YRITTÄJÄ, tule mukaan omiesi pariin! Liity Yrittäjiin.
Kaksi vesivahinkoa koetteli unelmaa, mutta lasihelmiä loihtiva yrittäjä ei anna periksi – ”Hehkuvassa lasissa on jotain taianomaista”
Tapaninpäivä toi kylmää vettä kirjaimellisesti Sari Kukkosen unelmaan.
Sari Kukkonen järjestää Porin keskustassa sijaitsevassa Liekki Studiossa lasihelmikursseja ja myy itse tekemiään lasihelmi- ja hopeakoruja. Tapaninpäivänä toimitiloissa tapahtui vesivahinko, kun yläkerran käyttövesiputki oli vuotanut huoltokanavaan. Lopulta vesi tuli katosta läpi myymälän lattialle.
– Sekä katto että lattia menevät uusiksi. Onneksi se oli puhdasta vettä eikä jätevettä, ja kalusteet säilyivät ehjinä, Kukkonen kertoo.
Taloyhtiö hoitaa remontin, mutta Liekki Studion tammikuun kurssit on peruttu, ja helmikuun ohjelman toteutuminen on vielä epävarmaa.
– Jos remontti venyy, palautan rahat tai sovitaan uusi ajankohta, hän lupaa.
Ironista kyllä, vain viikkoa aiemmin vesivahinko oli osunut myös Kukkosten kotiin Ulvilassa.
Hiiri oli nakertanut vesijohtoja poikki kellarissa.
– Tuntui siltä, että ei enempää, please, Sari huokaa.
Asuintilat säilyivät kuivina, mutta järkytys oli suuri. Eikä tämä ollut ensimmäinen kerta. Jouluna vuosia sitten kuuma vesi oli vuotanut kolme päivää putken tulpan pettäessä. Vakuutus korvasi tuolloin vahingot, mutta nyt katkaisuvakuutuksen puute tarkoittaa, että tulonmenetys jää Kukkosen harteille.

Uniikkeja koruja
Liekkikoru on Sari Kukkosen oma brändi, joka sai alkunsa lasihelmien tekemisestä. Se oli ensin harrastus, joka vei mennessään jo yhdeksän vuotta sitten.
– Se hehkuva lasi on mystistä. Kun se kuumenee, se hehkuu, ja kun se jäähtyy, se muuttuu taas kiinteäksi. Hehkuvassa lasissa on jotain taianomaista, Kukkonen kuvailee.
Alkujaan hän perusti SarinMaailma -yrityksen korona-aikana. Se tekee huonekalujen entisöintiä, verhoilua ja ompelua.
– Kroppa ei enää kestä näitä töitä, Kukkonen sanoo.
Vähitellen hän siirtyi korujen pariin, ensin metallikoruihin ja pian hopeaan.
– Nyt kaikissa koruissa on hopeaa, ja niissä on myös itse sulatetut lasihelmet, hän kertoo.
Vuonna 2025 Kukkonen eriytti Liekkikorun omaksi brändikseen ja avasi verkkosivut. Myynti verkossa ei ollut alkuun helppoa, mutta tapahtumat toivat näkyvyyttä ja rohkaisua.
– Palaute oli, että korut ovat uniikkeja ja kauniita. Sellaista mitä ei ole ennen nähty, Kukkonen sanoo.
Nyt hän panostaa brändäykseen, mallistoihin ja kurssien markkinointiin. Fyysisen studion avaaminen Porissa viime elokuussa oli iso askel.
– Halusin tarjota lasihelmikursseja ja elämyksiä muillekin. Se tila oli välttämätön, hän sanoo.
Käsillä tekemisen iloa
Kurssit ovat yrittäjän intohimo.
– Monet kokevat sen meditatiivisena. Kun keskityt liekkiin ja sulaan lasiin, et ajattele työhuolia tai kauppareissuja. Olet täysin läsnä, hän sanoo.
Kurssit kestävät tunnin tai kaksi, ja niillä voi tehdä jopa 14 helmeä.
Valmiit lasihelmet saa mukaansa vasta seuraavana päivänä, sillä helmet jäähdytetään 500-asteisessa uunissa, jotta ne kestävät käytössä.
Asiakaskunta on monipuolinen. Kursseilla käy naisia, pariskuntia sekä kaveri- ja työporukoita.
Kurssien lisäksi Liekkikorun verkkokaupasta löytyy korvakoruja, kaulakoruja, sormuksia ja muistokoruja.
Kukkonen tekee myös erikoismallistoja ja osallistuu aktiivisesti kädentaitomessuille ympäri Suomea.
Sisu vie eteenpäin
Instagram on noussut tärkeimmäksi markkinointikanavaksi, ja Kukkonen aikoo lisätä videoita lasin sulattamisesta, koska seuraajat toivovat sitä.
– Tule kokemaan sulan lasin taika, hän kiteyttää mainoslauseensa.
Vaikka vesivahinko sotki alkuvuoden suunnitelmat, Kukkonen ei aio luovuttaa.
– Ehkä tämä jopa sisuunnutti. En anna periksi näin helposti.
Vinkkaa meille juttuaihe!
Eeva Pesonen
eeva.pesonen@yrittajat.fi