Suomen Yrittäjien valtuusto

Suomen Yrittäjien valtuusto valittiin liittokokouksessa Tampereella 22.10.2022. Valtuusto kokoontuu kaksi kertaa vuodessa. Sen toimikausi on kaksi vuotta.

Puheenjohtajisto

Janne Vuorinen

Varapuheenjohtaja
Suomen Yrittäjien valtuusto

Jäsenet ja varajäsenet

Valtuuston jäsenet, aluejärjestötValtuuston varajäsenet, aluejärjestöt
Espoon Seudun Yrittäjät ry
Päivi Repo
Paveco Oy
p. 050 544 6912
paivi.repo@paveco.fi
Espoon Seudun Yrittäjät ry
Kia Katarina Järvinen
Suomen OEL Oy
p. 044 503 3500
kia.katarina.jarvinen@yrittajat.fi
Espoon Seudun Yrittäjät ry
Markku Sahi
MarkBrook Oy Ab
p. 040 844 2185
markku.s.sahi@gmail.com
Espoon Seudun Yrittäjät ry
Heikki Lehmuskoski
Atlas College Oy
p. 050 411 6243
heikki.lehmuskoski@hierontakoulu.fi
Etelä-Karjalan Yrittäjät ry
Sanna Lötjönen
Vakuutuspalvelu Sanna Lötjönen ky
p. 050 0838 765
sanna.lotjonen@pp.inet.fi
Etelä-Karjalan Yrittäjät ry
Minna Kokki
Kiti Talous ja Isännöinti
p. 050 543 5779
minna.kokki@kititalous.fi
Etelä-Pohjanmaan Yrittäjät ry
Anne Niemi
Järviseudun Peruna
p. 0400 661 635
anne.niemi@jarviseudunperuna.fi
Etelä-Pohjanmaan Yrittäjät ry
Antti Holappa
p. 040 544 6658
antti.holappa@laihianyrittajat.fi
Etelä-Pohjanmaan Yrittäjät ry
Jussi Eväsoja
Ilmajoen Teräsputkikaluste Oy
p. 0440 126 990
jussi.evasoja@terasputkikaluste.fi
Etelä-Pohjanmaan Yrittäjät ry
Jussi Lehtonen
Linja-autoliikenne Lehtonen Oy
p. 0400 797 7000
jussi@lehtosenbussit.fi

Etelä-Pohjanmaan Yrittäjät ry
Inka Herrala
InKauneus
0443235646
inka.herrala@gmail.com
Etelä-Savon Yrittäjät ry
Heikki Tynkkynen
Kiinteistö Oy Tuunaanranta
p. 044 015 2164
heikki@tynkkynen.eu
Etelä-Savon Yrittäjät ry
Ruth Lähdeaho-Kero
Moninaiset Lähdeaho Tmi
p. 040 550 1956
ruth@ruutitynnyri.fi
Etelä-Savon Yrittäjät ry
Nina Rasola
RL-Palvelut
p. 050 517 0472
nina.rasola@rl-palvelut.fi
Etelä-Savon Yrittäjät ry
Heli Peltola
Geriwell Oy
p. 044 726 2801
heli.peltola@geriwell.fi
Helsingin Yrittäjät ry
Kirsi Sharma
Oy Resha Ltd
p. 040 511 5767
info@resha.fi
Helsingin Yrittäjät ry
Ulla Leppäkoski-Juvonen
Nail Station
p. 0405561260
nailstation@hotmail.com
Helsingin Yrittäjät ry
Markus Seppänen
Yrityspalvelu Profitcount Oy
p. 010 420 9700
markus.seppanen@profitcount.com
Helsingin Yrittäjät ry
Outi Haapamäki
KT Kirjanpito Oy
p. 050 553 3555
outi@ktkirjanpito.fi
Helsingin Yrittäjät ry
Esko Valkeala
emProcess
p. 050 586 2288
esko.valkeala@coutsi.fi
Helsingin Yrittäjät ry
Marjut Herranen
Helsingin Sport Center Service Oy
p. 050 410 0410
marjut@sportcenterservice.fi
Hämeen Yrittäjät ry
Janne Lintukorpi
Lintukorpi Oy
p. 040 594 9300
janne.lintukorpi@yrittajat.fi
Hämeen Yrittäjät ry
Minna Nissilä
Leppälehdon Puutarha Oy
p. 040 553 1651
minna.nissila@leppalehdonpuutarha.fi
Hämeen Yrittäjät ry
Petra Pulkkinen
Opineo Oy
p. 050 535 2776
petra.pulkkinen@opineo.fi
Hämeen Yrittäjät ry
Jarmo Laukkanen
J & J Kolmos-Siivous Oy
p. 040 048 0225
jarmo.laukkanen@pp.inet.fi
Kainuun Yrittäjät ry
Miariikka Tervonen
Kajana-Yhtiöt Oy
p. 040 586 0966
m.tervonen@kajana.fi
Kainuun Yrittäjät ry
Reijo Moilanen
Motorec
p. 050 555 2780
motorec@gmail.com
Keski-Pohjanmaan Yrittäjät ry
Jarmo Nahkala
Hyötykuorma Oy
p. 040 028 0715
jarmo.nahkala@hyotykuorma.fi
Keski-Pohjanmaan Yrittäjät ry
Evalis Sundkvist
Elsa Möbel
p. 040 831 6258
evalis@elsamobel.fi
Keski-Pohjanmaan Yrittäjät ry
Antti Sallansalmi
Kasipuu Oy
p. 040 592 0335
antti@kasipuu.fi
Keski-Pohjanmaan Yrittäjät ry
Hanna Saari
Hiekkadyyni Oy
hanna.saari@kotinet.com
Keski-Suomen Yrittäjät ry
Katja Valkola
KMIV Oy
p. 050 088 0067
katja.valkola@gmail.com
Keski-Suomen Yrittäjät ry
Jari Parkkisenniemi
Aprender Oy
p. 050 355 5087
jarip@aprender.fi
Keski-Suomen Yrittäjät ry
Kimmo Valkeinen
Valwood Oy
p. 040 702 1224
kimmo.valkeinen@valwood.fi
Keski-Suomen Yrittäjät ry
Päivi Leminen
Fysiopaja Päivi Leminen
p. 040 5785 873
fysiopaja@gmail.com
Kymen Yrittäjät ry
Johan Bardy
Asianajotoimisto Johan Bardy
p. 040 048 6060
johan@bardy.fi
Kymen Yrittäjät ry
Jari Liikkanen
X Solver Oy
p. 050 598 8399
jari.liikkanen@xsolver.fi
Lapin Yrittäjät ry
Marko Vuorinen
Ansionsa Mukaan Oy
p. 044 260 8919
markot.vuorinen@gmail.com
Lapin Yrittäjät ry
Johanna Niemelä
PRO PoweriaPäivään Oy
p. 040 758 5456
johanna.niemela@poweriapaivaan.com
Lapin Yrittäjät ry
Tommi Juntikka
NewPaakkola Oy
p. 040 591 9740
tommi.juntikka@newpaakkola.com
Lapin Yrittäjät ry
Jarkko Kuusisto
Huippuhotellit Oy
p. 040 073 2029
jarkko.kuusisto@peak.fi
Pirkanmaan Yrittäjät ry
Martti Ahola
Cimec Oy
p. 050 574 9620
martti.ahola@cimec.fi
Pirkanmaan Yrittäjät ry
Miia Rajala
Hoiva- ja kuljetuspalvelu Hilla
p. 044 218 6367
miia.72.rajala@gmail.com
Pirkanmaan Yrittäjät ry
Laura Helasjoki-Ristimäki
Laura HR Invest Oy
p. 050 555 2529
laura.helasjoki-ristimaki@yrittajat.fi
Pirkanmaan Yrittäjät ry
Matti Lintula
Lintulan luova toimisto
p. 045 787 12621
matti@lintulan.com
Pirkanmaan Yrittäjät ry
Pilvi Kärkelä
Pilvi Product Oy
p. 040 589 5709
pilvi.karkela@pilviproduct.fi
Pirkanmaan Yrittäjät ry
Aku Sajakorpi
Tmi Aku-Paulus Sajakorpi
p. 040 900 9963
aku@sajakorpi.fi
Pirkanmaan Yrittäjät ry
Antti Syrjä
Syrjä Interactive
p. 044 073 1741
antti@interactive.fi
Pirkanmaan Yrittäjät ry
Niko Liehu
Suomen Kukkatarvike Oy
p. 044 440 0004
niko.liehu@suomenkukkatarvike.fi
Pirkanmaan Yrittäjät ry
Jari Haapaniemi
Nokian Lukkohuolto oy
p. 040 023 9220
jari.haapaniemi@yrittajat.fi
Pohjois-Karjalan Yrittäjät ry
Pekka Nuutinen
Clash Discs Oy
p. 040 067 9554
pekka@nuutinen.eu
Pohjois-Karjalan Yrittäjät ry
Antti Vikman
Nolwenture Oy
p. 040 743 5826
antti.vikman@nolwenture.com
Pohjois-Karjalan Yrittäjät ry
Tuomo Turunen
Metsäpalvelu Turunen
p. 050 027 8828
tuomo.turunen@metsapalveluturunen.fi
Pohjois-Karjalan Yrittäjät ry
Anton Sutinen
Anton Auttaa
p. 050 305 1120
anton.sutinen@gmail.com
Pohjois-Pohjanmaan Yrittäjät ry
Jussi Riikonen
Videcam Oy
p. 040 310 0501
jussi@videcam.com
Pohjois-Pohjanmaan Yrittäjät ry
Harri Heikkilä
Mainostuuli tmi
p. 040 068 5968
Harri@mainostuuli.com
Pohjois-Pohjanmaan Yrittäjät ry
Risto Huovinen
Stemma Oy
p. 040 058 4510
risto.huovinen@stemma.fi
Pohjois-Pohjanmaan Yrittäjät ry
Ari Takanen
Kielo Growth Oy
p. 040 506 7678
ari.takanen@kielo.com
Pohjois-Pohjanmaan Yrittäjät ry
Annukka Kääriäinen
Prokaks Oy
p. 044 086 1120
annukka.kaariainen@prokaks.fi
Pohjois-Pohjanmaan Yrittäjät ry
Pia Hanski
Konffa Oy
p. 040 750 7710
pia.hanski@konffa.fi
Päijät-Hämeen Yrittäjät ry
Juha Tähkänen
Louhintaurakointi Juha Tähkänen Oy
p. 040 093 8151
juhaurakoi@gmail.com
Päijät-Hämeen Yrittäjät ry
Päivi Koskela
Linnanrauha Oy
p. 040 095 3031
paivi.koskela@linnanrauha.fi
Päijät-Hämeen Yrittäjät ry
Jouni Suonpää
Cimson Oy
p. 040 064 0039
jouni.suonpaa@cimson.fi
Päijät-Hämeen Yrittäjät ry
Mia Tommola
Camping Sysmä Oy
p. 040 085 8596
mia.karkkainen@gmail.com
Rannikko-Pohjanmaan Yrittäjät ry
Jenni Parpala
Kiffel Oy
p. 044 999 0354
jenni.parpala@kiffel.fi
Rannikko-Pohjanmaan Yrittäjät ry
Mikael Fredman
Mix-Sir Oy Ab
p. 044 287 3800
mikael.fredman@mix-sir.fi
Satakunnan Yrittäjät ry
Jukka Hurrila
Länsivalmennus Oy
p. 044 528 8863
jukka.hurrila@yrittajat.fi
Satakunnan Yrittäjät ry
Heli Suppula
Kankaanpään 2. Vuokko Apteekki
p. 045 843 8967
heli.suppula@apteekit.net
Satakunnan Yrittäjät ry
Antti Simula
Rauman RS-Rakennus Oy
p. 050 059 1339
antti.simula@rs-rakennus.com
Satakunnan Yrittäjät ry
Teuvo Uusimäki
Tepe Paino Oy
p. 050 569 7453
teuvo.uusimaki@tepepaino.fi
Satakunnan Yrittäjät ry
Mikko Sundell
Ruosniemen Linja-Auto Oy
p. 040 029 6996
mikko@sundell.fi
Satakunnan Yrittäjät ry
Krista-Carola Mäkinen
Koulutettu Hieroja Krista-Carola Mäkinen
p. 040 503 1775
kc.makinen@gmail.com
Savon Yrittäjät ry
Tarja Arbélius
Sijaiskoti Satuniemi Oy
p. 040 084 7980
satuniemi@satuniemi.com
Savon Yrittäjät ry
Jukka Ryhänen
Kopio-Raksa Oy
p. 044 583 5869
jukka@kopio-raksa.fi
Savon Yrittäjät ry
Petteri Virranta
Virranta Ky
p. 020 798 0480
petteri.virranta@virranta.fi
Savon Yrittäjät ry
Matti Rönkkö
Pielaveden Maaseudun Kotipalvelu
p. 050 021 8166
matti.ronkko@maaseudunkotipalvelu.net
Uudenmaan Yrittäjät ry
Mikko Ahtiainen
ComWall Oy
p. 040 419 4236
mikko.ahtiainen@yrittajat.fi
Uudenmaan Yrittäjät ry
Jaenette Broman
Sipoon Syke Oy Ab
p. 045 121 4189
nette@sipoonsyke.fi
Uudenmaan Yrittäjät ry
Janne Laitinen
Blomma Group Oy
p. 050 552 1232
janne.laitinen@blommagroup.fi
Uudenmaan Yrittäjät ry
Mika Järvenpää
Interfire Products Oy
p. 044 043 0491
mika.jarvenpaa@interfireproducts.com
Uudenmaan Yrittäjät ry
Anne Rantalainen
Rantalainen-Yhtiöt Oy
p. 040 530 6977
anne.rantalainen@rantalainenaudit.fi
Uudenmaan Yrittäjät ry
Eero Kokko
Optimal Training Oy
p. 040 049 2110
optimaltraining.oy@gmail.com
Uudenmaan Yrittäjät ry
Willem van Schevikhoven
Race Performance Oy
p. 040 770 0740
ville@race.fi
Vantaan Seudun Yrittäjät ry
Esa Niinivaara
Vantaan Autolaite Oy
p. 040 042 1961
esa@niinivaara.com
Vantaan Seudun Yrittäjät ry
Mika Korhola
Planimo Oy
p. 040 748 2638
mika.korhola@planimo.fi
Varsinais-Suomen Yrittäjät ry
Tapio Haapanen
Powerfade Oy
tapio@powerfade.fi
p. 040 765 4603
Varsinais-Suomen Yrittäjät ry
Kati Pesonen
Prafit Oy
kati.pesonen@prafit.fi
p. 045 670 7874
Varsinais-Suomen Yrittäjät ry
Stina Siikonen
Koolle Oy
p. 040 768 2924
stina.siikonen@koolle.fi
Varsinais-Suomen Yrittäjät ry
Annika Virtanen
Amandis Oy
p. 050 538 1956
annika@amandis.fi
Varsinais-Suomen Yrittäjät ry
Ville Manner
Modify Consulting Oy
p. 040 066 9081
ville.manner@modify.world
Varsinais-Suomen Yrittäjät ry
Terhi Rannikko
Hymy Fit
p. 040 049 3453
terhi@hymyfit.fi
Varsinais-Suomen Yrittäjät ry
Salla Axelin
Sallan Paja
p. 040 836 7118
salla@sallanpaja.fi
Varsinais-Suomen Yrittäjät ry
Taija Kavalto
Kavalton Tila Oy
p. 050 563 0000
asiakaspalvelu@kavaltontila.com
Valtuuston jäsenet, toimialajärjestötValtuuston varajäsenet, toimialajärjestöt
AKY – Akavalaiset yrittäjät ry
Timo Saranpää
Oy Kon-Tiki Tours Ltd.
p. 050 523 6005
timo.saranpaa@ekonomit.fi
AKY – Akavalaiset yrittäjät ry
Anna Kilponen
Repo Work Oy
p. 040 038 3988
anna.kilponen@foxie.ai
AKY – Akavalaiset yrittäjät ry
Mika Uusi-Pietilä
Minutor Oy
p. 040 050 5386
mika.uusi-pietila@minutor.fi
AKY – Akavalaiset yrittäjät ry
Johanna Haapala
Natureverse Oy
p. 040 576 0239
johanna@luontoaconsulting.fi 
AKY – Akavalaiset yrittäjät ry
Emilia Vuolle
Asianajotoimisto Ari Keski-Orvola Oy
p. 050 355 3769
emilia.vuolle@keski-orvola.fi
AKY – Akavalaiset yrittäjät ry
Juha Kiviniemi
Kiviniemen Broiler Oy
p. 050 546 2572
kiviniemi.juha@netikka.fi
AKY – Akavalaiset yrittäjät ry
Päivi Peltomaa
Lymfa- ja Sairaanhoitopalvelu Päivi Peltomaa
p. 040 581 1723
paivi.peltomaa@lymfahoito.fi
AKY – Akavalaiset yrittäjät ry
Veli-Pekka Haapala
Fysioterapia Forte Oy
p. 045 126 3929
vp@fysioterapiaforte.fi
AKY – Akavalaiset yrittäjät ry
Sari Hintikka-Varis
Törmälän loma- ja kurssikeskus
p. 045 635 6804
sari@tormala.fi
AKY – Akavalaiset yrittäjät ry
Lars Gröndahl
Stratcommunications Oy
p. 040 849 4770
lars.grondahl@stratcommunications.fi
AKY – Akavalaiset yrittäjät ry
Tuula-Maria Mattila
Osuuskunta Iloksi ja Voimaksi
p. 040 750 5010
mattila.specia@gmail.com
AKY – Akavalaiset yrittäjät ry
Merja Isotalo
Kulttuuripajasto Ky
p. 050 336 3253
isotalo@sci.fi
AKY – Akavalaiset yrittäjät ry
Juuso Enala
Hansdotter Oy
p. 050 0783 838
juuso@hansdotter.fi
Erikoiskaupan liitto Etu Ry
Andreas Ögård
Meritta Bra Oy
andreas.ogard@fafi.fi
050 599 4387
Erikoiskaupan liitto Etu Ry
Taina Källi
K-rauta Järvenpää
taina.kalli@k-rauta.fi
040 770 2062
Koneyrittäjät ry
Markku Suominen
LM-Suomiset Oy
p. 044 079 4977
markku.suominen@koneyrittajat.fi
Koneyrittäjät ry
Marko Vainionpää
Pohjanmaan Biolämpö Oy
p. 040 023 9140
marko.vainionpaa@pp1.inet.fi
Suomen Apteekkariliitto ry
Risto Kanerva
Tapiolan Apteekki
p. 050 576 4333
risto.kanerva@apteekit.net
Suomen Apteekkariliitto ry
Kirsi Pietilä
Aurinko Apteekki
p. 050 585 4600
Kirsi.Pietila@apteekit.net
Suomen Kuntoutusyrittäjät ry
Terhi Enjala
Keravan Lääkintävoimistelu Oy
p. 040 588 3131
terhi.enjala@keravanlaakintavoimistelu.fi
Suomen Kuntoutusyrittäjät ry
Riku Laine
Easymove Oy
p. 044 070 6694
riku.laine@easymove.fi
Suomen Isännöintiliitto ry
Jan-Erik Wasenius
Isännöintitoimisto Isto Oy
jan-erik.wasenius@isto.fi
p. 044 051 5050
Suomen Isännöintiliitto ry
Jaana Kvist
Keravan Isännöinti Oy
p. 041 451 8701
jaana.kvist@keravanisannointi.fi
Suomen Kuljetus ja Logistiikka SKAL ry
Jani Ylälehto
Jani Ylälehto Oy
p. 040 092 2636
jani.ylalehto@kuljetusylalehto.fi
Suomen Kuljetus ja Logistiikka SKAL ry
Ralf Hellsberg
Ralf Hellsberg Oy
p. 040 0533 130
kuljetus@hellsberg.fi
Suomen Kuljetus ja Logistiikka SKAL ry
Jari Välikangas
Jari Välikangas Oy
p. 050 452 0250
jari@valikangas.net
Suomen Kuljetus ja Logistiikka SKAL ry
Harri Sandell
Kuljetusliike Harri Sandell Oy
p. 040 044 6877
harri.sandelloy@gmail.com
Suomen Kuljetus ja Logistiikka SKAL ry
Jani Salmela
M.J.Salmela Oy
p. 050 026 5503
jani_salmela@netikka.fi
Suomen Kuljetus ja Logistiikka SKAL ry
Raimo Pohjanen
Pohjaset Oy
p. 040 069 6646
raimo.pohjanen@pohjaset.com
Suomen Taksiliitto ry
Markku Ylikulju
Pro Kulju Oy
p. 040 092 5686
markku.ylikulju@taksiliitto.fi
Suomen Taksiliitto ry
Pasi Rokosa
Pa-Ro Taksi Oy
p. 040 526 8672
pasi.rokosa@lahitaksi.fi
Suomen Taksiliitto ry
Tuomo Heino
Pyhtään Kuljetuspalvelu Oy / Tuomo Heino Oy
p. 050 356 2557
tuomo.heino@tuomoheino.fi
Suomen Taksiliitto ry
Kaj Rönnholm
Kaj Rönnholm ammatinharjoittaja
p. 040 044 9646
kaj.ronnholm@taksihelsinki.fi
Suomen Taloushallintoliitto ry
Tuomas Tahvanainen
Gallant Oy
p. 050 356 3892
tuomas.tahvanainen@gallant.fi
Suomen Taloushallintoliitto ry
Anu Keski-Filppula
Accountor Oy
p. 040 058 7752
anu.keski-filppula@accountor.fi
Suomen Yrittäjänaiset ry
Katja Rajala
Innopop Oy
p. 050 505 4422
katja.rajala@innopop.fi
Suomen Yrittäjänaiset ry
Tiina Lepola
Tiina-Yhtiöt Oy
p. 040 736 9990
tiina.lepola@gmail.com
Suomen Yrittäjänaiset ry
Irina Kallio
Veropalvelu Sofia Oy
p. 045 672 7389
irina.kallio@veropalvelusofia.fi
Suomen Yrittäjänaiset ry
Mira Rahkonen
Kokokuva Oy
p. 040 564 0937
info@kokokuva.com
Suomen Yrittäjänaiset ry
Kate Suopajärvi
Arctic Cherry
p. 040 410 7277
arcticcherrykate@gmail.com
Suomen Yrittäjänaiset ry
Marjo Määttä
LSJ Group Oy
p. 040 564 0937
marjo.maatta@rukansalonki.fi
Sähkö- ja teleurakoitsijaliitto STUL ry
Juha Lounatvuori
Pohjois-Suomen Sähkö Oy
p. 040 066 6316
juha.lounatvuori@pssahko.fi
Sähkö- ja teleurakoitsijaliitto STUL ry
Jarmo Töyräs
LSK Electrics Oy ja LSK Talotekniikka Oy
p. 020 781 4200
jarmo.toyras@lsk.fi
Valtuuston jäsen, ruotsinkieliset järjestötValtuuston varajäsen, ruotsinkieliset järjestöt
Janine Henriksson-Wiberg
Nostokuljetus He-Wi Oy
p. 0503081801
janine.henriksson@he-wi.fi
Maria Norrlin-Asplund
Celmaz
p. 0505555226
maria@celma.fi
Valtuuston jäsen, Yksityisyrittäjäin säätiöValtuuston varajäsen, Yksityisyrittäjäin säätiö
Mika Aho

p. 040 722 0200
mika.aho@elo.fi
Sam Nieminen
SGN Group Oy
p. 0405527040
sam.nieminen@sgn.fi
Valtuuston jäsenet, alle 500 jäsenen toimialajärjestötValtuuston varajäsenet, alle 500 jäsenen toimialajärjestöt
Nuohousalan Keskusliitto ry
Tapio Lehtimäki
Nokipojat Lehtimäki Avoin yhtiö
p. 040 043 6022
tapio.a.lehtimaki@gmail.com
Helsingin Käsityö- ja Teollisuusyhdistys ry
Harri Virtanen
Kultaus- ja Kehysliike Virtanen
p. 0503304572
harri@kultauspalvelu.fi
Suomen Kunto- ja Terveysliikuntakeskusten yhdistys ry
Lari Raitavuo
Erimover Oy Ab
p. 0401895883
lari.raitavuo@erimover.com
Näkeminen ja silmäterveys NÄE ry
Pasi Hiukka
Rovaniemen optiikka Oy
p. 0407171988
pasi.hiukka@brillet.fi
LVI-Tekniset Urakoitsijat – LVI TU
Pertti Parvikoski
PGP-Putki Oy
p. 040 046 4365
pertti.parvikoski@pgpputki.fi
Matkailuajoneuvotuojat ry
Tanja Saarnio
TC Vehicle Oy
tanja.saarnio@touringcars.eu
p. 040 585 7280