Etsi

Emergency banner

Koronainfo yrittäjälle: yrittajat.fi/korona

81 yritystä nousi AAA-luokkaan – katso lista paikkakunnittain

Yrittajat.fi julkaisee viikoittain AAA-luokkaan päässeiden yritysten tiedot.

Listauksessa ovat mukana viikon aikana AAA-luokkaan nousseet yritykset. Listalla on yhteensä 81 yritystä.

AAA-luokitus on merkki yrityksen erinomaisista taloudellisista tunnusluvuista, positiivisista taustatiedoista ja hyvästä maksukäyttäytymisestä. Luokituksen myöntää Suomen Asiakastieto Oy ja se perustuu reaaliaikaiseen, 7-portaiseen (AAA-C) Rating Alfa -luokitusjärjestelmään. AAA-luokituksen saa vain kaksi prosenttia kaikista Asiakastiedon luokittelemista yrityksistä.

Rating Alfa -luokitus ennakoi yrityksen riskiä saada maksuhäiriömerkintä tai joutua konkurssiin. Parhaaseen AAA-luokkaan kuuluvilla yrityksillä maksuhäiriön todennäköisyys vuoden kuluessa on vain 0,2 prosenttia, kun se heikoimmassa C-luokassa on 54,9 prosenttia. Asiakastieto tutkii ja seuraa luokitusten sekä yksittäisten muuttujien ennustekykyä, jotta tuloksiin voi luottaa. Malleja päivitetään jatkuvasti parhaan ennustekyvyn takaamiseksi.

Luokitus erottelee hyvät asiakkaat ja kumppanit huonoista vertailukelpoisin perustein. Sen avulla yritys pystyy myös itse osoittamaan vahvan taloudellisen asemansa esimerkiksi tarjouskilpailuissa.

Yrittajat.fi julkaisee tietoja myös perustetuista yrityksistä. Tämä lista julkaistaan tiistaisin.

toimitus (at) yrittajat.fi

Kotipaikka Yritys Liikevaihto
Espoo Fortum Power and Heat Oy 1404076409
Espoo Suomen Unipol Oy 14930000
Espoo Rakennuspalvelu O.Palander Oy 571000
Espoo Gumböle Golf Oy 481000
Espoo Eflow Oy 1364000
Eurajoki Polartherm Group Oy 1569000
Haapavesi Laaksojen Rauta Oy 4752000
Helsingfors Oy SecGen Ltd 688000
Helsinki Osakeyhtiö Kiinteistösaneeraus 1071000
Helsinki Biomed Oy 2574000
Helsinki Nordson Finland Oy 2804000
Helsinki Asianajotoimisto Halonen Oy 209000
Helsinki Timehouse Oy 862000
Helsinki IAM, International Audit and Management Oy  
Helsinki CM-Toivakka Oy 292000
Helsinki WIP Asset Management Oy 3431972
Helsinki Oy Baritec Ab 6240000
Helsinki Tarmo Salin Consulting Oy TSC 1209000
Helsinki Aimo Park Finland Oy 50923000
Helsinki Rohdos Aalto Oy 1731000
Helsinki Oy Odensö Ab 3926000
Helsinki VitalMed Oy 1321000
Helsinki Veikkaus Oy 1690744435
Helsinki Flying Pony Oy  
Hämeenlinna Hovisuunnittelijat Oy 1123000
Iisalmi Ylä-Savon Kiinteistö- ja Turvallisuuspalvelu Oy 19000
Iisalmi Hyvönen Yhtiöt Oy 3744000
Janakkala Suomen Putkilaser Oy 5149430
Jyväskylä Procemex Oy 18027000
Jyväskylä Tana Group Oy 1355000
Kajaani Mattoasennus Karjalainen Oy 2984000
Kankaanpää KoneRaitti Oy 1089000
Kauniainen Medibotnia Oy  
Kerava Varjopuu Oy 264000
Kirkkonummi Pahula Oy 340000
Kirkkonummi Sommarhem Consulting Oy 629000
Kitee Veekmas Oy 5592000
Kokkola Harjun Leipomo Oy 1996000
Kotka Visi Oy 4774000
Kouvola RK-Hallit Oy 367000
Kronoby Ab Tage Lassas Pälsfarm Oy 262000
Kuopio Nilsiän Teollisuuskylä Oy 164000
Kurikka Huonekalutehdas Laitala Oy 1318000
Lahti JJ-Market Oy 11144000
Lahti Noter Oy  
Lahtis Novart Oy 94259000
Lapua Centro Oy 165000
Lieksa Lieksan Talouskauppa Nuutinen Oy 13109000
Lieto Turkutalo Oy 2522000
Malax Ab Bröderna Hemming Veljekset Hemming Oy  
Mikkeli Jutor Oy 480000
Oulu Turun Kultaseppä Oy 259000
Oulu Arkkitehtitoimisto Jorma Teppo Oy 853000
Oulu Nallikari-Tennis Oy 980000
Oulu Jaara Yhtiöt Oy 366000
Oulu Romplan Oy 30000
Oulu Utriculus Oy 267000
Oulu FV Kodit Oy 7593014
Outokumpu Okun Putkityö Oy 1836000
Pietarsaari Euroports Pietarsaari Oy Ab 5665000
Raahe Alte Invest Oy  
Saltvik Colorant Chromatics Ab 21917000
Seinäjoki Logistics O. Nuottajärvi Oy 58000
Seinäjoki New House Innovation Oy 1069801
Tampere Miesmäki Oy 32000
Tampere Heatmasters Group Oy 468000
Tampere Eone Group Oy 1982000
Tornio Woodmark Oy 2889000
Turku Triple8 Capital Management Oy  
Turku FlooTech Oy 7387000
Tuusula Louhintahiekka Oy 42033443
Tuusula Tuusulan Kerttuli Oy 2738000
Vaala Kiinteistö Oy Vaalan Niska 770000
Vaasa Seppälän Koulukuvat Oy 9257000
Vantaa Atolli Oy 3794000
Vantaa Makita Oy 172526000
Vihti Nummelan Teollisuustalo Oy 168000
Vimpeli Viinilaakso Oy 233000
Virrat Wirtain Metalli Oy 3054000
Ylöjärvi Akevo Oy 947000
Ähtäri Aisikon Oy 2222000