Etsi

Emergency banner

Koronainfo yrittäjälle: yrittajat.fi/korona

30 yritystä nousi AAA-luokkaan – katso lista paikkakunnittain

Yrittajat.fi julkaisee viikoittain AAA-luokkaan päässeiden yritysten tiedot.  

Listauksessa ovat mukana viikon aikana AAA-luokkaan nousseet yritykset. Listalla on yhteensä 30 yritystä.

AAA-luokitus on merkki yrityksen erinomaisista taloudellisista tunnusluvuista, positiivisista taustatiedoista ja hyvästä maksukäyttäytymisestä. Luokituksen myöntää Suomen Asiakastieto Oy ja se perustuu reaaliaikaiseen, 7-portaiseen (AAA-C) Rating Alfa -luokitusjärjestelmään. AAA-luokituksen saa vain kaksi prosenttia kaikista Asiakastiedon luokittelemista yrityksistä.

Rating Alfa -luokitus ennakoi yrityksen riskiä saada maksuhäiriömerkintä tai joutua konkurssiin. Parhaaseen AAA-luokkaan kuuluvilla yrityksillä maksuhäiriön todennäköisyys vuoden kuluessa on vain 0,2 prosenttia, kun se heikoimmassa C-luokassa on 54,9 prosenttia. Asiakastieto tutkii ja seuraa luokitusten sekä yksittäisten muuttujien ennustekykyä, jotta tuloksiin voi luottaa. Malleja päivitetään jatkuvasti parhaan ennustekyvyn takaamiseksi.

Luokitus erottelee hyvät asiakkaat ja kumppanit huonoista vertailukelpoisin perustein. Sen avulla yritys pystyy myös itse osoittamaan vahvan taloudellisen asemansa esimerkiksi tarjouskilpailuissa.

Yrittajat.fi julkaisee tietoja myös perustetuista yrityksistä. Tämä lista julkaistaan tiistaisin.

toimitus (at) yrittajat.fi

Kotipaikka Yritys Liikevaihto
Espoo Espoon Green House Oy  
Helsingfors GB Foods Suomi Oy 8444000
Helsinki Tocoman Group Oy 276000
Helsinki Connect Services Martin & Bäcklund Oy 836000
Helsinki Qtio Oy 2070000
Helsinki Ellinoora's Light and Music Oy 277000
Helsinki UPM Plywood Oy 430174000
Helsinki Sprintit Oy 3103000
Iitti Kiinteistöosakeyhtiö Pulttikatu 2 202000
Juva Mestariviljelijät Oy 1344000
Kemi Oy Botnia Mill Service Ab 62537000
Kitee Mäkelän Mansikka Oy 1476000
Kokkola Umicore Finland Oy 459881000
Kouvola Neonteos Oy 1056000
Kuopio Savon Taksidata Oy 4414000
Lahti Werth Systems Nordic Oy 3975000
Loimaa Loimaan Tasoiteurakointi Nieminen Oy 523000
Oulu Paineilmapalvelu Taito Ullakko Oy 55000
Oulu F. Ala-Aho Oy 1134000
Pori Visma Passeli Oy 5964000
Porvoo Kiinteistö Oy Porvoon Pajatie 8 303000
Salo Laihon Sähkö Oy 2115000
Seinäjoki Rakennusliike Pentti Ylinen Oy 2000
Tampere Fincumet Group Oy 217000
Tornio Outokumpu Stainless Oy 4054000000
Turku Suomen Yrityskaupat Oy 1379000
Turku Taiste Oy 2717000
Turku ASV Betoni Oy 3726000
Ulvila Grippertec Oy 1756000
Vaasa Palosaaren Yrityskeskus Oy 2164000