Etsi

von Wright -ritaristo

Viktor Julius von Wright -ritaristo toimii Mestarikiltaneuvoston yhteydessä. Sen sääntöjen mukaan ritariston jäsenyys on korkein tunnustus käsityön ja sitä lähellä olevien alojen hyväksi toimineille käsi- ja pienteollisuuden asiaa ajaneille Suomen kansalaisille.

Ritariston jäsenenä voi olla 12 henkilöä kerrallaan. Sen tehtäviä ovat mm. korkean ammattitaidon ja käsityöperinteen vaaliminen. Ritariston jäsenmerkkinä on numeroitu von Wright -mitali. Ritariston puheenjohtajaa kutsutaan ylimestariksi.

Tutustu myös:

»  Von Wright -ritariston ohjesääntö

 

Ylimestari:

Raimo Mäkinen
Kuninkaankatu 46 A 25
33200 TAMPERE
p. 040 589 4433
raimo.makinen@suomi24.fi

Ritariston sihteeri:

Suomen Yrittäjät
Mannerheimintie 76 A
PL 999
00101 HELSINKI
p. 09 229 221

 

Ritariston jäsenet:

Ylimestari

Raimo Mäkinen
Kuninkaankatu 46 A 25
33200 TAMPERE
040 589 4433
raimo.makinen@suomi24.fi  
Verhoilijamestari 1984
 

Kalevi Ilkka
Saaristonkatu 27
90100 OULU
040 557 0147
kalevi.ilkka@elisanet.fi 
Hammasteknikkomestari

Jouko Valkama
Isokoskentie 1074
60640 ISOKOSKI
(06) 417 6600
0400 639 972

jouko.valkama@luukku.com
Puuseppämestari 1973

Juhani Kanerva
Jäämäentie 20 A
00970 HELSINKI
09 307 712
juhani.kanerva@kolumbus.fi
Verhoilijamestari

Ensio Romo
Melavahe 2
26200 RAUMA
0500 490 420
ensio.romo@gmail.com 
Toimitusjohtaja

Pertti Jaakkola
Kenttätie 9
15700 LAHTI
(03) 787 5156
050 308 5290
Huonekalupuuseppämestari 1965 työteknikko 1976
 

Esa Kallinen
Sopukantie 5
16610 KÄRKÖLÄ
040 5534236
esa.kallinen@phnet.fi
Opetusneuvos

Seppo Pieviläinen
Salon Alexander
Kauppakatu 30
80100 JOENSUU
050 562 5167
seppo@alexandersalongit.fi
Parturimestari

Juhani Saimovaara
Mesikämmenk. 20
15950 LAHTI
(03)753 3913
040 5478 217
fax. 03-7533 916
juhani.saimovaara@hotmail.fi
Puuseppämestari 1986
Käsityöneuvos
Kunniaylioltermanni

Helena Mattila

Paistanojantie 521
21270 NOUSIAINEN
041 5498011
helenahillervi@wippies.fi
Maalarimestari 1985
Opettaja 2001
Restaurointimestari 2006

 

 

Asko Tuominen
Kolkerannantie 4 B 5
02940 ESPOO
050 5510300
asko.tuominen@kolumbus.fi
Suutarimestari

Anna-Maija Aro
Viikintie 9 A 25

00560 Helsinki
040 767 3415

annamaija.aro@gmail.com
Opetusneuvos

Kunniajäsen
Pentti Taavitsainen
Maaherrank.29-31 B 57
70100 KUOPIO
040 566 1931
pentti.taavitsainen@dnainternet.net
 Parturimestari 1958
Käsityöneuvos
 

Kunniajäsen
Ensio Voutilainen
Einonkatu 3 A 7
55100 IMATRA
(05) 436 9069
040 505 8836
Maalarimestari 1966
 

 

Ritaristo vieraili von Wrightin haudalla 10.11.2011