YRITTÄJÄ, tule mukaan omiesi pariin! Liity Yrittäjiin.

Varsinais-Suomen Yrittäjät
  • Koulutukset ja seminaarit

Restartup-risteily – Yrityskauppaa ja uusia alkuja 12.5.2026

Turku
  • Pirkanmaan Yrittäjät
  • Varsinais-Suomen Yrittäjät

Pohditko yrityksen ostoa? Voisitko kasvattaa omaa yritystoimintaasi ostamalla yrityksen? Voisitko aloittaa oman yritystaipaleesi ostamalla olemassa olevan yrityksen? Tai olisitko myymässä yritystäsi? Mietitkö miten saada yrityksesi myyntikuntoon ja mitä se tarkoittaa?

Olet sitten ostamassa tai myymässä yritystä tai pohtimassa sukupolvenvaihdosta, tältä risteilyltä saat täsmätietoa tilanteeseesi. Piknik-risteilyn Viking Linen laivoilla Turusta Maarianhaminaan ja takaisin tiistaina 12.5.2026 järjestää Varsinais-Suomen Yrittäjät sekä Omistajanvaihdosfoorumi.

Osallistumismaksun hinta on 45€, sisältäen menomatkalla Premium-aamupalan, The Buffet-ruokailun paluumatkalla, koko risteilyn ohjelman, risteilyn ja jaettavat yhteishytit paluumatkalla. Lipun osto on sitova.

Ohjelma, tiistai 12.5.2026

8.00-8.25 Lippujen jako Turun Viking Linen terminaalissa

n. 8.45. Laiva lähtee

8.45-9.45 Premium-aamiainen by Viking Line9.45-14.00 ohjelma kokoustiloissa

  • Tervetuloa! Jutta Wirén, Varsinais-Suomen Yrittäjät sekä Inkeri Sundberg, Suomen Yrittäjät, Valtakunnallinen Omistajanvaihdosfoorumi
  • Viking Linen matkassa, Johanna Ekbom, Viking Line
  • Miten yritys on myyntikunnossa kaiken aikaa? Esimerkki onnistuneesta ja konkretiaa myymistä pohtiville, Mika Tiittanen ja Kalle Lahervo, Airuet Oy
  • Miten myytävän yrityksen arvo määrittyy? Tomi Vuorinen, Suomen Yrityskaupat
  • Yrityskaupan vaadittavat dokumentit, Sarianne Mäkelä, Serenum Oy
  • Tauko 11.30-12.00 
  • Samppanjaa, pientä purtavaa ja Viking Linen sommelierin terveisiä
  • Miten rahoittaa yrityskauppa? Yhteisiä ajatuksia rahoittajilta. Jyrki Isotalo, Finnvera, Lasse Vuola, Fundu, Simo Jokela, Someron Säästöpankki.
  • Asiantuntijoiden minimessut. Tapaa omistajanvaihdoksen asiantuntijoita ja palveluntarjoajia minimessuilla!

14.00 menomatkan ohjelma päättyy

14.20 Laivan vaihto Viking Glorystä Viking Graceen

14.30 The Buffet 

16.30-18.30 ohjelma kokoustiloissa

  • Omat osuudet ostajille, myyjille ja sukupolvenvaihdosta suunnitteleville, ohjelma tarkentuu
  • Minne laittaa myytävä yritys löydettäväksi, mistä löytää ostettava yritys? Yrityspörssi
  • Yrittäjätarina yrityksen myymisestä, näin me onnistuimme! Jarkko Koskinen, Avaca Oy
  • Yrittäjätarina yrityksen ostamisesta, yrittäjäksi yrityskaupan kautta, Nora Nirhamo, Kado Cosmetics

18.30 Vapaata aikaa 

19.50 Laiva satamassa 

Tule mukaan keväiselle risteilylle, jos sinua kiinnostaa saada yhden päivän aikana kaikki tarvitsema tieto yrityksen ostosta tai myynnistä! Risteily on tarkoitettu kaikille yrityksen ostosta tai myynnistä kiinnostuneille.

Yhteistyössä: Finnvera, Omistajanvaihdosfoorumi, Viking Line sekä Someron Säästöpankki

Lisätiedot

Niina Pekkala

tapahtuma- ja kumppanivastaava
Varsinais-Suomen Yrittäjät
Maksullinen
  • Turku
Kysy tai etsi hakusanoilla tekoälyavustetulta hakukoneeltamme.