YRITTÄJÄ, tule mukaan omiesi pariin! Liity Yrittäjiin.

JÄSEN, oletko jo ladannut Yrittäjät-sovelluksen puhelimeesi? Lataa sovellus Androidille tai Applelle.

Erotiikka-alan yrittäjä maksoi veronsa käteisellä, kun pankkitiliä ei saanut
Yrittäjä Sari Ruskeeniemi pyrkii madaltamaan kynnystä erotiikkaliikkeessä asiointiin. Kuva: MURU Productions
8.8.2025 klo 18:02
Uutinen

Erotiikkaliikkeen yrittäjä Sari Ruskeeniemi kiikutti rahat käteisenä verotoimistoon, kun pankki ei suostunut avaamaan tiliä – ”Tabuja täytyy kaataa”

Tämä teksti on konekäännetty.

Perinteikkään helsinkiläisen erotiikkaliikkeen äskettäin ostanut Sari Ruskeeniemi taistelee pinttyneitä ennakkoluuloja vastaan.

Tampereella kaksi vuota erotiikka-alan Unisex-nimistä kivijalkaliikettä pyörittänyt Sari Ruskeeniemi on joutunut huomaamaan, miten syvässä alaan kohdistuvat ennakkoluulot edelleen ovat.

Kerroimme taannoin yrittäjän vaikeuksista saada yritykselleen pankkitiliä. 

– Olen soittanut läpi kaikki suomalaiset pankit, osan useaan otteeseen. Muutama pankki ilmoitti, että yrityksen toimiala ei kelpaa, Ruskeeniemi kertoi Yrittajat.fille vuoden 2024 heinäkuussa.

Pankkien kielteinen asenne on aiheuttanut yrittäjälle merkittäviä vaikeuksia. Hänen on ollut muun muassa pakko maksaa yrityksen arvonlisäverot käteisellä verotoimiston luukulla. Käteisenä Ruskeeniemi maksoi myös oman palkkansa. Välillä naisesta tuntui siltä, että hän on toisen luokan kansalainen.

Viime tammikuussa vihdoin onnisti, kun yrittäjän onnistui saada pankkitili suomalaisesta pankista uuden kirjanpitäjän suhteiden avulla.

– Se oli puolentoista vuoden yrityksen tulos. Sen aikana huomasin, että tässä maassa on edelleen paljon ennakkoluuloja erotiikka-alasta. Siihen liitetään harmaata taloutta, ihmiskauppaa ja kaikkea muuta kiellettyä.

”Päädyimme siihen, että pitkään toimineen erotiikkaliikkeen ostaminen on järkevää.”

Sari Ruskeeniemi, yrittäjä

Yrityskauppa Helsingissä

Äskettäin Ruskeeniemi päätti kasvattaa liiketoimintaansa ostamalla perinteikkään Helsingin Kampissa sijaitsevan erotiikka-alan liikkeen Keltaisen Ruusun. Liike on toiminut samassa kivijalassa lähes 30 vuoden ajan. Viime vuosina alan liikkeiden lukumäärä on vähentynyt kovaa vauhtia. Helsingissä kivijalassa toimivia erotiikkaliikkeitä on enää alle viisi.

– Sain eläköityvältä yrittäjältä viestin, että yritys olisi nyt myynnissä. Minulle oli heti selvää, että haluan tehdä kaupat, mutta ensimmäisenä mietin, olisiko se mahdollista. Minulla on kuitenkin takana vasta kaksi vuotta yrittäjyyttä, Ruskeeniemi kertoo.

Yrittäjä löysi tuekseen muutaman sijoittajan ryhmän, joka uskoi Ruskeeniemen tavoin liiketoiminnan mahdollisuuksiin Helsingissä.

– Heillä oli samanlaista avarakatseisuutta kuin minulla. Päädyimme siihen, että pitkään toimineen erotiikkaliikkeen ostaminen on järkevää. Helsingissä on myös enemmän mahdollisuuksia toiminnan kehittämiseen, pari päivää viikosta Helsingissä työskentelevä Ruskeeniemi sanoo.

– Verkkokaupalla on tällä hetkellä enemmänkin katalogin rooli. Asiakas käy katsomassa, että tällaista on myynnissä ja tulee sitten liikkeeseen perehtymään tarkemmin, Sari Ruskeeniemi sanoo.

Irti tunkkaisuudesta

Tampereen liikkeessään Ruskeeniemi on yrittäjyytensä alusta alkaen pyrkinyt luomaan pariskuntaystävällistä kulttuuria. Samalla hän on pyrkinyt modernisoimaan liikettä niin, että asiakkaiden olisi helppo tulla ovesta sisään. Samaa linjaa hän aikoo noudattaa Helsingissä.

– Tabuja täytyy edelleen kaataa ja samalla yrittää madaltaa kynnystä siihen, että asiakkaat uskaltavat tulla erotiikkaliikkeeseen. Se ei ole kiellettyä ja likaista.

– Pyrkimyksenä on tehdä valoisampi liiketila ja vähentää vanhanaikaista tunkkaisuutta. Ehkä se tuo uutta asiakaskuntaa.

Osana uudistusta Ruskeeniemi tuo liikkeeseen kotimaisia tuotteita, joita siellä nyt on vähän. Tampereella hän myy muun muassa kotimaisten valmistajien nahkatuotteita, kynttilöitä ja koruja.

”Kivijalkaliikkeen vahvuus on elämyksellisyydessä. Asiakkaat kaipaavat tapahtumia ja uusia kokemuksia.”

Sari Ruskeeniemi, yrittäjä

Leluilla ei elä

Erotiikkaliikkeet ovat muutakin kuin seksivälinekauppoja. Ruskeeniemellä on verkkokauppa sekä Tampereen että Helsingin myymälöille, mutta hän ei pysty ainakaan vielä kilpailemaan isoja erotiikkavälineverkkokauppoja vastaan.

– Kivijalkaliikkeen vahvuus on elämyksellisyydessä. Asiakkaat kaipaavat tapahtumia ja uusia kokemuksia. Verkkokaupalla on tällä hetkellä enemmänkin katalogin rooli. Asiakas käy katsomassa, että tällaista on myynnissä ja tulee sitten liikkeeseen perehtymään tarkemmin. Harva asiakas lähtee liikkeestä tyhjin käsin.

Tampereen liikkeessään Ruskeeniemellä on tila, jossa esitetään eroottisia elokuvia ja järjestetään erilaisia tapahtumia. Sieltä löytyy myös erikseen tuntihinnalla vuokrattava tila. Helsingin tiloissa hän aikoo järjestää esimerkiksi pariskunnille tarkoitettuja teemailtoja. Keltaisessa Ruusussa tilaa on peräti 400 neliötä.

– Joissakin tilaisuuksissa on mahdollista harrastaa seksiä, mutta se ei ole itseisarvo. Enemmänkin kyse on samanhenkisten ihmisten tapaamisista turvallisessa ympäristössä. Paras palkinto minulle on nähdä, kun pariskunta löytää uuden kipinän.

Vinkkaa meille juttuaihe!

Kerro siis meille, mitä yrittäjän elämässä tapahtuu.
Toimitus saa olla minuun yhteydessä mahdollista haastattelua varten
Pauli Reinikainen