Finansiering
Finnveras lån
Finnvera kan bevilja direkt lånefinansiering till företagens olika utvecklingsfaser: grundande av företaget, etablering och investeringar som påkallas av tillväxt och utveckling.
Finnveras finansiering för internationell expansion beviljas för finansiering av finländska små och medelstora företags affärsverksamhet i utlandet.
- investering
- utveckling
- tillväxt
Det utländska dotterbolag eller intresseföretag som är objekt för finansieringen skall i första hand utöva produktions-, monterings-, underhålls- eller serviceverksamhet. Finansiering beviljas inte enbart för att grunda eller utvidga ett försäljningskontor eller för export.
Finnvera är oftast med som delfinansierare. I en del av låneprodukterna ingår stöd från staten och EU, av vilka företaget drar nytta av I form av lägre finansieringskostnader. Finnvera fungerar också som förmedlare av Europas Unions finansiering.
För företag vilka utövar exporthandel erbjuder Finnvera exportgarantier som ett skydd mot kreditförluster och finansiering för export.
Med exportgarantier täcker man två olika riskfaktorer:
- den komersiella risken, vilken hänför sig till köparen eller kredittagaren (tex. köparen eller kredittagarens bankkonkurs, annan betalningsoförmåga eller betalningsovilja) och/eller
- politisk risk, vilken hänför sig till köparen, kredittagaren eller landet I vilken investeringsobjektet ligger (tex. begränsning av valutaöverföring och –byte, omorganisering av låntagarens lands ).
Keksintösäätiös finansiering
Finansiering beviljas på grund av ansökan och därtillkommande utredningar.
Finansiering beviljas för uppfinningens vidareutveckling relaterad till patent- och produktframkallning- och kostnader för kommersialisering. Uppfinningens rättigheter förblir hos uppfinnaren. Återbetalningen av finansieringen bygger på framgången för kommersialiseringen av uppfinningen.
Keksintösäätiös finansieringsformer är, bidrag, monetärt stöd och lån.
TEKES
Kontaktuppgifter
www.tekes.fi
Telefonväxel 010 191 480
Asiakasneuvonta@tekes.fi
Tekes produkter och service:
Bidrag för ansökan om professionalservice:
Syftet med finansieringen är att sporra små och medelstora företag att anlita bästa möjliga expertis och kompetens som stöd för forskning, utveckling och innovation.
Finansieringen är avsedd för sm-företag, med god ekonomi.
>> mera information om professional bidraget
Bidrag för forskning och utveckling
Tekes finansiering lämpar sig för företagets långvariga utvecklingsprojekt. Många av projekten har kostnader i anslutning till bade forskning och utveckling. Finansieringen kan då beviljas i form av bade bidrag och lån.
Lån för forskning och utveckling
Finansiering till unga innovativa företag
Finansieringen är avsedd för upp till fem år gamla i Finland registrerade småföretag vars verksamhet baserar sig på en innovativ, kunskaps- eller teknikintensiv affärsidé. Dessutom ska företagen ha välunderbyggda planer för en betydande internationell expansion.
>> Mera info om finansiering för unga innovativa företagare
>> Finansiering för unga företag med tillväxt
ELY- keskus finanasieringsservice
Ely-keskus kan vara med och finasiera utveckling och innovations-anskaffningar i små-företag.