Apua omistajanvaihdokseen - Sukupolven- ja omistajanvaihdos - Minustako yrittäjä - yrittajat.fi
Yrittäjät > Yrittajan Abc > Omistajanvaihdos

Etsi

Apua omistajanvaihdokseen

Yrityskauppa

Apua on runsaasti tarjolla. Monessa asiassa yrittäjä pärjää loistavasti yksin, mutta yrityskaupassa asiantuntija-avusta kieltäytyminen on todellista riskinottoa. Yrityskauppa on vaativa tehtävä kokeneellekin asiantuntijalle, ja ammattilaisen käyttäminen varmistaa yrityskaupan onnistumisen ilman jälkipyykkejä. Tämä on yhtälailla ostajan, myyjän kuin rahoittajankin intressi. Asiantuntijakulut ovat enintään muutamia prosentteja koko yrityskaupan arvosta, ja ne voi hyvin rinnastaa vakuutusmaksuihin.

Yrityskauppaa suunnittelevan on kuitenkin varmistettava, että käytettävällä asiantuntijalla on kokemusta omistajavaihdoksista ja resursseja viedä yrityskauppa onnistuneesti läpi. Perheen sisällä tehtäviin sukupolvenvaihdoksiin tarvitaan usein erilaista osaamista kuin myytäessä yritystä ulkopuoliselle. On hyvä tarkistaa, kumpaa erikoisalaa asiantuntija enemmän edustaa.

Suomen Yrittäjien jäsenet voivat hyödyntää neuvontapalvelua myös omistajanvaihdosasioissa. Myös alue- ja toimialajärjestöillä on yhteydet omistajanvaihdoksen asiantuntijoihin.

Omistajanvaihdos

Suomen Yrittäjäin aluejärjestökohtaiset omistajanvaihdosasioista vastaavat:

Etelä-Karjalan Yrittäjät

projektipäällikkö Tarmo Soronen, 0400 187 864, tarmo.soronen@yrittajat.fi

Etelä-Pohjanmaan Yrittäjät

omistajanvaihdosasiantuntija Sari Koskela, 050 593 9739,

Etelä-Savon Yrittäjät

• Mikkeli: yritysneuvoja Kirsi Mättölä, 040 361 606, kirsi.mattola@mikseimikkeli.fi

• Pieksämäki: yritysneuvoja Ritva Tissari-Ylönen, 044 588 2215, ritva.tissari-ylonen@pieksamaki.fi

• Savonlinna:  yritysneuvoja Katja Remes, 044 417 4960, katja.remes@savonlinna.fi

Helsingin Yrittäjät

toimitusjohtaja Tiina Oksala, 09 229 222,   

Hämeen Yrittäjät

hankinta-asiamies Timo Ilomäki, 050 566 4563, timo.ilomaki@hameenyrittajat.fi

Kainuun Yrittäjät

projektipäällikkö Asko Suutari, 044 551 3854, asko.suutari@kainuunetu.fi

Keski-Pohjanmaan Yrittäjät

• Nivala: Arto Junno, 044 4457 011, arto.junno@nihak.fi

• Haapajärvi: Hannu Vuorela, 044 445 6125, hannu.vuorela@nihak.fi

• Halsua, Lestijärvi, Perho: Mikko Hänninen, 044 561 2152,

• Kaustinen, Veteli: Sari Torppa, 044 561 2154, sari.torppa@kase.fi

• Toholampi: Maria-Liisa Kiiskilä, 050 337 3538, maria-liisa.kiiskila@kase.fi
• Kokkola: Sami Viljanen, 044 780 9900, sami.viljanen@kosek.fi

• Pietarsaari: Kari Myllymäki, 0400 123 630, kari.myllymaki@concordia.jakobstad.fi

• Ylivieska: Sari Andersson, 044 0770 052, sari.andersson@ytek.fi

Keski-Suomen Yrittäjät

toimitusjohtaja Sanna-Mari Hynninen, 050 563 7780, sanna-mari.hynninen@ yrittajat.fi

Kymen Yrittäjät

• Etelä-Kymenlaakso:  yrityskehityspäällikkö Pirjo Kuusela, 040 190 2517, pirjo.kuusela@cursor.fi

• Pohjois-Kymenlaakso: yhteyspäällikkö Leena Gardemeister, 020 615 8191, leena.gardemeister@kinno.fi

Lapin Yrittäjät

toimitusjohtaja Pirkka Salo, 0400 392 139, pirkka.salo@yrittajat.fi

Pirkanmaan Yrittäjät

toimitusjohtaja Pasi Mäkinen, palvelunumero 03 251 6513 (ark. klo 9 – 16)

Pohjois-Karjalan Yrittäjät

toimitusjohtaja Merja Blomberg, 050 367 5194, merja.blomberg@yrittajat.fi

Pohjois-Pohjanmaan Yrittäjät

kehityspäällikkö Tommi Sirviö, 050 320 2092, tommi.sirvio@yrittajat.fi

Päijät-Hämeen Yrittäjät

toimitusjohtaja Outi Hongisto, 050 597 8802, outi.hongisto@phyrittajat.fi

Pääkaupunkiseudun Yrittäjät

• Vantaa: toimitusjohtaja Esa Mänttäri, 0400 557 411, esa.manttari@vantaanyrittajat.fi

• Espoo ja Kauniainen: koordinaattori Anni Onnela, 010 422 1403, anni.onnela@espoonyrittajat.fi

Rannikko-Pohjanmaan Yrittäjät — Kust-Österbottens Företagare rf

toiminnanjohtaja Maija Aarnio, 050 374 0727, maija.aarnio@yrittajat.fi
yrityspalvelujohtaja Kjell Nydahl, 050 368 2686, kjell.nydahl@vasek.fi

Satakunnan Yrittäjät

sukupolven- ja omistajanvaihdoskoordinaattori Olli Annala, 050 410 0957, olli.annala@yrittajat.fi

Savon Yrittäjät

omistajanvaihdosasiantuntija Saara Timonen, 044 368 0503, saara.timonen@yrittajat.fi

Uudenmaan Yrittäjät — Nylands Företagare

kehittämispäällikkö Kati Liikanen, 050 370  257, kati.liikanen@uudenmaanyrittajat.fi

Varsinais-Suomen Yrittäjät

koordinaattori Lassi Rosala, 050 308 2852, lassi.rosala@yrittajat.fi

Omistajanvaihdostilanteessa apua voi hakea myös ammattitaitoiselta yritysvälittäjältä. Vuosia alalla työskennelleillä välittäjillä on kokemusta yrityskaupoista. Heillä on myös kattavat rekisterit, joista jatkajaehdokas tai ostettava yritys voi löytyä. Luotettavista välittäjistä saat tietoa mm. Suomen Yritysvälittäjien Liitto ry:n kotisivuilta.

Katso myös:

 

Päivitetty 3.11.2017