Etusivu > Lapin Yrittäjät > Lappi > Lappi

Etsi

Hallitus ja johtoryhmä

 
 

Hallitus 2018-19

Kuvassa: LY:n puheenjohtaja Heidi Alariesto (eturivi vas.) ja hänen vieressään varapj. Jari Kelahaara, Vuokko Mikkola, Päivi Heikkala, Marko Vapa, Timo Tuominen (takarivi vas.), varapj. Anna-Kaisa Luoma-aho, Jarmo Pudas, varapj. Tuomo Jäärni, Pertti Hettula ja Raimo Kortesalmi. 

Varapj. Jari Kelahaara toimii puheenjohtajan sijaisena uuden puheenjohtajan valintaan saakka.
Lue lisää...

Jari Kelahaara

Lapin Vuokramies
p. 0400 373 117
jari.kelahaara(at)gmail.com

varapuheenjohtajat Jari Kelahaara
Lapin Vuokramies
p. 0400 373 117
jari.kelahaara(at)gmail.com
  Anna-Kaisa Luoma-aho
KT Company
annakaisa.luomaaho(at)gmail.com
p. 040 849 5116
  Tuomo Jäärni
Jäärni Metalli Oy
jaarni.metalli(at)jaarnimetalli.fi
p. 040 089 3664

Hallituksen jäsenet  ja varajäsenet

Meri-Lappi          

  • Henrik Brehmer, Bombus Oy, henrik.brehmer(at)hotmail.com, 0503229778
    varajäsen: Sakari Laukkanen, Mainostalo Teippari Oy, sakari(at)teippari.pro, 0400690277
  • Marko Vapa, e-Coach Marko Vapa, marko.vapaa(at)gmail.com, 0405388132
    varajäsen: Auli Tasala, Tasalan Kasvitarha, auli.tasala(at)gmail.com, 0405478026
  • Antti Kaarlela, Antti Kaarlela Oy, anttikk(at)gmail.com, 0400667706
    varajäsen: Anu Veittikoski, Simo,  K. Hekkanen Oy, anu.veittikoski(at)pp.inet.fi, 0405061317
       

RANUA

  • Raimo Kortesalmi, Harmaa Kurki Oy, raimo.kortesalmi(at)pp.inet.fi, 0405507998
    varajäsen: Jari Ranua, Kuriirilainen Oy, jari.ranua(at)kuriirilehti.fi, 0400692728


ROVANIEMI

  • Konsta Repo, Lapin Apuvälinepalvelu Oy, konsta.repo(at)lapinapuvalinepalvelu.fi, 0406798353
    varajäsen: Ilkka Länkinen, SantaPark Oy, ilkka(at)santapark.com  
  • Veli-Matti Kilpimaa, LVI-Kilpimaa Oy, vmk(at)kilpimaa.com, 0405624945
    varajäsen: Juha-Pekka Mikkola, Arctic LifeStyle Oy, , 0456730125

      

TORNIONLAAKSO    

  • Päivi Heikkala, Päivi Heikkala Oy, paivi@(at)joppari.fi, 0407065450
    varajäsen: Pentti Nousiainen, Pellon Jätehuolto Nousiainen Oy, pentti.nousiainen(at)pellonjatehuolto.fi, 0405396179
  • Mirja Heinonen, Systaylor Oy, mirja.heinonen(at)systaylor.com, 0400711088
    varajäsen: Juha Alapuranen, Ylitornion Betonituote Oy, juha.alapuranen(at)ybt.fi, 0400696645

 
TUNTURI-LAPPI           ​           

  • Pertti Hettula, Hettula Oy, pertti.hettula(at)hettula.fi, 050 1413
    varajäsen: Pasi Ikonen Enontekiö Cape Lapland Oy, pasi(at)frogadventures.com, 0505772762
  • Jarmo Pudas, Jarmo Pudas Ky, jarmo.pudas(at)pudasky.inet.fi, 0400696543
    varajäsen: Minna Back-Tolonen, K-Market Muoniontori, minna.back-tolonen(at)k-market.com, 0408354064


                   
ITÄ-LAPPI                  

  • Tauno Luukinen, Sallan Rautatori Oy, tauno.luukinen(at)rautatori.fi, 0400695367
    varajäsen: Esa Heinäjärvi, Valinta Heinäjärvi Ky, esa.heinajarvi(at)pp.inet.fi, 0400392423
  • Timo Tuominen, Evacar Autopalvelut Oy, timo.tuominen(at)evacar.fi, 0500602130
    varajäsen: Milla Saarela, Milla Fit Personal Training, milla(at)millafit.fi, 0449765685


                   
POHJOIS-LAPPI                  

  • Marja-Leena Magga, Magga Oy, mlmagga(at)gmail.com, 0407308636
    varajäsen: Mauri Leppänoro, Ivalon Auto Oy, info(at)ivalonauto.fi, 0400125062
  • Vuokko Mikkola, JPF Palvelut Oy, vuokko.mikkola(at)netikka.fi, 0407008154
    varajäsen: Tuula Katajamaa, Lapin Luontolomat Oy, tuula.katajamaa(at)saariselka.fi, 0405894690

JOHTORYHMÄ 2018-19

  • Tuomo Jäärni, Jäärni Metalli Oy, jaarni.metalli(at)jaarnimetalli.fi, p. 040 089 3664
  • Vuokko Mikkola, JPF Palvelut Oy, vuokko.mikkola(at)netikka.fi, 0407008154
  • Anna-Kaisa Luoma-aho, KT Company, annakaisa.luomaaho(at)gmail.com, p. 040 849 5116
  • Jari Kelahaara, Lapin Vuokramies, p. 0400 373 117, jari.kelahaara(at)gmail.com
  • Päivi Heikkala, Päivi Heikkala Oy, paivi@(at)joppari.fi, 0407065450

 

Asiantuntija- ja toimialakohtaiset työryhmät

Järjestötyöryhmä

  • Jari Kelahaara, Ranua
  • Päivi Heikkala, Pello               
  • Milla Saarela, Posio                
  • Marko Vapa, Keminmaa                          

Kunta/maakuntatyöryhmä

  • Anna-Kaisa Luoma-aho, Pelkosenniemi
  • Minna Back-Tolonen, Muonio
  • Tauno Luukinen, Salla
  • Antti Kaarlela, Tornio
  • Marja-Leena Magga, Sodankylä

Teollisuustyöryhmä

  • Tuomo Jäärni, Kemi
  • Timo Tuominen, Kemijärvi 
  • Sakari Laukkanen, Kemi
  • Henrik Brehmer, Kemi
  • Martti Kankaanranta, Tornio

Infratyöryhmä

  • Jari Kelahaara, Ranua (sijaistaa)
  • Auli Tasala, Keminmaa

  • Tuula Katajamaa, Inari 

  • Pertti Hettula, Kittilä 

  • Ilkka Länkinen, Rovaniemi