YRITTÄJÄ, tule mukaan omiesi pariin! Liity Yrittäjiin.

- Koulutukset ja seminaarit
Klikkaa viisaasti – ole valmiina iskuun!
- Seinäjoen Yrittäjät
Kyberhyökkäykset ja yritysten kriisiviestintä
📅 Tiistai 3.6. klo 8 – 9:30
📍 Ravintola Treffi, Frami D (Tiedekatu 2, 60320 Seinäjoki)
🥐 Tarjolla aamupalaa klo 8:00 – 8:30
Myös pieni yritys on rikollisille iso saalis. Entistä useampi yritys joutuu kyberhyökkäyksen ja sitä kautta tietovuodon tai tietomurron kohteeksi. Yksi klikki voi maksaa paljon.
Miten tunnistaa uhkat ajoissa ja miten toimia, jos pahin tapahtuu?
Tule kuulemaan, miten varaudut kyberhyökkäyksiin ja viestit oikein kriisitilanteessa. Koulutustilaisuudessa 3.6. Liikenne- ja viestintävirasto Traficomin kyberturvallisuuskeskuksen viestintäpäällikkö Jussi Toivanen kertoo käytännönläheisesti, miten opit tunnistamaan vaarat ja viestimään niistä kriisitilanteessa oikein.
Jussi avaa käytännön esimerkkien kautta:
- millaisia kyberhyökkäyksiä yritykset kohtaavat ja missä
- mitä rikollisten tavoitteet yrityksiä kohtaan ovat
- miten viestitään tehokkaasti ja vastuullisesti kriisitilanteessa

Jussi Toivasella on vuosien kokemus kyber- ja informaatiovaikuttamisesta. Ennen nykyistä tehtäväänsä hän toimi mm. valtioneuvoston kansliassa johtavana viestintäasiantuntijana vastaten koko valtionhallinnon kriisiviestinnän ja informaatiovaikuttamiseen varautumisen koordinoinnista.