Etsi

Palkitut Yrittäjät



Suomen Yrittäjät, Päijät-Hämeen Yrittäjät sekä paikallisyhdistykset palkitsevat vuosittain paikallisesti, alueellisesti sekä valtakunnallisesti menestyneitä yrityksiä.


 

Paikalliset yrittäjäpalkinnot

Päijät-Hämeen Yrittäjiin kuuluu 10 paikallisyhdistystä. Kunkin kunnan yrittäjäyhdistykset valitsevat vuosittain Vuoden Yrittäjän. Vuoden yrittäjiksi valitut palkitaan Maakunnallisessa Yrittäjäjuhlassa Lahdessa.

2018
Asikkala: Vääksyn Konepiste Oy, Janne, Jouni ja Petteri Korhonen
Hartola: Oy Redox Ab, Leena Peltonen
Heinola: Mittametalli Oy, Jari Kolehmainen
Hollola: Husulan Puutarha Ky, Erika Männikkö
Kärkölä: Nopelli, Ismo Nousjoki
Lahti: Jousivesa Oy, Sirkku Vesa ja Jussi Fihlman
Lahti, Nastola: Tip Top Toimet Ky, Rauno Bottas
Orimattila: Pärhä Oy, Petri ja Jari Pärhä
Padasjoki: Jaakko ja Raili Heistola
Sysmä: Sysmän Ikkuna ja Ovi Oy, Hannu ja Matti Sireni

2017
Asikkala: HippaVilla Oy, Kirsi Andelin
Hartola: Matti Punakallio Ky, Matti Punakallio
Heinola: LKV Kiinteistönvälitys ja tilipalvelu Pietiläinen Oy, Saara Pietiläinen
Hollola: Bus Burger Oy, Eeva Laajoki
Kärkölä: Kaivinkoneurakoitsija Timo Laiho, Timo Laiho
Lahti: Lahden Kestobetoni Oy, Anne ja Janne Kolsi
Orimattila: Maatila-Liha Meronen Oy, Juha ja Ari Meronen
Padasjoki: Uudelviisii Oy, Tiina ja Ari-Matti Pyyhtiä
Sysmä: Sysmän Polttoainepalvelu Oy, Reijo Nurminen ja Jussi Hildén

2016
Asikkala: Urajärven Metalli Oy, Tomi ja Teemu Savolainen
Hartola: Linnahotelli, Päivi Koskela
Heinola: Finn-KT Oy, Ari Kainulainen
Hollola: Fasetti Oy, Janne ja Samuli Ylönen
Hämeenkoski: Krunikan huolto ja remontti, Pertti ja Tuija Mäkelä
Kärkölä: Järvelän Kino Oy, Kirsi-Maija, Veli-Matti ja Ulla Saarinen
Lahti: Prescott Oy, Timo Soini
Nastola: Dosetec Exact Oy, Jari Koskinen
Orimattila: Kenset Oy, Markku ja Lilja Virtanen
Padasjoki: Rakennustyö V-M Heinonen Oy, Veli-Matti ja Sirkka-Liisa Heinonen
Sysmä: Kuusipohja, Mervi Kuusipohja

2015
Asikkala: Suomen Mediavoima Oy, Eero Mattila
Hartola: Kuljetus- ja jätehuolto Seppo Hynninen Ky
Heinola, palvelun ala: Koneliike M. Pekkala Oy, Jukka Pekkala
Heinola, teollisuuden ala: Retermia Oy, Markus ja Risto Castrén
Hollola: Autohuolto Järvinen Oy, Jari Järvinen
Hämeenkoski: Koskisen Betoni Oy, Torsti Koskinen
Kärkölä: Kuljetusliike R&K Mattila Oy, Kari Mattila
Lahti, palvelun ala: Lahden Traktorivaruste Oy, Timo Tirroniemi
Lahti, teollisuuden ala: Flexolahti Oy, Kai Tornikoski, Pekka Malkavaraa ja Heimo Potinkara
Nastola: Matt-Metal Oy, Matti Kunnas
Orimattila: Motopalvelu Niemitalo Oy, Timo ja Teemu Niemitalo
Padasjoki: Telaranta, Olli Lehtiö
Sysmä: H-Motors, Hannu Jokinen

2014
Asikkala: Arkkitehtuuritoimisto Kari Järvinen, Kari Järvinen
Hartola: Hartola-Sysmä Sairaankuljetus Oy, Tuomo ja Jukka Elfvengren, Juhani Korhonen
Heinola: Värisilmä Heinolan Väri ja Tapetti Ky, Risto Kallio
Hollola: Rei-Kaluste Oy, Jani Huovilainen
Hämeenkoski: Nisulan Maansiirto Oy, Jussi ja Teemu Nisula
Kärkölä: IS-Kone Oy, Ilkka Siltala
Lahti, palvelun ala: K I Kaukone Kello ja Kulta Oy, Marko Kauko
Lahti, teollisuuden ala: Maakunnan Lasi E.H. Granqvist Ky, Tero Granqvist
Nastola: Pedro Oy, Juha Lehtonen
Orimattila: HJ-Koneistus Oy, Janne Pitkänen
Padasjoki: Maanrakennus Pekka Ahonen Oy, Pekka Ahonen
Sysmä: Sysmän Sähköpalvelu Oy, Seppo Aarela

2013
Asikkala: Laaksosen Ovi ja Ikkuna Oy Erkki Laaksonen
Hartola: Vuohelan Herkku Oy, Pirkko Hämäläinen
Heinola: Viitos-Metalli Oy, Petri Liikanen
Hollola: Hollolan Kukka ja Hautauspalvelu T:mi Liisa Lehto, Liisa Lehto
Hämeenkoski: VetAgro Oy, Ilmari Hiidenheimo
Kärkölä: Mäki-Rekolan Sementtivalimo Oy, Veikko Mäki-Rekola
Lahti, palvelun ala: Liukkosen Pultti Oy, Jari Liukkonen, Aki Sihvonen ja Niko Liukkonen
Lahti, teollisuuden ala: Lahden Keskusvalmistus Oy, Jukka Kinnunen ja Ville Kinnunen
Nastola: Nastolan Forest Huolto Oy, Ismo Koponen ja Kari Alastalo
Orimattila: Kukka ja Hautauspalvelu Henriikka Oy, Arja Leppäkorpi-Viitanen
Padasjoki: Kuljetusliike Kari Ojala Oy, Kari Ojala
Sysmä: Pitopalvelu Tarja Lehtonen, Tarja Lehtonen

2012
Asikkala: Tiina Wangel, Tiimikke Oy (Vääksyn Lääkärikeskus)
Hartola: Osmo Haikka, Kuljetus Osmo Haikka Oy
Heinola: Päivi Posio-Kukkonen ja Ilkka Kukkonen, Urheilu Kontti
Hollola: Markus Nummela, Finnmari Oy
Hämeenkoski: Leena ja Arto Heinonen, Heile Ky
Kärkölä: Päivi Aaltonen, Koru ja Kello Päivi Aaltonen
Lahti, palvelun ala: Timo Leimuvaara, Aleksin Laukku Oy
Lahti, teollisuuden ala: Markku Juvonen, Lahden Ovi Oy                    
Nastola: Jari Piiroinen, Jari Piiroinen Oy
Orimattila: Jorma Tuominen, Jokopa Oy
Padasjoki: Ilkka ja Taru Peltola, Puutavaraliike Peltola Oy
Sysmä: Mikko Rinne ja Ahti Tanhula, Sysmän Art Plast Oy

2011
Asikkala: Maija ja Heikki Varonen, Vääksyn Optiikka Ky
Hartola: Taisto Lahti, Autokorjaamo T & P Lahti Ay
Heinola: Jarmo Simpanen, Putkiurakointi Jarmo Simpanen Oy
Hollola: Ilkka Sipilä, Finnelk Oy (Hollolan Hirvi)
Hämeenkoski: Samuli Vuorinen ja Lotta Mertsalmi-Vuorinen, Kone ja Kuljetus Maxi Oy
Kärkölä: Jyrki ja Eero Törmänen, Kärkölän Sähkö Oy
Lahti: Paavo Leiramo, Lahden Kuntoutus Paavo Leiramo Ky
Lahti: Ari Korolainen, Private Case Oy
Nastola: Reino Toivonen, ARK Renew Oy
Orimattila: Juha Rönkkö ja Terttu Keskinen-Rönkkö, Stopteltat Oy
Padasjoki: Birgitta Heino-Toivonen ja Heikki Toivonen, Karabi Oy
Sysmä: Kemal Sekersöz, Tmi Kemal Sekersöz (Pizzeria Fantasia)

2010
Artjärvi: LVI-Putkikama Kari Korkkula Ky, Kari Korkkula
Asikkala: Mobus Ky, Matti Ojala
Hartola: KH-Print Oy, Anne ja Kari Haajanen
Heinola: Suomen Suodatinvalmiste Oy, Esa Toivonen
Hollola: Speed Oy, Tuomo Vallas
Hämeenkoski: Hämeenkosken apteekki, Ulla Henell
Kärkölä: Suivalan Pitokartano Ay, Eeva ja Antti Sipilä
Lahti: Mäkelän Sähkö Oy, Sami Lari ja Seppo Niinivirta
Lahti: Kahvila Kariranta Oy, Katri Kulovuori
Nastola: Rakennus J. Ora Oy, Jarno Ora
Orimattila: Pekkalan Korjaamo Oy, Juhani ja Tuula Pekkala
Padasjoki: Yhtymä Heinonen Veli ja Jukka, Veli Heinonen
Sysmä:  Sysmän Leipä Oy, Petri Tupelin

2009
Artjärvi: Kukka- ja Lahjapuoti Sinikka, Sinikka Harju
Asikkala: Finntaso Oy, Olavi Hatanpää, Jorma Saarainen, Marja Saarainen, Raili Hatanpää
Hartola: Ansioniemen Sähkö Oy, Juhani ja Ulla Talikka
Heinola: Rismator Oy (K-Citymarket Heinola), Risto ja Marjut Veijanen
Hollola: Studio Petrax, Petri ja Tiina Rappula
Hämeenkoski: Etolan Autohuolto, Jukka Nikkilä
Kärkölä: Vierumäen Siirtokuljetus Oy, Petri Teppola
Lahti: ER-Pahvityö Oy, Heikki Erkamo
Lahti: Kivimaan apteekki, Tarmo Salin
Nastola: Nastolan Kiinteistönotariaatti Oy LKV[A], Petter Kulhua
Orimattila: Maansiirtoliike Erkki Heikkilä Oy, Erkki Heikkilä
Padasjoki: Keinuhongan tila, Kalle Jaakkola
Sysmä:  Sysmän Autoservis Oy, Eeva ja Pekka Kantonen

2008
Artjärvi: Kaivin-yhtymä Esko & Antti Koskinen, Antti Koskinen
Asikkala: Vääksyn Viherkukka ja Hautauspalvelu Oy, Seija ja Jorma Loponen
Hartola: TV-Huolto K. Häkkinen, Kaarlo Häkkinen
Heinola: Rakennustoimisto Valve Oy, Juhani Valve
Hollola: Sporttimake Oy, Markku Oksanen
Hämeenkoski: Twinwood Oy, Jari Korremäki, Hannu Halmesaari, Teijo Piipponen
Kärkölä: Olli Salomaa Oy Olli Salomaa
Lahti: M. J. Paasikivi Oy, Reijo Oksanen
Lahti: Lainion Akku Oy, Reijo Lainio
Nastola: E. Näveri Ky, Arja ja Kimmo Auvikainen
Orimattila: Orimattilan Optiikka Oy, Matti Saloranta
Padasjoki: Niemisen Linjat Oy, Jukka-Matti Nieminen
Sysmä:  Nukketeatteritalo Musta & Valkea Ratsu, Eevaliisa Holma-Kinnunen, Raimo J. Kinnunen, Jukkapekka Kinnunen

2007
Artjärvi:  AH-Pörssi Oy, Tuomas Kareinen
Asikkala: Kone Hasala Oy, Osmo Hasala
Hartola: Armadillo Oy, Inga Huilla
Heinola: Heinolan Levy ja Lista Oy, Jukka Virtanen
Hollola: Salpomec Oy, Jarkko Kuusisto
Hämeenkoski: Tulimäki, Juha ja Pirjo Utela
Kärkölä: Perinne-Palvi Tuokko Oy, Kari Tuokko
Lahti: Uusiomateriaalit Recycling Osakeyhtiö Ltd, Lea Kuitunen
Lahti: Vihanneskolmio Oy, Sirkku Demirbas, Jarmo Loikas, Päivi Auvinen
Nastola:  Hydros Oy, Erkki Virta
Orimattila: Nesco Oy, Marko ja Jukka Immonen
Padasjoki: Padasjoen Koivujaloste Oy, Ilkka Mertsalmi
Sysmä: Tarmix Oy (Rakennuspalvelu Tarvaala), Mika Tarvaala

2006
Artjärvi: Artjärven Laatujousi Oy, Pekka Fabritius
Asikkala: Renpaja Oy, Europelti Oy, Rengroup Oy, Risto Nurminen
Hartola: Reijo Sertti Oy, Reijo Sertti
Heinola: Pienkonehuolto Siekkinen Oy, Seppo Siekkinen
Hollola: Camping Messilä Oy, Hannu Yrjölä ja Päivi Saarela
Hämeenkoski: Kosken Kirja ja Kemikalio, Ravintola Star, Jaana Torppala
Kärkölä: Autokorjaamo J. Niemi, Jouko Niemi
Lahti: Etelä-Suomen Kosmetologikoulu Ky, Tuula Kaapu
Lahti: Kirena Oy, Timo Tohkanen ja Antti Peltonen
Nastola: Nastolan lääkärikeskus Oy, Mikko Kahma
Orimattila: Orimattilan Tapetti ja Väri, Aimo Lappalainen
Padasjoki: Veljekset Olavi ja Teuvo Virtanen, Olavi Virtanen
Sysmä: Kone-Heino Oy, Heikki Heino

2005
Artjärvi: Kuljetus R. Niittynen Ky
Asikkala: Tmi J. Mantsinen
Hartola: Rakennusliike Tauno Hildén Ky
Heinola: Palvelutaksit Pekka Lahtinen
Hollola: Pemco Oy
Hämeenkoski: Hankalan Pellavaloukku / Mervi Jarkko-Suomi Tmi
Kärkölä: Kuljetusliike Väkiparta Ky
Lahti: Lahden Kellokeskus Oy
Lahti: Lahden Lämpökäsittely Oy
Nastola: Rakennuskone Soramo Oy
Orimattila: Kiinteistö Oy Orimattilan Kehräämö
Padasjoki: Raimo Töyrylä
Sysmä: Pikku-Linta Oy

2004
Artjärvi: Tmi Kaija Ahola ja Koneurakointi Risto Ahola
Asikkala: Viini-Pihamaa Oy
Hartola: Itä-Hämeen LVI-Ala Ky
Heinola:  Heinolan Maansiirto Ky         
Hollola:  SHV-Autotalo Oy
Hämeenkoski: Tmi Jouko Parikka
Kärkölä: Koskisen Oy
Lahti: Lahden Fysteam Oy
Lahti: Kalustemuovi Virtala Oy
Nastola:  Skansafiro Oy
Orimattila:  Kenkäexpertti Aila Lehto Ky
Padasjoki:  Padasjoen Kirjapaino Oy
Sysmä: Sysmän Kirjakauppa

2003
Artjärvi: K-extra Aarninsalo
Asikkala: AJV-Machine Oy
Hartola: Siirtokuljetus Matti Jokihaara
Heinola:  Heinolan Tilikeskus Oy
Hollola:  A-Kassi Ky
Hämeenkoski:  Perhekoti Jyrkkä
Kärkölä: Asematorin Kukka- ja Hautauspalvelu
Lahti: Lahti Kopio Oy
Lahti: Naroma-Tuote Oy
Nastola:  Kioski Hanslankari
Orimattila:  Hermetel Oy
Padasjoki:  Werhon Kartano Oy
Sysmä: Vesikaivohuolto Vipe Oy

2002
Asikkala: Asikkalan Osuuspankki
Hartola: Peltisepänliike Seppo Koskinen Oy
Heinola: Vesan Kuljetus Oy
Hollola: Hollolan Autohuolto Heikki Lietsa Ky
Hämeenkoski: Parturi-kampaaja Arja Lindgren
Kärkölä: Järvelän Rauta Ky
Lahti: Teerenpeli Yhtiöt, Selma
Nastola: Lahden LVI-Expertti Oy
Orimattila: Arolan Kuljetus Oy
Padasjoki: Jäämestarit Oy
Sysmä: Urheilu-Valonen Ky

2001
Asikkala: Vääksyn Betoni Oy
Hartola: Hartolan Auto Ky
Heinola: Heinolan Talohuolto Oy
Hämeenkoski: Rauno Parikka Ltd
Kärkölä: Kärkölän Isännöinti- ja Kiinteistöpalvelu Ky
Lahti: Elmont Oy, Ecapaino Oy
Nastola: Raitio TA Ky
Orimattila: Vasmet Oy
Padasjoki: Padasjoen Auto- ja Konekorjaamo
Sysmä: Sysmän Kuvapalvelu

2000
Asikkala: Huoltoasema S. Erolainen Oy
Hartola: Kiuru Sport Ky
Heinola: Ohjaustaito Oy
Hollola: Ravintola Olkihattu Oy
Hämeenkoski: Tilausliikenne Esko Nisula
Kärkölä: Korvenrannan Puusepäntehdas Oy
Lahti: Marakon Oy, Tonttilan Nosto ja Kuljetus Oy
Nastola: Vulganus Oy
Orimattila: Tiliekspertti M. Vink Oy
Padasjoki: Metsäkuljetus Eero Aarto Ky
Sysmä: Kalevi Palvanen Ky

1999
Asikkala: Vääksyn Offset ja Kopio Ay
Hartola: Metsäurakointi Kari Olkkonen Oy
Heinola: Leenan Kukka ja Markku Ahonen Ky
Hollola: Insinööritoimisto Ideachip Oy
Hämeenkoski: Omenankukka Terhi Mesiä
Kärkölä: Kärkölän Koru ja Kello Ky
Lahti: Helmi Vuorelma Oy, Lahden Kauppahotelli Oy
Nastola: Optikko Nyman Oy
Orimattila: Eirasen Sora Ky
Padasjoki: Lepistön Muotti Oy
Sysmä: Textiikki Hilkka Halme Ky

1998
Asikkala: Vääksyn Metalli Oy
Hartola: Kuningaspalkki Oy
Heinola: Enekos Oy
Hollola: Lang & Teräväinen Oy
Hämeenkoski: Rakennusyhtiö U&P
Kärkölä: Lämpöura Tenhunen P Tmi
Lahti: Lahden Rengas ja Varaosa, LTM Company Oy
Nastola: Pedro Oy
Orimattila: Arkkitehtuuritoimisto Erkki Karjalainen Ky
Padasjoki: Padasjoen Hautaustoimisto ja Kukkakauppa M.Lehtimäki
Sysmä: LVI-Aroalho Oy

1997
Asikkala: Vääksyn Tankkausmajakka Ky
Hartola: Kuljetusliike Matti Mäkinen Ky
Heinola: V.Räsänen Ky
Hollola: Solmaster Oy
Hämeenkoski: Kosken Kuljetus Ky
Kärkölä: Jorma Malm Ky
Lahti: Tähtiviihde Ay, Lahden Lasipalvelu Oy
Nastola: Nastolan Kukkakauppa ja Hautaustoimisto Ky
Orimattila: Orimattilan Akku ja Varaosa Oy
Padasjoki: Tapio-Net Ky
Sysmä: Jorma Meinander Ky

1996
Asikkala: Lehmonkärki/Ari Yrjölä
Hartola: Päijätmaa Yhtiöt
Kärkölä: Spezplan Ky
Lahti: Eurokangas Oy, Oy Lahden Polttimo Ab, LVI-Pojat Ky
Nastola: Lahden Asennus-Team Ky
Orimattila: Ferroplan Oy
Padasjoki: Antti Räsänen, maatalous

1995
Asikkala: Metallituote Tuovinen Ky
Hartola: Autoliike Raimo Asikainen Ky
Heinola: A.Weckman & Kumppanit Ky
Heinolan mlk: Sasmetor Oy
Hollola: Seppo Väinölä Ky
Hämeenkoski: Hämeenkosken Fysioterapia Oy
Kärkölä: Ravintola Rita’s
Lahti: Ekofinn Oy, Peko-Kukka Ky
Nastola: Huoltoasema Matti Eurén
Orimattila: Finn Karelia Virke Oy
Padasjoki: Padasjoen Säästöpankki
Sysmä: Sysmän Ovi ja Ikkuna Oy

1994
Asikkala: Vääksyn Konekulma Ky
Hartola: Kuljetusliike Yrjö Erämies Ky
Heinolan mlk: Saritix Oy
Heinola: Kultasepänliike Veikko Rantanen Ky
Hollola: Vaahto Oy
Koski Hl: Kantolan Puusepänliike
Kärkölä: Sparmarket Kärki
Nastola: T-Market Nastolan Ruokakivi
Padasjoki: Nyystölän Puutyö
Sysmä: J.Simola Ky
Lahti: Oy Asuste-Atlas, Systla Oy
Orimattila: Varpion Puutarha Oy

1993
Artjärvi: A.Wennström Oy, Porvoon Teknillinen Tehdas Oy
Asikkala: Lehtorannan Puutarha Ky
Hartola: Sähkö-Saarinen Oy
Heinola: Heinolan Kolarityö Ky
Heinolan mlk: T:mi Ruokapörssi
Hollola: Pulla-Pojat Oy
Koski Hl: Asuste-Norppa Ky
Kärkölä: Hikiän Työkalu Ky
Nastola: Pepex Oy
Orimattila: Hannu Koponen Oy
Padasjoki: Veikko Nikkarikoski Oy
Sysmä: Sysmän Talohuolto Oy
Lahti: Oilon Oy, Esko Saloranta Ky

1992
Artjärvi: Artjärven Sähkö Oy
Asikkala: Parturiliike Tarja
Hartola: Konepaja Seppo Suomi Ky
Heinola: TB-Huoltamo E.Andersson Ky
Heinolan mlk: Rasipelto Ky
Hollola: Muovijaloste Oy
Kärkölä: Kärkölän TV ja Kone Ky
Koski Hl: J&K Joensuu Oy, Delta Video Oy, Kustannus Ky, Teledoc Oy
Lahti: Suomalainen Energiaosuuskunta (SEO), Finn Sonic Oy
Orimattila: Rakennusliike Taavila Oy
Padasjoki: Rakennusliike Martti Rantanen Ky
Sysmä: Sysmän Koneistus ja Korjaus Ky

1991
Artjärvi: Ruskovilla Oy
Asikkala: Ravtuote Oy
Hartola: Hartolan Metsäkuljetus Ky
Heinola: Sähkömarkka Ky
Heinolan mlk: Gasthaus Mühlenstube
Hollola: Startex Ky
Koski Hl: Kosken Hevosvalmennus Ky
Kärkölä: Järvelän Siirtokuljetus Ky
Nastola: Nastolan Fysikaalinen Hoitolaitos Ky
Lahti: Lahden Kuntohoito ja UVA Ky, Dense Oy, DS-kiinteistöt Oy, DS-Kemia Oy
Orimattila: Keraplast Oy
Padasjoki: Aarnon Puu Oy
Sysmä: Oksasen Pyörä ja Kone Ky

1990
Artjärvi: Artjärven Rakentajat Oy
Asikkala: Finlandia Uistin
Hartola: Rauni Salmela Ky
Heinola: Kala-ja vihannesliike V.Mykrä
Heinola mlk: Erkoisoja Oy
Hollola: Naisten Pukutehdas
Koski Hl: Asianajotsto Tarmo Nisula Ky, Kosken Tili ja Notariaatti, Kosken Rakentajat, Kosken Hl Kiinteistöhoito Ky
Kärkölä: Nukke ja Nuttu, Kärkölän Kuljetus Oy, Pyöräkonepalvelu J.Heinonen Oy
Lahti: Lahden Kirjapaino ja Sanomalehti, Veljekset Mantere Oy
Nastola: Nastolan Autokoulu Oy
Orimattila: Veijo Toivonen Oy
Padasjoki: Padasjoen Tilitoimisto Oy
Sysmä: Sysmäläinen Pitäjälehti

1989
Artjärvi: LVI-Työ Putkipari
Asikkala: Rakennusliike Viljo Pakkanen Oy
Hartola: Maanrakennusliike Tauno Laitinen Ky
Heinola: Puusepänliike E.Heinonen Oy, Seppäläisen Kenkäkauppa Ky
Heinolan mlk: Rakennusyhtymä Kalevi ja Pentti Porvari
Hollola: Kari-Finn Oy ja Muovisto Oy
Koski Hl: Parturikampaamo Leila ja Tiina Rutanen
Kärkölä: Kylmäkärki Ky
Lahti: Civals-Tuote, K-Market Saarikunnas
Nastola: Uponor Oy
Orimattila: Orima Oy
Padasjoki: Puutavaran kuljetus, Pentti Juhola
Sysmä: K-Halli Olavintori

1988
Artjärvi: Artjärven Rauta-Maatalous
Asikkala: Kesoil Huolto Meeri Hussa
Hartola: Gasthaus Koskenniemi
Heinola: Kemikalio Jupe
Heinolan mlk: Maanrakennus Varpenius Oy, Kuljetusliike Seppo Varpenius Ky
Hollola: Paakkisen Automaalaamo Ky
Koski Hl: Studio Soile Siltanen
Kärkölä: Tasoplast Oy, Felpimet Oy, Teräs-Nailon Ky
Lahti: Raute Oy, Veljekset Wahlstén
Orimattila: Mäkelän Puusepäntehdas Ky
Nastola: Nastolan Kone- ja Urheiluliike
Padasjoki: Huolto ja Paino, Padasjoen Sanomat
Sysmä: Talasniemen Saha

1987
Artjärvi: Artjärven Teräsrakenne H ja T Lahti
Asikkala: Laakkalan Saha
Hartola: Kesoil-Huolto
Heinola: Kuljetusliike Tauno Alén Ky
Heinolan mlk: Herrala-Talot Oy
Hollola: Sievä-Sisuste Oy
Koski Hl: Kuntoliikuntapalvelu Pekka Kinnunen Ky
Kärkölä: Rakennusyhtiö Antti ja Matti Seppälä
Lahti: Asko Oy, TMT-Malinen Ky
Nastola: Vartiointi Tirkkonen Oy
Padasjoki: Nuutisen Kutomo Ky
Sysmä: T-market Peltola

1986
Artjärvi: Maatilayrittäjä Urpo Palonen
Asikkala: AJ Consultants
Hartola: Har-Ko Oy
Heinola: Tommolan Baari ja Kioski Toivo Virtanen, Lusin talouskauppa
Hollola: Salpausselän Kirjapaino Oy
Koski Hl: Päivärinteen Puutarha
Kärkölä: Konepuusepät Oy
Nastola: Orimattilan Maansiirto Seppo Uutela Ky
Padasjoki: Padasjoen Korjaamo Tapani Latva
Lahti: Soilituote Oy, Optinen erikoisliike Koivisto Ky, Tukkutiimi Oy
Sysmä: Leipurin Lasikko ja Napostella

Maakunnalliset yrittäjäpalkinnot

2018   Total Sec Oy, Hannu Vappula, Miko Linnavirta ja Santeri Pohjola
2017   Vuohelan Herkku Oy, Pirkko Hämäläinen
2016   EL-Kori Oy, Marjut Nordström
2015   Stopteltat Oy, Juha Rönkkö ja Terttu Keskinen-Rönkkö
2014   Pedro Oy, Juha Lehtonen
2013   Teerenpeli Yhtiöt Oy, Anssi ja Marianne Pyysing
2012   Velj. Wahlsten Oy, Markku Wahlsten ja Anne Santonen
2011   Videomakers Oy, Hannu Niikko
2010   Lem-Kem Oy, Henrik Lemmetty, Tuomas Lemmetty
2009   LSK Electrics Oy, Mika Bohm Olli Vilppunen
2008   Vääksyn Mylly Oy , Pirkko ja Tapani Norrlin, Kari Savola
2007   Rakennusbetoni- ja Elementti Oy, Esa Konsti
2006   Esa-konserni, Antti Kivekäs
2005   Jäämestarit Oy, Erkki Syrjänen
2004   Kansiopalvelu Oy, Anne ja Stig Lindström
2003   Finlandia Uistin Oy, Hannu Kangas ja Kalevi Kangas
2002   Tekma Oy, Taina Ahlroth
2001   Enekos Oy, Eero Nenonen
2000   Orfer Oy, Paul Stucki ja Perttu Kontu
1999   Villähteen Leipä, Tuomo Hämäläinen
1998   Järvelän Siirtokuljetus Oy
1997   Asuste-Atlas Oy, Jorma Lindqvist

Valtakunnalliset yrittäjäpalkinnot

2018
Beauty Hair Sirpa Mansner, Helsinki
Elcoline Group Oy, Varkaus
Finnfoam Oy, Salo
Lyyti Oy, Turku
Nordic Business Group, Jyväskylä

2017
Arcusys Oy, Joensuu
Finn Spring Oy, Toholampi
Fondia Oyj, Helsinki
Lune Groyp Oy Ltd, Juupajoki

2016
Firstbeat Oy, Jyväskylä
Koskisen Oy, Kärkölä
Wapice Oy, Vaasa
V. Hukkanen Oy, Sastamala

2015
Fineweld Oy, Kokkola
Iivari Mononen Oy, Joensuu
Lapland Hotels
Trans Farm Oy, Riihimäki

2014
Kaslink Foods Oy, Raino Kukkonen 
Robit Rocktools Ltd, Jussi Rautiainen
Romu Keinänen Oy, Jyri Keinänen 
Tutoris Oy, Laura Juvala

2013
Keitele Forest Oy, Ilkka Kylävainio, Keitele
Lihajaloste Korpela Oy, Seppo Korpela, Huittinen
Martinex Oy, Riia Sandström, Turku
Yrittäjä Markku Wuoti, Yläne

2012
Keraplast Oy, Tapio Nieminen, Orimattila 
Koodiviidakko Oy, Samuli Tursas, Oulu 
Oy Verman Ab, Seppo ja Laila Vertanen, Kerava 
Wiklöf Holding Ab, Anders Wiklöf, Maarianhamina

2011
Agronic Oy, Urpo Kuronen, Haapavesi  
Dynaset Oy, Reijo Karppinen, Ylöjärvi
Mäkelä Alu Oy, Juhani Pohjus, Alajärvi
Halpa-Halli Oy, Esko Ylinen, Kokkola

2010
Finn-Savotta Oy, Riitta Halme, Karstula
Isojoen Konehalli Oy - IKH Oy, Ilkka Alakortes, Kauhajoki as
Laitilan Wirvoitusjuomatehdas Oy, Rami Aarikka, Laitila
Vahterus Oy, Mauri Kontu, Kalanti

2009
Kuusamon Uistin Oy, Paavo Korpua, Kimmo Korpua, Kuusamo
Laatukoru Oy, Keijo Silván, Ari Silván, Hyvinkää 
Palvelukoti Rantakartano Oy, Kaarina Liljeström, Marko Lähdeaho, Helsinki  
Oy Snellman Ab, Karl, Per ja Henry Snellman, Martti Vähäkangas, Pietarsaari

2008
Mylly Paras Oy, Pekka Savela, Hyvinkää     
Sepa Oy, Seppo Ahonen, Keitele
Uutechnic Oy, Jouko Peräaho, Uusikaupunki 
Veekmas Oy, Esa Halttunen, Kitee 

2007
Avant Tecno Oy, Risko Käkelä, Ylöjärvi
Finnsusp Oy, Olavi Nieminen, Lieto
FysioSporttis, Sonja Tuomolin, Stig Tuomolin, Peik Tuomolin, Petra Kaukoranta, Terveysrahastp Oy ja henkilöstöosakkaat, Espoo, Helsinki, Kauniainen ja Vantaa
Insinööritoimisto Comatec Oy, Aulis Asikainen, Petri Leino ja Jorma Nordfors, Tampere, Helsinki, Hämeenlinna, Imatra, Lahti, Turku ja Varkaus

2006
Honkatarhat Oy, Timo ja Maarit Rapila, Honkajoki
Oy Orthex Ab, Kari ja Tiina Kallonen, Lohja
Tehomet Oy, Pentti Kettunen, Kangasniemi
Urho Viljamaa Oy, Klaus, Kyösti, Mikko, Olavi ja Liisa Viljamaa, Jalasjärvi

2005
Mantsinen Group Ltd oy, Veli Mantsinen, Juhani Mantsinen, Ari Hakkarainen, Liperi
R-taso Oy, Tapio Törmänen, Raahe
Rödl & Partner Konsu Oy, Pirjo Karhu, Lappeenranta
Trafo-Group, Trafotek Oy, Rauno Mattila, Kaarina

2004
Juustoportti Oy: Timo Keski-Kasari, Jalasjärvi
Lamor Corporation Ab: Böge Larsen, Porvoo
Pintos Oy: Jorma Pere, Eura
Vexve Oy: Jorma Nieminen, Vammala

2003
Hikinoro Oy, Kari Mäkelä, Vaajakoski
Kerman Savi Oy, Ilkka Paatero, Heinävesi
Polttimo Yhtiöt Oy, Harald Relander, Lahti
Raumaster Oy, Kauko Einälä, Jouko Mäkilä, Martti Rasilainen, Jukka Ruohola, Esko Saarela, Rauma

2002
Hulluporo, Päivikki Palosaari ja Pekka Saari, Sirkka
Miilukangas Ky, Anja ja Erkki Miilukangas, Raahe
Mitron Oy, Eija ja Heino Ruottinen, Forssa
Moilas Oy, Juha ja Marketta Moilanen, Naarajärvi

2001
Profile Compnent Oy, Kosti, Keijo ja Marko Repo ja Matti Sollo, Iisalmi
Lumon Yhtiöt, Tapani Kinnunen, Kouvola
Seinäjoen Käyttöauto Oy, Jaakko Viitala, Seinäjoki
Tervakosken Puuhamaa Oyj-konserni, Erkki Mattila, Tervakoski

2000
Broman Group Oy, Väinö H. Broman, Joensuu
Harvia Oy, Tapani Harvia, Muurame
Maaseudun Kone Oy -konserni, Ville ja Maija Isosaari, Ylihärmä
Serres Oy, Erkki ja Annel Jyllilä, Kauhajoki

1999
Instrumentointi Oy, Finn Mattsson ja Markus Mattsson, Tampere
KMT-tekniikka Oy, Mikko Ojala, Kankaanpää
Palin Granit Oy, Heikki Palin, Turku
Pölkky Oy, Erkki Virranniemi, Kuusamo

1998
Eurokangas Oy, Kaija Ward ja Carl-Johan Ward, Lahti
Labko-Yhtiöt, Aate A. Virtanen ja Antero Virtanen, Kangasala
Oy Langh Ship Ab, Hans Langh, Piikkiö
Oy Woikoski Ab, Clas Palmberg, Valkeala

1997
Paletti Oy, Markku Laakso, Hämeenlinna
Scanfil Oy, Jorma J. Takanen, Sievi
Seicon Oy, Antti Peltoniemi ja Jorma Holma, Seinäjoki
Vaahto Group Ltd Oy, Antti T. Vaahto, Hollola

1996
Burger-In Oy/Hesburger, Heikki Salmela, Turku
Lahden Autokori Oy, Kauko ja Juhani Saario, Villähde, Nastola
Pyroll Group, Reino Uusitalo, Pyhtää
Trantex, Kaija Pöysti ja Juhani Pääkkönen, Espoo

1995
Autotalo Laakkonen, Reino Laakkonen ja Yrjö Laakkonen, Joensuu
Biolan Oy, Hannes Kariniemi ja Pekka Kariniemi, Eura
Savatie Oy, Seppo Aho, Rovaniemi
Suni Oy, Viljo Suni ja Tapani Suni, Lappeenranta

1994
Polar Electro Oy, Seppo Säynäjäkangas, Kempele
Sermet Oy, Eino Tuppurainen, Kiuruvesi
Tammen Koru Oy, Alpo Tammi, Turku
Veisto-Rakenne Rautio Oy, Kauko Rautio, Hannu Rautio ja Jouko Rautio, Mäntyharju

1993
Ingman Foods Oy Ab, Carl-Gustav Ingman, Sipoo
Lappset Group Oy, Antero Ikäheimo, Rovaniemi
Onni Vilkas Oy, Onni Vilkas, Kotka
Tammerneon Oy, Markku Koskenniemi, Tampere

1992
Bella-Veneet Oy, Raimo Sonninen, Kuopio
Lival Oy Ab, Stig Lindström, Sipoo
Tiivituote Oy, Kyllikki ja Eero Niskanen, Haapajärvi
Veljekset Keskinen Oy, Matti Keskinen, Töysä

1991
Autorobot Finland Ky, Olavi Venäläinen, Kuopio
Lääkäriasema Pulssi Oy, Sakari Alhopuro, Turku
Rocla Oy, Klas Stigzelius, Järvenpää
Weckmanin Konepaja Oy, Pekka ja Matti Weckman, Heinolan mlk

1990
Ab Rani Plast - Rani-Muovi Oy, Nils Ahlbäck, Teerijärvi
Esko Salo Ky, Esko Salo, Kauhajoki
Genelec Oy, Ilpo Martikainen, Iisalmi
Tapola Oy, Martti Tapola, Tampere

1989
Kuntoutusyhtymä, Pekka Niemi, Turku
Larox Oy, Nuutti Vartiainen, Lappeenranta
Lehtisepät Oy, Ilkka ja Pekka Seppä, Pieksämäki
Linnainmaa Oy, Matti Linnainmaa, Pori
Waldemar Bühler, henkilökohtainen palkinto, Helsinki

1988
Honkarakenne Oy, Reino, Viljo ja Arvo Saarelainen, Tuusula
Saarioinen Oy, Reino Avonius ja Pentti Avotie, Sahalahti
Sievin Jalkine Oy, Lauri Jokinen, Sievi
Stala Oy, Reino Rajamäki, Lahti

1987
Lillbackan Konepaja, Jorma Lillbacka, Kauhava
Pentik Ky, Anu ja Topi Pentikäinen, Posio
Toimialapalvelu Eilakaisla Oy, Eila Kaisla, Helsinki
Suomen Vuolukivi Oy, Reijo Vauhkonen, Juuka

1986
Isko Oy, Lauri Räsänen, Lappeenranta
Tavaratalo A. Jurvakainen Ky, Martti Jurvakainen, Muhos
Teräspeikko Oy, Makron Oy, Fixron Oy, Eimo-Muovi Oy, Jalo Paananen, Lahti
Rivoli-Yhtiöt, Ragni Rissanen, Helsinki

1985
Tuomo Halonen Ky, Tuomo Halonen, Toijala
Laukamo-Yhtiöt, Kai Laukamo, Somero
Palahalli Oy, Matti Aalto, Helsinki
Ponsse Oy, Einari Vidgren, Vierämä

1984
Aarikka Oy, Kaija Aarikka, Helsinki
Jyväs-Hyvä Oy, Olli Routti, Jyväskylä
Nilakkalohi Oy, Viljo Orpana, Tervo
RTV-Yhtymä Oy, Karl-Gustaf Lindholm ja Tom Wiiala, Riihimäki

1983
Halton-Yhtiöt, Seppo Halttunen, Kausala
Oy Lillja Pile Ab, Torvald Lillja, Karjaa
Purso-Yhtiöt, Esko Ollila, Siuro
RKP - Rovaniemen Konepaja Timo Hietala Ky, Timo Hietala, Rovaniemi
Arne Berner, henkilökohtainen palkinto, Helsinki

1982
Ky Leo Laine, Leo Laine, Rauma
Oy Ensio Miettinen Ab, Ensio Miettinen, Porvoo
Oy P. Nyholm Ab, Paul Nyholm, Vaasa
Tammet Oy, Pehr Sommar, Tammisaari

1981
Finn Karelia Virke Oy, Seppo Hyyppä, Orimattila
Helkama-Yhtiöt, Eero Helkama, Helsinki
Levypyörä Oy, Lauri Lemettinen, Nastola
Suokone Oy, Reino Meriläinen, Sotkamo
Vaisala Oy, Vilho Väisälä, Vantaa
Erkki Raitala, henkilökohtainen palkinto, Hyvinkää

1980
Aine Oy, Veli Aine
Rakennusyhtymä Mattinen-Niemelä Oy, Aarre Mattinen ja Artturi Niemelä, Tampere
Pouttu Oy, Yrjö Pouttu, Kannus
Oy Talmu Ab, Taisto Lehti, Pertteli
Vierumäen Teollisuus Oy, Eino Kolli, Vierumäki

1979
Isku Oy, Timo Vikström, Lahti
Oy Visko Ab, Olof Barck, Hanko
Savonlinja Oy, Raimo O. Honkanen, Mikkeli
Tutta-Tuote Oy, Laila Kokki, Jyväskylä
Irja Ketonen, henkilökohtainen palkinto, Turku

1978
Auto-Kumipalvelu Oy, Lauri Lindell, Hämeenlinna
Mety Oy, Heikki Harra, Ylöjärvi
Pakkasakku Oy, Olavi Pakkanen, Vantaa
Rakennusvoima Oy, P.K. Juntunen, Oulu

1977
Oy MK-Tuote Ab, Heikki Tavela, Helsinki
Piippo Oy, Matti Piippo, Lempäälä
Rakennustoimisto S.A. Tervo Oy, S.A. Tervo, Joensuu
Toiminimi Väinö Rautiainen, Väinö Rautiainen, Saarijärvi
Toiminimi E.J. Taanila, E.J. Taanila, Jaala

1976
Alavuden Puunjalostustehdas Oy, Svante Kurikka, Alavus
Eiri, Eino Riihelä Ky, Eino Riihelä, Lahti
Primo Oy, Sven Grahn, Helsinki
Tunturipyörä Oy, Eero ja Aarne Harkke, Turku

1975
Martela Oy, Matti Martela, Helsinki
K. Oras Oy, Erkki Paasikivi, Rauma
Rakennustoimisto Ruola Oy, Martti ja Urho Ruola, Turku
Rentto Oy, Onni K. Rentto, Hyvinkää
Tavaratalo L. Kela Oy, Lauri Kela, Oulu

1974
Are Oy, Kalle Heinonen, Jyväskylä
Asa Radio Oy, Arvo A. Sakrelius, Turku
Insinööritoimisto Jaakko Pöyry & Co Oy, Jaakko Pöyry, Helsinki
Oy Mainos Taucker Reklam Ab, P. H. Taucher, Helsinki
Piretta Oy, Veijo Koponen, Pirkko Koponen, Risto Lappalainen ja Piippo Lappalainen, Kuopio

1973
Huurre Oy, Paavo V. Suominen, Ylöjärvi
Oy Pukeva, Ruben Jaari, Helsinki
Rediriaktiebolaget Sally, Algot Johansson, Maarianhamina
Sähkö Lähteenmäki, Iivari Lähteenmäki, Paimio
Veljekset Suutari Kauppapuutarha, Arvo ja Kyösti Suutari, Kymi

1972
Kemppi Oy, Martti Kemppi, Lahti
Lapponia Jewerly Ltd - Kruunukoru Oy, Pekka Anttila, Helsinki
Marimekko Oy, Armi Ratia, Helsinki
Rakennustoimisto A. Puolimatka Oy, Armas Puolimatka, Turku
Emil Höglund, henkilökohtainen palkinto, Vaasa

1971
Hyvon-Kudeneule Oy, Aarne Karjalainen, Hanko
Maalausliike Veljekset Alen, Harry Alen, Karkkila
Oy Navire Ab, Rainer Sjöström, Parainen
Salora Oy, F. A. Nordell, Salo
Oy Ulkomainos Ab, Ensio Hukkataival, Helsinki

1970
Kommandiittiyhtiö Amerplast Suominen & Co, Sami Suominen, Vehmainen
Matti Eloranta & Co, Matti Eloranta, Halikko
Leipomo Hilden Oy, Heikki Ja Lempi Hilden, Helsinki
Palkki-Pellos-Puhos Yhtiöt, Aarne Aarnio, Helsinki
Turo Oy, Oiva Turunen, Kuopio

1969
Väinö Paunu Oy, Wäinö Paunu, Tampere
Peltosalmen Konepaja Oy, Jussi Sarvela, Peltosalmi
Poro ja Riista Oy, Yrjö Alaruikka, Rovaniemi
Urheiluvaatetus Oy, Roger Störling, Kokkola
Wallac Oy, Jorma Wallasvaara, Turku
Ville Mattinen, henkilökohtainen palkinto, Helsinki

1968
Pikval Oy, Kauko Kaarenoja, Jyväskylä
Rapala Uistin, Ensio Rapala, Vääksy
T:mi Sidoste, Lauri Mölsä, Tampere
Oy Suomen Autoteollisuus Ab, Tor Nessling, Helsinki
Valon Kone Ky, Bruno Valo, Lohja

Maakunnalliset nuoret yrittäjät

Suomen Yrittäjät ja Yksityisyrittäjäin Säätiö järjestävät vuosittain Nuori Yrittäjä -kilpailun. Paikalliset yrittäjäyhdistykset esittävät omat ehdotuksensa aluejärjestölleen Päijät-Hämeen Yrittäjille, jonka hallitus valitsee maakunnallisen voittajan. Maakunnallinen Nuori Yrittäjä jatkaa eteenpäin valtakunnalliseen kilpailuun.

2018  OneFX Oy, Orimattila
2017  HS listoitus Oy, Nastola
2016  HiFix Oy, Lahti
2015  Piipputaito Oy, Lahti
2014  Blue Skies Aviation Oy, Asikkala
2013  Veikko Smolander Oy, Hollola
2012  Heinolan Kolarityö Oy, Heinola 
2011  Perustava Oy, Orimattila, myös valtakunnallinen palkinto
2009  Tmi Kiinteistö-Kane, Orimattila
2008  Rostep Oy, Lahti
2007  Pajula Records Oy, Sysmä
2006  Maria Drockila Oy, Orimattila, myös valtakunnallinen palkinto

Valtakunnalliset nuoret yrittäjät

2018
Laten Kone Oy, Lasse Saarenpää

2017
Takuullecom Oy, Niklas Nukari

2016
PaaPii Design Oy, Anniina Isokangas

2015
Varusteleka Oy, Valtteri Lindholm

2014
Vapa Media Oy, Ilona Hiila ja Ida Hakola

2013
Liikunta- ja hyvinvointikeskus Aplico Oy, Jutta Österberg, Lohja

2012
Arcusys Oy 

2011
Taapero-päiväkodit Oy,Kirkkonummmi
Pomarak Oy, Posio
Perustava Oy, Orimattila

2010
Oy Nordic Cast Sourcing Ab
Tampereen Autocenter
Samcom Oy
Maalaus- ja saneeraus Konttinen Oy

2009
Jukka-Pekka Jaskari, JPT Jaskari Oy, Köyliö   
Riikka Pikkarainen, Palvelukoti Onni Oy, Kajaani  
Jukka Nevalainen, Scene Nation Oy, Kitee  
Ari-Pekka Salovaara ja Jari Kärkkäinen, Severa Oyj, Lappeenranta

2008
Katja Noponen, Katja Noponen Oy, Espoo
Juuso Luodesmeri, Eurajoen Romu Oy, Eurajoki
Mika Koski, M-Partners Oy, Teuva

2007
Saku Hautala, Datavelhot Oy , Salo                                                 
Jouko Juvonen ja Jere Räisänen, Elcoline Ky, Varkaus                                                  
Olli Mäkinen, Moto-Olli Oy, Laitila

2006
Saija Aksovaara, Hot Cakes Oy                                                 
Maria Drockila, Maria Drockila Oy                                                 
Jari Kolehmainen, Gutta Oy

2005
Jarno Juurinen, Marko Paappanen, Metaplus Oy, Kerava                                                 
Päivi Laukkanen, Show House Molin, Espoo                                                  
Milla Pennala, Tmi Pennala, Kalajoki                                                 
Pasi Sormunen, PT Sormunen Services Oy, Riihimäki

2004
Juha-Matti Ojala, Pa-Ri Materia Oy, Riihimäki                                                  
Mirja Sjöblom, K-Market Hermanni, Simpele                                                  
Jouni Tikka, Tikalan Oy, Saarijärvi                                                 
Jaana Vihavainen, Kuntoutuskoti Kasvun Portaat Oy, Kuusankoski

2003
Tuomo Ahonen, Tampereen Ensiapupalvelu Oy, Tampere                                                  
Simo Tuppuri, Rondel Oy, Mäntsälä                                                 
Disa ja Ben-Göran Henriksson Strömfors Fisk Oy, Ruotsinpyhtää

2002
Jari Laakso, Avalon Group Oy Kemi
Harri Nylund, Maanrakennus ja Kuljetus Nylund Oy, Masku

2001
Johanna Ehnqvist, Matka- ja Kongressipalvelut Johanna Oy, Iisalmi                                                  
Päivi ja Risto Nissilä, Päiväkoti Paimen Oy, Vantaa

2000
Hanna Korvela, Hanna Korvela Design Oy, Kuopio                                                 
Juha Kattelus ja Markku Takala, Kuorteneen Teollisuuspalvelu, Kuortane

1999
Marjo Gadd-Nikula, Jyväskylän Optikulma Oy, Jyväskylä                                                  
Arto Latva-Kivistö, Royal Wood Oy, Jalasjärvi

1998
Sakke Gustafsson, Teksti- ja Kuvapalvelu Aakkoset Oy, Rovaniemi                                                  
Mikko Mäntyniemi, Kuopion Fotokellari Oy, Kuopio