Etsi

Emergency banner

Koronainfo yrittäjälle: yrittajat.fi/korona

Porin Yrittäjät 40 vuotta porilaista yrittäjyyttä

Heiiii, tänään 7.1.2021 on meidän Porin Yrittäjät ry:n 40-vuotissyntymäpäivä! Paljon onnea meille kaikille!

Yhdistyksemme on perustettu 7.1.1981 Porin Suomalaisella Klubilla, jolloin perustamiskirjan allekirjoittivat insinööri Kristian Järvinen, piiritarkastaja Arto Järvenpää ja toimitusjohtaja Teuvo Vesa. Yhdistyksen ensimmäiseksi puheenjohtajaksi perustamiskokous valitsi Kristian Järvisen sekä ensimmäiseen hallitukseen seuraavat yrittäjät: johtaja Kalevi Raussi, toimitusjohtaja Heikki Alamäki, johtaja Kalervo Hannula, puutarhaviljelijä Margareetta Poutala, johtaja Jouko Järvinen, toimitusjohtaja Esa Haavisto, insinööri Seppo Helle, liikkeenharjoittaja Reino Kankainen, toimitusjohtaja Teuvo Vesa, johtaja Esa Fere, kauppias Kullervo Kujanpää, toimitusjohtaja Aarne Kekki, johtaja Jorma Kuutilo, liikkeenharjoittaja Hannu Heino ja toimitusjohtaja Erkki Mäkinen.

Jäseniä yhdistystä perustettaessa oli yhteensä 75 jäsentä ja vuoden 1981 päättyessä jäsenmääränä oli 169 jäsentä. Nykyisin olemmekin Suomen 5. suurin yrittäjäyhdistys 1354 jäsenellämme! Lämmin kiitos siitä teille kaikki jäsenet ja yhteistyökumppanit!

Porin Yrittäjät juhlistaa eri tavoin pitkin 2021 vuotta 40-vuotista taivaltaan ja toivottavasti loppuvuonna pääsemme merkkipäiväämme juhlistamaan ja nostamaan maljan yhdessä porilaiselle yrittäjyydelle teidän kaikkien kanssa lauantaina 4.9.!

#porinyrittäjät #porilaistayrittäjyyttä #40vuotta #mukanayrittäjänarjessa #yhdessäolemmeenemmän

 

 

 

 

Katsojäsent