Pekka Huhtala ja Olavi Kuntsi
1982 Kalle Annala
1983 Juha Hjelt
1984 Juhani Lahdensuo, Matti ja Pekka Latomäki
1986 Seppo Korpela
1987 Paavo Vuorenmaa
1988 Pentti Järvi
1989 Väinö Rintamäki
1990 Juhani Heinola
1991 Vilho Laiti
1992 Martti Rahlgern
1993 Reino ja Risto Niskanen
1994 Juhani Kangas
1995 Olavi Kontola
1996 Markus Ylitalo
1997 Eeli Jylhä
1998 Hannu Porola
1999 Heikki Suutala
2000 Antti Ala-Talkkari
2001 Vuokko Korkeamäki
2002 Antero Mäkitalo, Jorma Saksi ja Juhani Malkamäki
2003 Hannu Harju ja Kai Pöntinen
2004 Seppo Riihimäki
2005 Jarna Perälä ja Veli-Matti Perälä
2006 Simo Ala-Rantala ja Ari-Alarantala
2007 Simo Seppelin
2008 Esko Hjelt
2009 Aatos Ylimäki
2010 Martti Kaunismäki Pentti Latikka
2011 Leena Äystö
2012 Marianne Kuntsi
2013 Vesa Laurila, Jarmo Laurila, Tuomo Laurila
2014 Jaakko Kurtti
2015 Pentti Piri, Jaakko Piri ja Petteri Nieminen
2016 Jorma Luoma

Vuoden Nuori Yrittäjä

2001 Jari Pihlajamaa
2002 Jouni Niemelä, Lapponia
2003 Juha Saarikoski, Matkatoimisto Saarikoski
2004 Erkki Saari, Lapuan kuntokeskus
2005 Telaketju Ay
2006 Lapuan sinkitys Ky
2007 Automaatio Petri Puhakka Oy
2008 Plate Power Oy
2009 Kimmo Jääskeläinen
2010 Olli Lahdensuo
2011 Saarenpää Oy
2012 Pizzeria & Kebab Elma
2013 Lapuan Iiris Oy
2014 T:mi Kalle Koskilahti
2015 Mainostoimisto Santala Oy
2016 MA-Tech Oy
 

Maakunnallinen Vuoden Yrittäjä

1994 Veljekset Ala-Talkkari Oy
2000 Suomen Lämpöpumpputekniikka
2006 Hoivakoti Vuosikas Oy

Maakunnallinen Vuoden nuori Yrittäjä

2013 Saarenpää Oy

Vuoden Sihteeri

2000 Asko Harju

Ansiomerkit

Suomen Yrittäjien Järjestöansiomerkki on tunnustus keskusliitossa tai sen jäsenjärjestöissä yksityisen yrittäjyyden hyväksi tehdystä ansiokkaasta ja tuloksellisesta työstä.

Annala Kaija pronssi 29.10.1983
Annala Kalle pronssi 13.10.1973
Annala Kalle hopea 20.10.1979
Annala Vesa pronssi 27.10.1990
Anttila Vilho pronssi 31.10.1975
Dahlgren Martti pronssi 26.11.1988
Fränti Esko pronssi 11.10.1976
Fränti Esko hopea 11.10.1986
Haapala Laina pronssi 10.11.1984
Haapala Sauli pronssi 24.10.1981
Haapala Sauli hopea 11.10.1986
Haapamäki Eino pronssi 16.11.1958
Haapamäki Eino hopea 12.10.1973
Haapamäki Kaija pronssi 28.10.1995
Haapamäki Pauli pronssi 05.10.1985
Haapoja Timo pronssi 20.10.1979
Haapoja Timo hopea 26.11.1988
Hakala Aimo hopea 23.10.1982
Hangasmaa Kustaa pronssi 31.10.1975
Harju Asko Antero pronssi 01.11.1997
Harju Pekka pronssi 29.10.1983
Hautala Birgitta pronssi 11.10.1980
Hautala Birgitta hopea 05.10.1985
Hautala Jaakko pronssi 26.11.1988
Hautasaari Vilho pronssi 31.10.1975
Heikkinen Aili pronssi 24.10.1974
HEinola Juhani pronssi 24.10.1987
Hietala Juha pronssi 16.11.1996
Hietala Samuli hopea 05.10.1985
Hietala Samuli pronssi 24.10.1978
Hietala Seppo pronssi 24.10.1981
Hiipakka Elsi-Maija hopea 27.10.1990
Hiipakka Elsi-Maija pronssi 11.10.1986
Hiipakka Jaakko pronssi 26.11.1988
Hilska Armi pronssi 31.10.1975
Hinkkanen Salme pronssi 31.10.1975
Hjelt Juha hopea 29.10.1983
Hjelt Juha kulta 26.10.1991
Hjelt Juha pronssi 24.10.1981
Hjelt Liisa pronssi 29.10.1983
Hjelt Liisa hopea 24.10.1987
Huhtala Maire pronssi 13.10.1973
Huhtala Pekka hopea 23.10.1982
Hämeenniemi Kalle pronssi 13.10.1973
Hämeenniemi Kalle hopea 12.10.1978
Hämäläinen Heikki pronssi 16.11.1958
lkola Jouko pronssi 13.10.1973
lkola Jouko hopea 10.11.1984
lkola Jussi hopea 01.11.2003
lkola Jussi hopea 10.11.1984
Ikola Jussi Veli hopea 02.11.2003
lsokangas Helena pronssi 29.10.1983
lsosaari Jussi pronssi 26.11.1995
lsosomppi Hannu pronssi 26.10.1991
lsta Jukka pronssi 15.10.1994
Ista Jukka timanttiristi 1.11.2015
lsta Tuomo pronssi 29.10.1983
Jylhä Eeli pronssi 26.11.1988
Järvi Pentti hopea 16.06.1984
Järvi Pentti kulta 12.06.1988
Järvi Väinö pronssi 13.10.1973
Järvi Väinö hopea 20.10.1979
Kaappola Aimo pronssi 31.10.1975
Kaappola Aimo hopea 11.10.1980
Kaappola Raimo pronssi 20.10.1979
Kallioniemi Reijo pronssi 27.10.1990
Kanervo Dagmar pronssi 20.09.1953
Kangas Juhani pronssi 27.10.1990
Kangasluoma Tapani hopea 26.10.1991
Kangasluoma Tapani pronssi 05.10.1985
Karvala Jaakko pronssi 20.10.1979
Karvala Juhani pronssi 10.11.1984
Karvala Juhani hopea 15.10.1994
Karvala Juhani timanttiristi 2009
Karvala Rauha pronssi 20.11.1993
Kaski Laura pronssi 22.10.1967
Kaski Laura hopea 12.10.1973
Katajamäki Jussi pronssi 05.10.1985
Kiema Jorma pronssi 05.10.1985
Kiema Jorma hopea 26.10.1991
Kiviniemi Esko pronssi 05.10.1985
Kiviniemi Heikki pronssi 10.11.1984
Koivumäki Hannu pronssi 26.10.1991
Koivumäki Hannu timanttiristi 2010
Koivumäki Markku pronssi 29.10.1983
Kontola Olavi pronssi 24.10.1981
Kontola Olavi hopea 24.10.1981
Korkeasalo Erkki pronssi 10.11.1984
Korpela Seppo pronssi 23.10.1982
Korpela Yrjö pronssi 11.10.1986
Kortesoja Yrjö pronssi 11.10.1980
Koskiahde Arvi pronssi 26.11.1988
Koskiniemi Heikki timanttiristi 31.10.2014
Kristola Mauno pronssi 16.11.1958
Kujala Jarmo hopea 16.11.1996
Kujala Jarmo pronssi 28.10.1989
Kujala Minna pronssi 28.10.1989
Kulju Heikki pronssi 05.10.1985
Kuntsi Marjanne pronssi 29.10.2005
Kuntsi Olavi pronssi 31.10.1975
Kuntsi Olavi hopea 11.10.1980
Kuusisto Tapani hopea 20.11.1982
Kylkisalo Anneli pronssi 10.11.1984
Kylkisalo Antti pronssi 20.10.1979
Kylkisalo Antti hopea 10.11.1984
Lahdensuo Aaro pronssi 16.11.1951
Lahdensuo Aaro hopea 16.11.1958
Lahdensuo Aaro pronssi 24.10.1981
Lahdensuo Hanno pronssi 13.10.1973
Lahdensuo Joel pronssi 13.10.1973
Lahdensuo Joel hopea 31.1.1979
Lahdensuo Kaisa pronssi 27.10.1990
Lahdensuo Maire hopea 20.10.1979
Lahdensuo Martti pronssi 20.11.1993
Lahdensuo Martti hopea 02.11.2002
Lahtinen Heikki pronssi 29.10.1983
Laiti Vilho pronssi 26.10.1991
Laiti Vilho Timanttiristi 13.11.2010
Laitinen Toivo pronssi 15.10.1994
Laitinmäki Jorma pronssi 27.10.1990
Laitinmäki Jorma hopea 01.11.1997
Laitinmäki V.J. pronssi 24.10.1974
Lampela Martti pronssi 29.10.1983
Latomäki Matti hopea 23.10.1982
Latomäki Matti pronssi 13.10.1973
Latomäki Matti hopea 20.10.1979
Latomäki Sami hopea 11.11.2006
Latomäki Sami pronssi 03.11.2001
Latomäki Pekka pronssi 23.10.1982
Latomäki Pekka kulta 29.10.2016
Latva-Rasku Lnni pronssi 26.11.1988
Latvala Elsa pronssi 20.10.1979
Latvanen Onni pronssi 12.10.1977
Laurila Esko timanttiristi 2008
Laurila Esko pronssi 24.10.1981
Laurila Veikko pronssi 24.10.1987
Lepistö Reino pronssi 11.10.1986
Leskinen Kari pronssi 11.10.1980
Liimatta Paavo pronssi 31.10.1975
Liljamo Yrjö pronssi 13.10.1973
Makkonen Orvo pronssi 24.10.1974
Makkonen Orvo hopea 10.11.1984
Makkonen Reijo pronssi 29.10.1983
Malmi Martti pronssi 10.11.1984
Mantere Seppo pronssi 28.10.1989
Manu Ensio pronssi 16.11.1996
Manu Ensio hopea 02.11.2002
Metsäpolku Hanna pronssi 31.10.1975
Myllykoski Mauno pronssi 11.10.1980
Mäki Mikko pronssi 28.10.1995
Mäkinen Eero pronssi 11.10.1980
Mäkynen Matti pronssi 13.10.1973
Mäkynen Matti hopea 24.10.1987
Mäkynen Raimo pronssi 24.10.1981
Möller Timo pronssi 10.11.1984
Mörsky Hanna pronssi 01.12.2004
Niemi Sauli pronssi 13.10.1973
Nieminen Arvo pronssi 31.10.1975
Nummela Seppo pronssi 13.10.1973
Ojala Heikki pronssi 29.10.1983
Ojala Maija-Liisa pronssi 29.10.1983
Ojala Seppo pronssi 24.10.1978
Ojala Seppo hopea 24.10.1987
Pajula Ilpo pronssi 11.10.1986
Paldan Ellen pronssi 20.10.1979
Palovuori Eeva pronssi 20.09.1953
Patama Jussi M. pronssi 28.10.1989
Patoma Jussi pronssi 31.10.1975
Peltola Rauno pronssi 08.09.1984
Peltola Rauno pronssi 11.10.1980
Peltola Uuno pronssi 13.10.1973
Peurala Heikki pronssi 24.10.1978
Piitulainen Pentti pronssi 24.10.1974
Pirttinen Helena pronssi 24.10.1992
Pirttinen Jorma pronssi 29.10.1983
Pirttinen Jorma hopea 28.10.1989
Pirttinen Toivo pronssi 24.10.1978
Pohjasmäki Eino pronssi 29.10.1983
Porola Hannu pronssi 24.10.1987
Puolijoki Pentti pronssi 24.10.1978
Pöntinen Kai kultainen yrittäjäristi 13.11.2010
Pöntinen Yrjö pronssi 24.10.1987
Rajala Matti pronssi 11.10.1986
Riihimäki Päivi pronssi 27.10.1990
Riihimäki Seppo pronssi 28.10.1995
Rintamäki Henri pronssi 24.10.1992
Rintamäki Väinö pronssi 20.10.1979
Romppainen Raimo pronssi 11.10.1980
Romppainen Raimo hopea 24.10.1987
Saarenpää Kustaa pronssi 29.10.1983
Saarenpää Reino pronssi 12.10.1977
Saarenpää Sulo pronssi 31.10.1975
Saari Timo pronssi 27.10.1990
Salo Toivo J. pronssi 12.10.1977
Santala Raino pronssi 26.10.1991
Santala Raimo pronssi 26.10.1991
Sarvela Jussi pronssi 24.10.1987
Saunamäki Vilho pronssi 24.10.1974
Sauru Saima pronssi 20.10.1979
Sauru Saima hopea 10.11.1984
Seppälä Harri hopea 11.11.2006
Seppälä Harri Aadiel pronssi 01.11.1997
Sillanpää Eero pronssi 24.10.1974
Sillanpää Irma pronssi 13.10.1973
Sippola Jorma pronssi 24.10.1981
Sorasalo Joel pronssi 13.10.1973
Syväoja Jorma pronssi 16.11.1958
Syväoja Jorma hopea 12.10.1973
Syväoja Jorma pronssi 28.03.1968
Syväoja Maija hopea 30.09.1979
Syväoja Mauri pronssi 24.10.1974
Syväoja Mauri hopea 31.01.1979
Syväoja Sakari pronssi 11.10.1986
Syväoja Tuula pronssi 24.10.1987
Taipale Reijo pronssi 27.10.1990
Talvitie Simo pronssi 31.10.1975
Tienhaara Esa pronssi 12.10.1977
Tiitu Liisa hopea 03.11.2001
Tiitu Liisa pronssi 20.11.1993
Toivonen Jenny pronssi 20.09.1953
Toivonen Terho pronssi 31.10.1975
Tuurimäki Matti pronssi 13.10.1973
Tuurinmäki Risto pronssi 28.10.1995
Ulvinen Heikki pronssi 28.10.1989
Unkuri Pentti pronssi 24.10.1987
Vilpakka Jorma pronssi 29.10.1983
Vilpakka Kalervo pronssi 13.10.1973
Vilpakka Kalervo hopea 12.10.1978
Vuorenmaa Paavo pronssi 09.11.1976
Vuorenmaa Paavo hopea 11.10.1986
Vuorenmaa Timo pronssi 05.10.1985
Ylinen Jussi pronssi 13.10.1973
Ylinen Jussi hopea 24.10.1981
Ylisaari Pauli pronssi 13.10.1973
Ylisaari Pauli hopea 20.10.1979
Ylitalo Ritva pronssi 29.10.1983
Ylitalo Markus Timantti 01.1.2013