Yrittäjä! Tule mukaan omiesi pariin. Liity Yrittäjiin.

Jäsen, oletko jo ladannut Yrittäjät -sovelluksen puhelimeesi? Lataa sovellus Androidille tai Applelle.

19.1.2022 18:25
Nyhet

Malax Företagare nominerad till årets lokalförening

Malax Företagare är med och tävlar om titeln “Årets lokalförening 2021” i Företagarna i Finlands riksomfattande final. Föreningen har under ledning av en ny styrelse förra året fördjupat samarbetet med kommunen. Insatsen resulterade bland annat i en kommunalvalspanel och gemensamma frukostmöten. Föreningen ordnade under året även flera uppskattade evenemang, både fysiskt och virtuellt. Speciellt uppskattad var presentationen av så gott som alla medlemmar på föreningens hemsida och i ÖP-tidningens bilaga. Förra årets livliga verksamhet ledde till att föreningens medlemsantal ökade märkbart. Bra jobbat Malax Företagare. Gratulerar!

DE NOMINERADE I DE OLIKA KATEGORIERNA:

Under 100 medlemmar (i bokstavsordning)

Honkajoen Yrittäjät ry
Kyyjärven Yrittäjät ry
Luopioisten Yrittäjät ry tillsammans med samarbetsföreningen Pälkäneen Yrittäjät ry
Rantasalmen Yrittäjät ry
Tyrnävän Yrittäjät ry

100-200 medlemmar (i bokstavsordning)

Hauhon Yrittäjät ry
Iitin Yrittäjät ry
Ingå Företagare-Inkoon Yrittäjät rf
Malax Företagare rf
Nurmeksen & Valtimon Yrittäjät ry

201-499 medlemmar (i bokstavsordning)

Jämsän Yrittäjät ry
Loviisan Yrittäjät ry, Lovisa Företagare rf
Nokian Yrittäjät ry
Paimion Yrittäjät ry
Ulvilan Yrittäjät ry

Över 500 medlemmar (i bokstavsordning)

Helsingin Yrittäjät – Lounais-Helsinki ry
Kuopion Yrittäjät ry
Porin Yrittäjät ry
Rovaniemen Yrittäjät ry
Seinäjoen Yrittäjät ry

Årets 2021 bästa lokal- och branschföreningar tar emot sina pris och offentliggörs på Företagarna i Finlands Påverkarforum 23.4.2022. Evenemanget var tänkt att äga rum i slutet av januari men flyttas på grund av coronapandemin till april.