Yrittäjäpalkitut

Vuoden yrittäjät 2020

Vuonna 2020 palkintoa ei jaettu koronaepidemian tähden,

 

Vuoden yrittäjät 2019

Viitanen Juha-Pekka

Höyrywelho Osakeyhtiö

 

2018

Ranttila Kalle

Ranfix Oy

 

2017

Karppelin Antti

Sähköasennus Karppelin Oy

 

2016

Ali-Jaakkola Heikki

Nummi Jarno

Salminen Rami

Jokioisten Lankatehdas Oy

 

2015

Kauppi Tero

Salpatekniikka Oy

 

2014

Yli-Liipola Arja

Jokioisten Fysioterapia Oy

 

2013

Kujanpää Pekka

Pekka Kujanpää Oy

 

2012

Kakkonen Joni

Kakkonen Juuso

Kakkonen Kimmo

Lehtovirta Sari

Koneyritys Kakkonen Oy

 

2011

Sundholm Mari

Sundholm Mikko

Sundholm Pentti

M&M Sundholm Oy

 

2010

Hautamäki Jari

Syrjälä Mika

Jokioisten Tilitoimisto Oy

2009

Hölttä Jari

Hölttä Virve

Siivoustukku Silläsiisti Oy

 

2008

Aalto Kimmo

KJM-Tuote Oy

 

2007

Heinämäki Kari

Heinämäki Oy

 

2006

Virtanen Jaana

Virtanen Veijo

Jokiläänin Perhekoti Oy

 

2005

Hakkarainen Pentti

Mikkola Juha

Jorpek Oy

 

2004

Klemelä Harri

Rantanen Jouko

Kartanon Korjaamo Oy

 

2003

Harju Pasi

Harju Satu

Teräshelmi Oy

 

2002

Eloranta Aino

Elorannan Grillikioski

 

2001

Bärholm Raimo

Huotilainen Kari

Mattila Jukka

Sjöman Juhani

FM-Haus Oy

 

2000

Juvankoski Timo

Ati-Teräs Oy

 

1999

Larko Ari

Jomeco Oy

 

1998

Virtanen Eino

Konepaja E. Virtanen Oy

 

1997

Linja Teuvo

Ins.tsto TAS-Tekniikka Oy

 

1996

Mattila Marjatta

Mattila Veikko

Hämeen Panttilainakonttori

 

1995

Vainio Kari

Vainio Veikko

Vainion Kiinteistöhuolto Oy

 

1994

Himanen Kalevi

Kuljetus K & J Himanen

 

1993

Kalliola Raimo

Jokioisten Maanrakennus Oy

 

1992

Tuurinkoski Erkki

Tuurinkoski Kaija

Erkki Tuurinkoski Oy

 

1991

Stenberg Jari

Ky Stenberg & Kumppanit

 

1990

Suokas Jouni

Insinööritoimisto Jomet Oy

 

1989

Lehtilä Timo

Virtanen Seppo

Jokioisten Leipä Virtanen & Lehtilä

 

1988

Hutka Pekka

Pekka Hutka Oy

 

1987

Kallioinen Sven-Erik

Maalausliike Kallioinen Ky

 

1986

Heinämäki Kaino

Heinämäki Oy

Vuoden yrittäjät

2019 

Viitanen Juha-Pekka

Höyrywelho Osakeyhtiö

 

2018 

Ranttila Kalle

Ranfix Oy

 

2017 

Karppelin Antti

Sähköasennus Karppelin Oy

 

2016 

Ali-Jaakkola Heikki

Nummi Jarno

Salminen Rami

Jokioisten Lankatehdas Oy

 

2015

Kauppi Tero

Salpatekniikka Oy

 

2014

Yli-Liipola Arja

Jokioisten Fysioterapia Oy

 

2013

Kujanpää Pekka

Pekka Kujanpää Oy

 

2012

Kakkonen Joni

Kakkonen Juuso

Kakkonen Kimmo

Lehtovirta Sari

Koneyritys Kakkonen Oy

 

2011

Sundholm Mari

Sundholm Mikko

Sundholm Pentti

M&M Sundholm Oy

 

2010

Hautamäki Jari

Syrjälä Mika

Jokioisten Tilitoimisto Oy

2009

Hölttä Jari

Hölttä Virve

Siivoustukku Silläsiisti Oy

 

2008

Aalto Kimmo

KJM-Tuote Oy

 

2007

Heinämäki Kari

Heinämäki Oy

 

2006

Virtanen Jaana

Virtanen Veijo

Jokiläänin Perhekoti Oy

 

2005

Hakkarainen Pentti

Mikkola Juha

Jorpek Oy

 

2004

Klemelä Harri

Rantanen Jouko

Kartanon Korjaamo Oy

 

2003

Harju Pasi

Harju Satu

Teräshelmi Oy

 

2002

Eloranta Aino

Elorannan Grillikioski

 

2001

Bärholm Raimo

Huotilainen Kari

Mattila Jukka

Sjöman Juhani

FM-Haus Oy

 

2000

Juvankoski Timo

Ati-Teräs Oy

 

1999

Larko Ari

Jomeco Oy

 

1998

Virtanen Eino

Konepaja E. Virtanen Oy

 

1997

Linja Teuvo

Ins.tsto TAS-Tekniikka Oy

 

1996

Mattila Marjatta

Mattila Veikko

Hämeen Panttilainakonttori

 

1995

Vainio Kari

Vainio Veikko

Vainion Kiinteistöhuolto Oy

 

1994

Himanen Kalevi

Kuljetus K & J Himanen

 

1993

Kalliola Raimo

Jokioisten Maanrakennus Oy

 

1992

Tuurinkoski Erkki

Tuurinkoski Kaija

Erkki Tuurinkoski Oy

 

1991

Stenberg Jari

Ky Stenberg & Kumppanit

 

1990

Suokas Jouni

Insinööritoimisto Jomet Oy

 

1989

Lehtilä Timo

Virtanen Seppo

Jokioisten Leipä Virtanen & Lehtilä

 

1988

Hutka Pekka

Pekka Hutka Oy

 

1987

Kallioinen Sven-Erik

Maalausliike Kallioinen Ky

 

1986

Heinämäki Kaino

Heinämäki Oy

Palkitseminen

2019

12.10.2019, yrittäjäristi – timantti 30, Heinonen Jukka, kaivinkoneurakoitsija

12.10.2019, yrittäjäristi – timantti 30, Yli-Liipola Arja, fysioterapeutti

 

2018

30.08.2018, yrittäjäristi – timantti 30, Juvankoski Timo, yrittäjä

03.11.2018, yrittäjäristi – timantti 30, Virtanen Esko, toimitusjohtaja

03.11.2018, yrittäjäristi – kulta, Virtanen Tapio, toimitusjohtaja

03.11.2018, yrittäjäristi – hopea, Aalto Anne-Mari, toimistopäällikkö

03.11.2018, ansioristi – timantti 30, Karilammi Kimmo, aarporaaja

03.11.2018, ansioristi – timantti 30, Raikko Petri, cnc-koneistaja

03.11.2018, ansioristi – timantti 30, Yli-Väärälä Tapani, koneenrakentaja

03.11.2018, ansioristi – kulta, Aho Kimmo, cnc-koneistaja

03.11.2018, ansioristi – kulta, Aneristo Sami, cnc-koneistaja

03.11.2018, ansioristi – kulta, Kuusniemi Keijo, koneenrakentaja

03.11.2018, ansioristi – kulta, Närvänen Rauno, sähköasentaja

03.11.2018, ansioristi – kulta, Paloposki Henry, levytyöntekijä

03.11.2018, ansioristi – kulta, Tuominen Pauli, insinööri

03.11.2018, ansioristi – kulta, Varonen Mari, insinööri

03.11.2018, ansioristi – hopea, Liski Tero, höylääjä

03.11.2018, ansioristi – hopea, Mattila Mikko, cnc-koneistaja

03.11.2018, ansioristi – hopea, Meriläinen Mikko, hitsaaja

03.11.2018, ansioristi – hopea, Nummela Kaija, keittäjä

03.11.2018, ansioristi – hopea, Rantala Mikko, aarporaaja

03.11.2018, ansioristi – hopea, Rämö Veikko, koneistaja

03.11.2018, ansioristi – pronssi, Harju Toni, myynti-insinööri

03.11.2018, ansioristi – pronssi, Rämö Mikko, sorvaaja

 

2017

02.01.2017, ansioristi – kulta, Äijälä Hannu, traktoriasentaja

22.04.2017, yrittäjäristi – timantti 30, Takkinen Erkki

 

2016

15.10.2016, järjestöansiomerkki – hopea, Aalto Anne-Mari, toimistopäällikkö

15.10.2016, järjestöansiomerkki – hopea, Linja Teuvo

15.10.2016, järjestöansiomerkki – hopea, Yli-Liipola Arja, fysioterapeutti

 

2014

25.01.2014, yrittäjäristi – timantti 40, Kalliola Päivi, yrittäjä

25.01.2014, yrittäjäristi – timantti 40, Kalliola Raimo, yrittäjä

25.01.2014, ansioristi – timantti 30, Lilja Jouko, koneenkuljettaja

25.01.2014, ansioristi – kulta, Lehtinen Risto, työnjohtaja

25.01.2014, ansioristi – hopea, Hyyrynen Ilkka, toimistopäällikkö

25.01.2014, ansioristi – hopea, Hyytiäinen Arto, toimistopäällikkö

25.01.2014, ansioristi – hopea, Jylhänkangas Hannu, koneenkuljettaja

25.01.2014, ansioristi – hopea, Katajisto Jukka, laskentapäällikkö

25.01.2014, ansioristi – hopea, Kuhanen Pentti, koneenkuljettaja

25.01.2014, ansioristi – hopea, Lehtomurto Jani, työpäällikkö

25.01.2014, ansioristi – hopea, Miettinen Pekka, työnjohtaja

25.01.2014, ansioristi – hopea, Mäkinen Ville, työmaapäällikkö

25.01.2014, ansioristi – hopea, Nieminen Juha, työmaapäällikkö

25.01.2014, ansioristi – hopea, Saarinen Juha, työpäällikkö

25.01.2014, ansioristi – hopea, Suomi Risto, koneenkuljettaja

25.01.2014, ansioristi – hopea, Syrjänpää Petri, koneenkuljettaja

25.01.2014, ansioristi – hopea, Viitamäki Jorma, työmaapäällikkö

25.01.2014, ansioristi – hopea, Virolainen Leila, toimistopäällikkö

11.10.2014, järjestöansiomerkki – hopea, Sundberg Teuvo, taksiautoilija

 

2012

08.07.2012, ansioristi – hopea, Rantanen Sakke, metalliasentaja

11.07.2012, yrittäjäristi – kulta, Virtanen Seppo Juhani, toimitusjohtaja

 

2011

18.12.2011, yrittäjäristi – kulta, Takkinen Erkki, yrittäjä

 

2009

04.04.2009, järjestöansiomerkki – hopea, Heinämäki Kari, yrittäjä

26.04.2009, ansioristi – hopea, Nieminen Jarno, metalliasentaja

11.05.2009, yrittäjäristi – kulta, Juvankoski Timo Juhani, yrittäjä

 

2008

30.05.2008, yrittäjäristi – kulta, Virtanen Esko Ilmari, toimitusjohtaja

30.05.2008, yrittäjäristi – hopea, Virtanen Tapio Juhani, toimitusjohtaja

30.05.2008, yrittäjäristi – hopea, Virtanen Raili Marjatta, rouva

30.05.2008, ansioristi – timantti, Kumpulainen Mauno, teknikko

30.05.2008, ansioristi – timantti, Meriläinen Tapio, hitsaaja

30.05.2008, ansioristi – timantti, Siivola Arto, koneistaja

30.05.2008, ansioristi – kulta, Karilammi Kimmo, aarporaaja

30.05.2008, ansioristi – kulta, Raikko Petri, cnc-koneistaja

30.05.2008, ansioristi – kulta, Yli-Väärälä Tapani, koneenrakentaja

30.05.2008, ansioristi – hopea, Aalto Anne-Mari, toimistopäällikkö

30.05.2008, ansioristi – hopea, Aho Kimmo, cnc-koneistaja

30.05.2008, ansioristi – hopea, Aneristo Sami, cnc-koneistaja

30.05.2008, ansioristi – hopea, Jaakkola Markku, höylääjä

30.05.2008, ansioristi – hopea, Kuusniemi Keijo, koneenrakentaja

30.05.2008, ansioristi – hopea, Luoto Ilkka, sorvaaja

30.05.2008, ansioristi – hopea, Närvänen Rauno, sähköasentaja

30.05.2008, ansioristi – hopea, Paloposki Henry, levytyöntekijä

30.05.2008, ansioristi – hopea, Tuominen Pauli, insinööri

30.05.2008, ansioristi – hopea, Varonen Mari, insinööri

30.05.2008, ansioristi – pronssi, Leppäkoski Antti, koneistaja

30.05.2008, ansioristi – pronssi, Liski Tero, höylääjä

30.05.2008, ansioristi – pronssi, Mattila Mikko, cnc-koneistaja

30.05.2008, ansioristi – pronssi, Niinivuori Pia, siistijä

30.05.2008, ansioristi – pronssi, Nummela Kaija, keittäjä

30.05.2008, ansioristi – pronssi, Penttilä Ville-Matti, cnc-koneistaja

30.05.2008, ansioristi – pronssi, Rantala Mikko, aarporaaja

 

2007

02.01.2007, yrittäjäristi – hopea, Klemelä Harri Juha Kalevi, toimitusjohtaja

02.01.2007, ansioristi – hopea, Äijälä Hannu Sakari, maatalouskoneasentaja

19.10.2007, yrittäjäristi – kulta, Laumi Hannu, toimitusjohtaja

 

2006

28.10.2006, ansioristi – timantti, Filppula Harri, ammattimaalari

 

2005

28.10.2005, yrittäjäristi – kulta, Heinonen Jukka, yrittäjä

 

2004

31.08.2004, yrittäjäristi – kulta, Lahma Jukka Ensio, yrittäjä

20.09.2004, yrittäjäristi – hopea, Ojala Tapio Johannes, yksityisyrittäjä

15.10.2004, yrittäjäristi – kulta, Kalliola Raimo, toimitusjohtaja

27.11.2004, ansioristi – hopea, Aaltonen Toni Allan Petteri, aluemyyntipäällikkö

 

2003

25.05.2003, yrittäjäristi – timantti, Jaakkola Osmo Tapio, agrologi

07.08.2003, yrittäjäristi – kulta, Hacklin Timo Risto, toimitusjohtaja

 

2002

18.05.2002, yrittäjäristi – timantti, Virtanen Eino, hallituksen puheenjohtaja

 

1999

12.11.1999, yrittäjäristi – kulta, Pirttimäki Pentti, kuorma-autoilija

 

1998

26.09.1998, yrittäjäristi – kulta, Jaakkola Raimo, liikkeenharjoittaja

26.09.1998, yrittäjäristi – hopea, Sakkinen Timo, autoilija

 

1997

19.09.1997, yrittäjäristi – hopea, Hakala Ervo, liikkeenharjoittaja

 

1996

30.03.1996, jäsenansiomerkki – hopea, Mattila Veikko, liikkeenharjoittaja

21.09.1996, yrittäjäristi – kulta, Filppula Harri, maalari

21.09.1996, yrittäjäristi – kulta, Kallioinen Annikki, toimistotyöntekijä

21.09.1996, yrittäjäristi – kulta, Kallioinen Harri, rakennusmestari

21.09.1996, yrittäjäristi – hopea, Arponen Markku, rakennusmies

21.09.1996, yrittäjäristi – hopea, Helenius Jouni, kirvesmies

21.09.1996, yrittäjäristi – hopea, Seuru Rauno, kirvesmies

23.11.1996, yrittäjäristi – suurristi, Kallioinen Sven-Erik

 

1995

27.10.1995, yrittäjäristi – hopea, Vaittinen Raimo, taksiautoilija

 

1994

04.11.1994, yrittäjäristi – kulta, Heikkilä Matti, urakoitsija

04.11.1994, yrittäjäristi – kulta, Heikkilä Risto, maansiirtourakoitsija

04.11.1994, yrittäjäristi – kulta, Yliskylä Pentti, kaivinkoneurakoitsija

 

1993

05.11.1993, yrittäjäristi – kulta, Mattila Veikko, toimitusjohtaja

05.11.1993, yrittäjäristi – kulta, Nieminen Jorma, maanviljelijä

05.11.1993, yrittäjäristi – hopea, Laumi Hannu, toimitusjohtaja

 

1992

06.11.1992, yrittäjäristi – kulta, Yliskylä Eero

 

1991

21.09.1991, yrittäjäristi – hopea, Eloranta Aino, liikkeenharjoittaja

21.09.1991, yrittäjäristi – hopea, Nikkanen Taisto, autoilija

 

1990

22.09.1990, yrittäjäristi – kulta, Sileekangas Kalervo

22.09.1990, yrittäjäristi – hopea, Levokoski Kalevi

 

1989

11.10.1989, yrittäjäristi – hopea, Ilvesmäki Unto Antero, nuohooja

11.10.1989, yrittäjäristi – hopea, Muuski Aarne Olavi, kuorma-autoilija

21.10.1989, yrittäjäristi – hopea, Mäkelä Raimo Juhani, liikkeenharjoittaja

 

1988

06.10.1988, yrittäjäristi – kulta, Heinämäki Kaino J., toimitusjohtaja

06.10.1988, yrittäjäristi – kulta, Sakkinen Veikko, liikennöitsijä