Etusivu > Pirkanmaan Yrittäjät > Pirkanmaa > Edunvalvonta

Etsi

Valiokunnat

Pirkanmaan Yrittäjien hallituksen alaisuudessa toimii kolme valiokuntaa. Puheenjohtajina valiokunnissa toimivat Pirkanmaan Yrittäjien varapuheenjohtajat. Valiokuntien toimikausi on kaksi kalenterivuotta.

Lisäksi Pirkanmaan Yrittäjillä on lukuisia yrittäjäedustajia Suomen Yrittäjien verkostoissa ja valiokunnissa.

1. Vaikuttajavaliokunta

Keskeisimmät tehtävät:

  • Vaikuttaminen järjestön sidosryhmiin Pirkanmaalla
  • Lausuntojen laatiminen
  • Kuntavaikuttaminen 
  • Edunvalvonnan kehittäminen ja linjausten valmistelu työvaliokunnalle sekä hallitukselle

Valiokunnan jäsenet:

Haapaniemi Jari (pj), Nokian Lukkohuolto Oy
Ahola Martti, Cimec Oy
Arvela Ari, Taksi ja Tilausliikenne A. Arvela
Hiitiö Tarja, TiliPenninki
Hyödynmaa Hannele, Mainos- ja viestintätoimisto Mainio Oy
Knuutinen Mikko, PJ-Urakka Oy
Nikkanen Helena, MaMyS Ky
Raskila Esko, Leppäkosken Sähkö Oy
Tirkkonen Ville, VT-Power Oy

2. Jäsenten kilpailukykyvaliokunta

  • Järjestön jäsenille tuotettavien palveluiden kehittäminen
  • Vaikuttaminen järjestön ja jäsenten välisen vuoropuhelun toimivuuteen

Valiokunnan jäsenet:

Kärkelä Pilvi (pj), Tili- ja taloushallintopalvelut Pilvi Kärkelä Oy
Haavisto Saija, Kangasalan Uusi Osakeyhtiö Kuusi Oy
Jokinen Lauri, Vammalan Hyötykeräys Oy
Järvinen Ari, Jadelcons Oy
Meuronen Ismo, MEURO-TECH
Mäkelä Pauliina, Kinda Oy
Solala-Aro Maria, Asianajotoimisto AVA Oy
Tanni Katri, Differo Oy
Ukkonen Satu, Acu-Ukkonen

3. Verkostovaliokunta

  • Järjestön luottamushenkilötoiminnan kehittäminen
  • Jäsenten verkostoitumistilaisuuksien ja -mahdollisuuksien kehittäminen
  • Yrittäjyyden edistäminen Pirkanmaalla  

Valiokunnan jäsenet:

Pusa Jukka (pj), Länsi-Suomen Metsätilat Oy LKV
Göös-Leppänen Anne, Kurun Osaavat Kädet OSK
Hautamäki Jarmo, Palkintotehdas - Trendexport
Helasjoki-Ristimäki Laura, Valtti Henkilöstöratkaisut Oy
Lajunen Petri, Anexfi Oy
Malvisalo Tuula, Tuula Malvisalo
Närvänen Heikki, Amazing City Oy
Päivärinta Liisa, Lissun Juhlapalvelu Oy
Tiainen Ritva, Apunatar Oy

Edustukset Suomen Yrittäjien valiokunnissa ja verkostoissa:

Työmarkkinavaltuuskunta: Heimo Honkala, varajäsen Veijo Hukkanen

Elinkeinopoliittinen valiokunta: Mikko Knuutinen

Järjestövaliokunta: Hannele Hyödynmaa, Jukka Pusa

Kansainvälisyysvaliokunta: Reijo Kaakkolammi

Liikenteen valiokunta: Terhi Penttilä

Nuorten yrittäjien verkoston johtoryhmä: Mari Pohjala

Osaamisen valiokunta: Minna Heikinheimo

Rahoitus- ja verovaliokunta: Tarja Hiitiö

Rakentamisen valiokunta: Jouni Tamski

Senioriverkoston johtoryhmä: Kerttu Blom pj.

Yksinyrittäjäverkoston johtoryhmä: Heikki Närvänen