Suomen Yrittäjien jäsenehdokkaat eduskuntavaaleissa puolueittain | Yrittajat.fi
Yrittäjät > Suomen Yrittajat > Edunvalvonta > Eu Eduskunta Ja Kuntavaalit > Vaalisivustot > Yrittäjien tulot ja verot 2009

Etsi

Suomen Yrittäjien jäsenehdokkaat eduskuntavaaleissa puolueittain

Kansanedustajaehdokkaina olevat Suomen Yrittäjien jäsenyrittäjät
(yrittäjäehdokkaiden tiedot löytyvät klikkaamalla olla olevia puolueita)
Ehdokasasettelu vahvistetaan vaalipiireittäin 17.3.2011.
 
1 Kansallinen Kokoomus 8 Perussuomalaiset PS
2 Suomen Keskusta 9 Piraattipuolue
3 Suomen Sosiaalidemokraattinen Puolue SDP 10 Itsenäisyyspuolue
4 Vasemmistoliitto 11 Köyhien asialla
5 Vihreä liitto

12

Senioripuolue
6 Ruotsalainen Kansanpuolue RKP 13 Kommunistinen Työväenpuolue
7 Suomen Kristillisdemokraatit KD    
 

 
Kansallinen Kokoomus

 
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   

 
Suomen Keskusta

 
  Helsingin vaalipiiri
  Uudenmaan vaalipiiri
  Varsinais-Suomen vaalipiiri
  Satakunnan vaalipiiri
  Hämeen vaalipiiri
  Pirkanmaan vaalipiiri
  Kymen vaalipiiri
  Etelä-Savon vaalipiiri
  Pohjois-Savon vaalipiiri
  Pohjois-Karjalan vaalipiiri
  Vaasan vaalipiiri
  Keski-Suomen vaalipiiri
  Oulun vaalipiiri
  Lapin vaalipiiri

 
Suomen Sosiaalidemokraattinen Puolue SDP

 
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   

 
Vasemmistoliitto

 
   
   
   
   
   
   
   

 
Vihreä liitto

 
   
   
   
   
   
   
   
   
   

 
Ruotsalainen kansanpuolue RKP

 
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   

 
Suomen Kristillisdemokraatit KD

 
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   

 
Perussuomalaiset PS

 
   
   
   
   
   
   
   

 
Piraattipuolue

 
   
   
   
   
   

 
Itsenäisyyspuolue

 
Matti Heinonen  Vaasa
Oiva Laine Pirkanmaa
Sinka Viisala Etelä-Savo
   
   
   
   
   
   

 
Köyhien asialla

 
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   

 

 

Kansanedustajaehdokkaina olevat Suomen Yrittäjien jäsenyrittäjät
 
1 Kansallinen Kokoomus 8 Perussuomalaiset PS
2 Suomen Keskusta 9 Piraattipuolue
3 Suomen Sosialidemokraattinen Puolue SDP 10 Itsenäisyyspuolue
4 Vasemmistoliitto 11 Köyhien asialla
5 Vihreä liitto

12

Senioripuolue
6 Ruotsalainen Kansanpuolue RKP 13 Kommunistinen Työväenpuolue
7 Suomen Kristillisdemokraatit KD    
 

>> Tutustu tarkemmin jäsenehdokkaisiimme

Huomaathan, että kaikki ehdokkaat eivät ole antaneet itsestään tarkempia tietoja.
Jos omat tietosi puuttuvat,
ota yhteyttä, niin autamme tietojen ilmoittamisessa.

Päivitetty 6.4.2011 

Kansallinen Kokoomus

Etelä-Savo
Kokko Sampsa 
Skyttä Heikki 

 

Helsinki
Karhuvaara Arja 
Männistö Lasse 
Nieminen Jarmo 
Pakarinen Pia 
Perkiö Sanna 

 

Häme
Heinonen Timo 
Rostedt Juha 
Saviniemi Timo 
Tilander Sirpa 
Viljanen Arto 
Viljanen Ilkka 

 

Keski-Suomi
Heikkinen Maarit 
Kahilainen Seppo 
Putkonen Aira 
Saarinen Sari 
Selin Jaakko 
Urpilainen Leo 

 

Kymi
Hyttinen Jyrki 
Kirjavainen Marika 
Kopra Jukka  
Larikka Jari 
Määttä Kauko 
Paldán Maarit 
Räsänen Anssi

 

Lappi
Aikio-Tallgren Paula  
Harju-Autti Kari 
Heikkilä Tuomo  
Hiltula Ari 
Juntikka Tuomo  
Kilpimaa Veli-Matti 
Kuusisto Hille 

 

Oulu
Heikkinen Miariikka 
Juntunen Hannu 
Kortesoja Jorma 
Kurvinen Esko 
Pesämaa Heikki 
Suutari Eero 

Pirkanmaa
Haapaniemi Jari 
Jaskari Harri 
Jäntti Aleksi 
Kallioniemi Marja 
Kiuru Pauli 
Lyytinen Heikki 
Sasi Kimmo 
Satonen Arto 
Telemäki Satu 
Tiura Marja 
Viljanen Jussi 

 

Pohjois-Karjala
Alsio Ari 
Ryynänen Leo 
Sutinen Kari 

 

Pohjois-Savo
Alho-Törrönen Sirpa  
Eestilä Markku  
Kekoni Jaakko  
Korhonen Riitta  
Mäntyniemi Mikko   
Peltola Janne  

 

Satakunta
Heijari Eerik 
Kataja Sampsa 
Koivumäki Pertti 
Kolehmainen Päivi 
Räsänen Riku 

 

Uusimaa
Anttonen Risto 
Jernström Kristian 
Järvenpää Kari 
Konttas Ari 
Laakkonen Janne 
Lauslahti Sanna 
Lehti Eero 
Mäkinen Tapani 
Nevalainen  Mari 
Norres Lasse 
Viitanen Tiina 

 

Vaasa
Kortesmäki Jari 
Pihlajaniemi Petri 
Pöntinen Kai 
Reini Juha 

 

Varsinais-Suomi
Hemmilä Pertti 
Munter Hanna 
Sulkakoski Liisa

 

Suomen Keskusta

Etelä-Savo
Auvinen Toni 
Leppä Jari 
Lokka Martti
Tulla Matti

 

Häme
Leppänen Satu 
Lonka Riitta  
Paavilainen Jaana 

 

Keski-Suomi
Kalmari Anne 
Mäntyjärvi Hannele 
Neittaanmäki Petri 
Suosaari Voitto 
Takala Pauliina 

 

Kymi
Huuhilo Marjo 
Pakkanen Markku 
Tiilikainen Kimmo 

 

Oulu
Karjalainen Aki 
Mattila Juho 
Niskanen Ritva-Liisa 
Sipilä Juha 

 

Pirkanmaa
Alatalo Mikko 
Arvela Ari 
Lämminmäki Ari 
Pirttilahti Arto 
Rautiainen Risto 

Pohjois-Karjala
Mikkilä Hannu 
Reijonen Eero 

 

Pohjois-Savo
Katainen Elsi 
Nykänen  Jarmo 
Peiponen Antero 
Pitkänen Marjaana   

 

Satakunta
Simula Antti
Uusihonko Hannu 

 

Uusimaa
Heinonen Kalevi 
Kalmi Petri 
Salmi Jukka  
Väyrynen Paavo 

 

Vaasa
Ojajärvi Anne

 

Varsinais-Suomi
Ek-Marjamäki Teija 
Huittinen Ulla 
Kaunisto  Timo 
Kiviranta Esko 
Koivisto Anna-Liisa 
Rauhansuu Janne 
Salo Mauri 

 

Suomen Sosialidemokraattinen Puolue SDP

Etelä-Savo
Hokka Mervi 

 

Helsinki
Pajamäki Osku 

 

Häme
Skinnari Jouko 

 

Keski-Suomi
Melville Tony 
Parkkonen Kari 

 

Oulu
Tuikka Tyyne 

Pirkanmaa
Petäkoski-Hult Tuula 

 

Pohjois-Karjala
Tolvanen Jarmo 

 

Satakunta
Tiira Hannes 
Harinen Ari 

 

Uusimaa
Kuisma Risto 
Pulkkinen Jaana 

 

Varsinais-Suomi
Al Chibib Ahmed

 

Vasemmistoliitto

Huotari Anne, Oulu 
Tihinen Paavo, Oulu 
Valkonen Pia, Pohjois-Savo 
Kaunisto Mikko, Satakunta 

 

Vihreä liitto

Helsinki
Helistö Kimmo 

 

Häme
Laine Auli 

 

Keski-Suomi
Tiitinen Kalevi

 

Kymi
Pietiläinen Risto 
Söderholm Jukka

 

Oulu
Heino Johan 

Satakunta
Bland Anne 

 

Uusimaa
Juurikkala Timo 
von Essen Kristian 

 

Varsinais-Suomi
Heikkilä Teppo
Koskimies Riitta  
Wallasvaara Martti
 

 

Ruotsalainen Kansanpuolue RKP

Uusimaa
Backman Marita 
Nurmivaara Astrid 
Starck Gunilla

Vaasa
Gästgivars Lars-Erik

 

Suomen Kristillisdemokraatit KD

Helsinki
Lahti Arto

 

Keski-Suomi
Sipinen Raija

 

Lappi
Jebraeil Cyrus

 

Pirkanmaa
Hellgren Jussi 
Mäkinen Olavi

Uusimaa
Hurmalainen Ahti 
Issakainen Martti 
Warvas Sirkka

 

Vaasa
Hanhisalo Maria 
Peter Östman 
Salo Mauri 

 

Perussuomalaiset PS

Etelä-Savo
Rakkolainen Erkki
Turunen Kaj
Vahtera Pauli 

 

Häme
Peltola Heimo 
Ronkainen Jari 

 

Keski-Suomi
Jaatinen Hannele 

 

Kymi
Leppänen Marja-Leena 

 

Lappi
Kinnunen Jouko

 

Pirkanmaa
Hanweg Harri 
Mäkipää Lea 
Mölsä Martti 
Teräväinen Pentti 
Tukia Timo 

Pohjois-Karjala
Brelo Jouko 
Huohvanainen Kauko
Kokko Osmo 
Uuksulainen Jaakko

 

Pohjois-Savo
Heiskanen Hannu 
Kotimäki Jukka 
Mikkonen Marjaana

 

Uusimaa
Ollila Karri 
Rope  Timo 
Slunga-Poutsalo Riikka 
 

 

Itsenäisyyspuolue

Viisala Sinka, Etelä-Savo 
Laine Oiva, Pirkanmaa 
Heinonen, Matti Vaasa 

 

Kommunistinen Työväenpuolue

Ikonen Pertti, Kymi

 

Köyhien Asialla

Kylänpää Liisa,  Pohjois-Savo

 

Piraattipuolue

Storbacka Harry, Häme 
Eturautti Kyuu, Pirkanmaa 

 

Senioripuolue

Martikainen Martti, Pirkanmaa