Alahärmän valotaulu

Historia ja huomionosoitukset

Mitä mahtuu Alahärmän Yrittäjien aikajanalle 50 vuodessa?

50-vuotishistoriikki kokoaa yhteen yhdistyksen matkan varrelle sattuneet tapahtumat.

Huomionosoitukset

1982        Härmän Nauha Oy
1983        Kalevi Katajamäki
1984        H-Steel Oy
1985        Tmi Vesiluoma
1986        Aution Neule Ky
1987        Liikkeenharjoittaja Kalevi Salo
1988        Pirttikaluste Liias Ky
1989        Hautamäki & Sutinen
1990        Kuljetus Nukala Oy
1991        Härmän Teko Ky
1992        Voltin Kone- ja Pyöräliike Ay
1993        Lillbackan Konepaja
1994        Härmän puutarha Pihala & Co
1995        Härmän Taonta Ky
1996        Koneurakointi Autio Oy
1997        Talvitien Turkistarha Oy
1998        Voltin Peltikeskus Oy
1999        Jussi-Neule Oy
2000        Temeran Oy
2001        Rakennus ja automatiikka S. Hautala Oy / Jääskän loma
2002        Alahärmän Sähkö Oy
2003        Maanrakennus Jari Knuuttila Oy
2004        Kauppaneuvos Esko Ylinen/Halpa-Halli, Alahärmä
2005        Härmän Liikenne Oy
2006        Tarja ja Tarmo Haapasaari
2007        Härmä Food Oy
2008        Härmä Air Oy
2009        Härmän Hammas Oy
2010        Autokoulu Keskitalo Oy
2011        Jari Välikangas / Jari Välikangas Oy ja Härmän Lämpö Ky
2012        H-Print Oy
2013        Matkailukeskus Hunurijärvi Oy, Kalevi Hanhimäki
2014        Rakennuspalvelu Pauli Katajamäki Oy
2015        Rautia M&T Erkinheimo Oy
2016        AH Autopalvelu Oy
2017        KJH Comp Oy
2018        Alakaari Oy
2019        PTS messut Oy
2020        Suomen Maa-autot Oy

Maakunnallinen Vuoden Yrittäjä

1980    Jorma Lillbacka

Valtakunnallinen Vuoden Yrittäjä

1987        Lillbackan Konepaja

Suomen Yrittäjien Järjestöansiomerkki on tunnustus keskusliitossa tai sen jäsenjärjestöissä yksityisen yrittäjyyden hyväksi tehdystä ansiokkaasta ja tuloksellisesta työstä.

Ahola Tapani pronssi 11.7.1980
Alakumpula Aapo pronssi 27.11.1982
Autio Asko hopea 29.11.1997
Autio Asko pronssi 27.11.1982
Autio Taisto pronssi 27.11.1982
Finnberg Matilda pronssi 28.9.1965
Haapala Olavi pronssi 27.11.1982
Hautanen K.V pronssi 11.7.1980
Heikkilä Jouko hopea 21.11.1987
Heikkilä Jouko pronssi 11.7.1980
Heikkilä Lauri pronssi 27.11.1982
Heikkilä Paavo hopea 29.11.1997
Heikkilä Paavo pronssi 25.11.1989
Hilli Maria pronssi 28.9.1965
Huhtala Liisa pronssi 27.11.1982
Härkönen Mikko pronssi 1.12.2002
lhamäki Salli pronssi 25.11.1989
Kalliokoski Aarne pronssi 11.7.1980
Kalliokoski Urpo pronssi 1.12.2000
Kamaja Erkki pronssi 27.11.1982
Kamaja Sinikka pronssi 29.11.1997
Katajamäki Kalevi pronssi 27.11.1982
Kauranen   Yrjö pronssi 27.11.1982
Kleemola L pronssi 16.11.1958
Kleemola Ida pronssi 28.9.1965
Kleemola Ida hopea 11.7.1980
Knuuttila Hannu pronssi 27.11.1982
Koski Osmo pronssi 21.11.1987
Kuja-Panula Tapani pronssi 29.11.1997
Kunnari J.L. pronssi 11.7.1980
Kunnari Salme hopea 11.7.1980
Laakso Paavo pronssi 27.11.1982
Lahti Kari pronssi 1.12.2000
Lahti Lauri pronssi 11.7.1980
Lehtinen Tauno hopea 16.6.1984
Liias Pekka hopea 29.11.1997
Liias Pekka pronssi 27.11.1982
Liias Tapani pronssi 27.11.1982
Lillbacka Jorma pronssi 27.11.1982
Malmi Seppo hopea 1.12.2002
Malmi Seppo pronssi 29.11.1997
Martikainen Martti pronssi 25.11.1989
Melander Jukka pronssi 11.7.1980
Mäki Pentti pronssi 1.12.2002
Mäki-Kojola Tapio pronssi 25.11.1989
Nukala Heimo pronssi 27.11.1982
Nukala Mikko pronssi 27.11.1982
Ojaperä Asko pronssi 25.11.1989
Orrenmaa Kalevi pronssi 29.11.1997
Perä Jaakko pronssi 28.9.1965
Pihala Aino pronssi 27.11.1982
Pihala Kaj pronssi 27.11.1982
Porre Rauno pronssi 27.11.1982
Puronvarsi Uuno hopea 29.11.1997
Puronvarsi Uuno pronssi 27.11.1982
Rantanen Juha pronssi 29.11.1997
Salo Aarne pronssi 27.11.1982
Salo Kalervo pronssi 25.11.1989
SaIo Kalevi pronssi 11.7.1980
Siekkinen Tapio pronssi 27.11.1982
Talvitie Esko pronssi 27.11.1982
Talvitie Esko hopea 12.6.1988
Talvitie Hannu pronssi 25.11.1989
Talvitie Matti pronssi 25.11.1989
Tyni Kustaa pronssi 28.9.1965
Tyni Nelly pronssi 11.7.1980
Vesiluoma Lempi pronssi 28.9.1965
Vesiluoma Pentti pronssi 11.7.1980
Viitala Tapani pronssi 27.11.1982
Voltti Taimi pronssi 27.11.1982
Vähapesola Raili pronssi 27.11.1982
Välikangas Aino pronssi 11.7.1980
Välikangas Jari pronssi 1.12.2000
Ylinen Heikki pronssi 11.7.1980
Ylinen Antero pronssi 1.12.2002
Ylinen Keijo pronssi 29.11.1997
Ylinen Keijo hopea 1.12.2002
Välikangas Jari hopea 27.11.2004
Huhtala Susanna pronssi 27.11.2004
Ylinen Antero hopea 26.11.2005
Pentti Mäki hopea 18.11.2006
Harri Salo pronssi 18.11.2006
Jari Knuuttila pronssi 24.11.2007
Teemu Paalanen pronssi 8.11.2008
Timo Huhtala pronssi 9.11.2010
Miika Autio pronssi 9.11.2010
Reijo Siltamäki pronssi 9.11.2010
Paavo Heikkilä kulta 27.11.2012
Keijo Ylinen kulta 27.11.2012
Susanna Huhtala hopea 27.11.2012
Jari Knuuttila hopea 27.11.2012
Teemu Paalanen hopea 27.11.2012
Juha Hanhimäki pronssi 27.11.2012
Jari Välikangas kulta 23.11.2013
Jarmo Hautala pronssi 23.11.2013
Jarkko Korkiakangas Pronssi 2015
Harri Kalliokoski Pronssi 2016
Marja Nukala Pronssi 25.11.2017
Ville-Pentti Heikkilä Pronssi 25.11.2017
Päivi Sillanpää Pronssi 15.09.2018
Mika Nukala Pronssi 2019

1996        Jari Välikangas
1997        Keijo Ylinen
1998        Seppo Malmi
1999        Kari Lahti
2000        Keijo Ylinen
2001        Antero Ylinen
2002        Susanna Huhtala
2003        Paavo Heikkilä
2004        Harri Salo
2005        Janne Liias
2006        Harri Salo
2007        Reijo Siltamäki
2008        Susanna Huhtala

TIMANTTIRISTI   40V 

2011

Ritva Nukala
Mikko Nukala

2013

Paavo Heikkilä

2017

Ekola Martti
Ylinen Antero
Ylinen Keijo

2018

Jari Välikangas
Jouko Virtakangas

2020

Sakari Hautala

TIMANTTIRISTI 30V

2016

​​Jari Knuuttila

2017

Päivi Sillanpää

2018

Leila Riihikangas
Risto Riihikangas

2019

Pauli Katajamäki

2020

Timo Huhtala
Tapani Alaranta

KULTAINEN YRITTÄJÄRISTI 20V

1992    
Jorma Lillbacka

1993           
Liisa Huhtala
Jussi Kunnari

1995   
Kalevi Salo

1996
Pekka Liias
Hannu Talvitie
Jussi Talvitie
Matti Talvitie

1997
Eero Virtakangas
Jouko Virtakangas

1998            
Juhani Malmi
Seppo Malmi
Asko Ojanperä
Jari Välikangas

1999
Asko Autio
Esa Autio
Taisto Autio
Reijo Hautala
Erkki Hautamäki
Antero Heikkilä
Juhani Heikkilä
Paavo Heikkilä
Erkki Kamaja
Mikko Nukala
Ritva Nukala
Kalevi Orrenmaa
Pirkko Puronvarsi
Uuno Puronvarsi
Juho Rantanen
Matti Rantanen
Vilho Sutinen
Vesa Tynilä
Antero Ylinen
Keijo Ylinen
Johannes Övermark

2000
Sakari Hautala
Hannu Heikkilä
Esa Ojala

2001
Jouko Antila
Martti Ekola
Mikko Härkönen
Vesa Kalijärvi
Jouko Känsäkangas
Matti Mäki

2003           
Eero Kuronen
Pentti Mäki

2004           
Jari Salo
Harri Salo
Kalervo Salo
Tarmo Haapasaari
Urpo Kalliokoski

2005           
Pentti Lehtimäki
Vesa Salo
Aarre Mäki
Tuija Järvenpää

2006           
Urpo Salo
Jorma Rajamäki
Jari Knuuttila

2007           
Sari Kurkimäki
Päivi Sillanpää
Jorma Poltto

2008           
Risto Riihikangas

2010
Kirsti Alaviitala
Marja-Leena Salmi
Timo Huhtala
Tapani Alaranta
Paavo Perämäki

2012           
Mika Kalliokoski
Eeva-Liisa Karkaus
Mika Laakso
Antti Mattila
Tapani Mikkilä

2013           
Anna-Liisa Hanhimäki
Seppo Holkkola
Teemu Paalanen
Petri Ekola

2014
Marja-Liisa Lahti
Pia Hautala
Anna-Maija Ylinen
Aulis Nisula
Jorma Uutela
Kimmo Pärmi
Jukka Luoma
Timo Rantala

2015

Mantere Helena
Vakkuri-Huhtamäki Viola
Huhtamäki Jarkko
Annala Pasi

2018

Sari Vainionpää
Mika Antila

2019

Jukka Katajamäki

2020

Tomi Holkkola
Tero Autio
Sari Kumpula
Kauko Huhtaluhta

 

HOPEINEN YRITTÄJÄRISTI 10V

2014

Pasi Huhtala
Mika Tuliainen

2019

Hannu Lahtinen
Harri Ojanperä

2020

Timo Huhtaluhta
Marja Nukala

PRONSSINEN YRITTÄJÄRISTI 5V

2015

Marja Nukala

2019

Tero Rantala