YRITTÄJÄ, tule mukaan omiesi pariin! Liity Yrittäjiin.

Drooni hoitaa ravintolan kotiinkuljetukset – Yrittäjä: ”Halvempaa asiakkaalle ja kannattavampaa myyjälle”
Droonit toimivat ihmistä nopeammin ja edullisemmin.
Espoolainen ravintolaketju Huuva käyttää drooneja ruokatilausten toimittamiseen. Huuvan toimitusjohtaja Ville Leppälä kertoo, että droonitoimituksia on tehty kesästä alkaen reilut sata Espoon Niittykummun alueella.
– Ihmisen toimittamana ruokalähetykset ovat aika kallista puuhaa. Teknologian avulla kuljetusbisneksestä saadaan kustannustehokkaampaa ja tuottavampaa, Leppälä sanoo.
Leppälä on seurannut erityyppisten kotiinkuljetuskonseptien kehittymistä vuosien ajan.
– Olimme vuosia odotusasemissa, mutta viimeisen vuoden aikana kehitys on mennyt nopeasti eteenpäin, ja markkinoille on tullut aika hyvin tuotteistettuja ratkaisuja.
Kun irlantilainen drooneja valmistava ja operoiva teknologiayritys Manna Drone Delivery oli valmis avaamaan toimintansa Suomessa, Huuva lähti mukaan.
Leppälä sanoo, että Huuvalla on käytössään Mannan drooneja sen verran, että palvelu voidaan pitää käynnissä torstaista sunnuntaihin.
Droonit lentävät pitkälti automaattisesti, mutta Manna etävalvoo droonejaan Irlannista käsin. Ne toimittavat ruokaa Huuvan Niittykummun ravintolasta kahden-kolmen kilometrin säteellä.

Alas narun avulla
Käytännössä asiakas tekee tilauksen Huuvan ruokia kuljettavan Woltin applikaatiossa, jossa hän pystyy merkitsemään tarkan paikan, johon toivoo ruokalähetyksen laskeutuvan.
– Pääkaupunkiseudusta on otettu ilmakuva, ja asiakas voi asettaa pinnin sille paikalle, mihin ruoan haluaa, vaikka sitten omalle etupihalle.
Manna operoi Niittykummussa laukaisualustaa, jonka päällä drooni lastataan. Ruokatilaus pakataan droonin sisälle laatikkoon. Sen jälkeen drooni lennättää tilauksen noin 60–70 metrin korkeudessa haluttuun paikkaan ja pysähtyy noin 15 metrin korkeudelle. Tilaus lasketaan maahan narun avulla. Kun tilaus on maassa, myös naru putoaa maahan.
– Kun drooni ei laskeudu maahan, ei myöskään ole turvallisuusriskejä. Totta kai drooni myös skannaa, ettei tilauksen alla ole ketään.
Droonit lentävät enintään 80 kilometrin tuntivauhtia, jolloin kolmen kilometrin matka taittuu muutamassa minuutissa.

Kustannukset matalalle
Leppälä kertoo, että esimerkiksi Irlannissa droonien tekemät kotiinkuljetukset ovat arkipäivää.
– Dublinissa Manna tekee yhdeltä laukaisualustalta 800 droonitoimitusta päivässä.
Hän uskoo, että ruoan ja tavaroiden kotiinkuljetus roboteilla ilmassa tai maankamaralla yleistyy nopeasti.
– On ihan selvää, että autonominen ajaminen tulee yleistymään. Jo nyt ruokaa kuljettavat kadunvarsirobotit ovat Suomessa käytössä läpi maan.
Kotiinkuljetus robotilla on merkittävästi halvempaa kuin ihmisen tekemänä. Leppälä kertoo, että esimerkiksi Woltin ruokakuljetuksen yksikköhinta kuljetukselle on keskimäärin viisi-kuusi euroa.
– Jos myy 20 euron kukkakimpun ja päälle tulee vielä viiden euron kuljetusmaksu, hinta on aika suuri.
Robotin tekemänä kotiinkuljetuksen hinta voi pudota alle euroon.
– Se on aika iso ero. Kotiinkuljetuksesta tulee halvempaa asiakkaalle ja kannattavampaa myyjälle.
Lisenssireseptejä
Huuva on 13 ravintolan kasvuyritys, jonka erikoisuus on, että monen suositun ravintolan ruoat saa saman katon alta. Huuva on lisensoinut suosittujen ravintoloiden reseptejä. Yrityksen omat kokit valmistavat ruoat reseptien mukaan.
– Olemme käytännössä keskittyneet hyvin pitkälti esikaupunkialueisiin sekä pieniin ja keskisuuriin kaupunkeihin. Tuomme kaupunkien keskustojen huippuravintolatarjontaa perinteisesti alipalveltujen alueiden asukkaiden saataville, Leppälä kertoo.
Leppälä uskoo, että robottikuljetukset yleistyvät ja muuttavat kaupan alaa vielä paljon.
– Meilläkin tämä palvelu tulee laajenemaan. Kotiinkuljetus on vakiintunut osaksi ihmisten arkea, ja sille on tarve. Kannustan yrittäjiä hyväksymään sen ja miettimään, miten se tukisi omaa liiketoimintaa.
Drooneista kertoi ensin Helsingin Sanomat.
Lähes miljoonan rahoituskierros
Kauppalehti kertoi maanantaina, että Huuva Oy keräsi yli 900 000 euroa perjantaina päättyneellä rahoituskierroksellaan.
– Firmana meillä on aika mielenkiintoinen tilanne, kun olemme tänä vuonna avanneet uuden Huuva Food Hall -konseptin. Asiakkaille annetaan mahdollisuus myös tulla paikan päälle syömään siinä missä aikaisemmin ollaan keskitytty enemmän kotiinkuljetukseen ja noutoruokailuun, Huuva Oy:n toimitusjohtaja Ville Leppälä sanoo Kauppalehdelle.
Kauppalehti kertoo, että yhtiön tavoitteena on olla vuoden 2026 loppuun mennessä kivijalkakonseptillaan 15 paikkakunnalla, kun nyt toimintaa on kahdeksalla paikkakunnalla.
Vinkkaa meille juttuaihe!

Kaisu Puranen