YRITTÄJÄ, tule mukaan omiesi pariin! Liity Yrittäjiin.
Katso, mitkä kunnat ostivat eniten oman kunnan yrityksiltä – ostot Varsinais-Suomesta ja yksityissektorilta kasvussa
Kuntien vuoden 2024 ostolaskutiedoista selviää, miten varsinaissuomalaiset kunnat käyttivät veroeuroja hankintoihin. Selvityksestä paljastuu, että Kustavi hankki viime vuonna suhteellisesti eniten tuotteita ja palveluja yksityisiltä toimijoilta. Omasta kunnasta eniten hankki Salo. Euromääräiset ostot yksityissektorilta ovat kasvussa.
Ostolaskutiedoista selviää, että varsinaissuomalaiset julkiset toimijat ostivat vuonna 2024 tavaroita ja palveluja yhteensä 2,3 miljardilla eurolla. Yksityisiä toimittajia alueella oli yli 14 000.
– Ostopalvelujen volyymi Varsinais-Suomessa on valtava. Sillä, mistä ja keneltä kunnat, hyvinvointialue ja muut julkiset toimijat hankkivat tavaroita ja palveluja, on iso merkitys elinvoimalle ja alueemme yrityksille. Ostolaskudata kuvaa osaltaan myös, mihin kuntalaisten veroeuroja käytetään, Varsinais-Suomen Yrittäjien vt. toimitusjohtaja Jutta Wirén sanoo.
Kuntien ostot kasvoivat merkittävästi
Varsinaissuomalaiset kunnat ostivat tuotteita ja palveluja vuonna 2024 yhteensä reilulla miljardilla eurolla, mikä on 118 miljoonaa euroa (+11,5 prosenttia) enemmän kuin vuonna 2023. Ostot oman kunnan yksityisiltä toimijoilta kasvoivat yhteensä reilut 38 miljoonaa euroa (+20 %). Ostot oman maakunnan yksityisiltä toimijoilta taas kasvoivat yhteensä 47 miljoonaa euroa (+16 %).
– Kokonaisuutena iloitsemme isosti siitä, että varsinaissuomalaisten kuntien halu hankkia tuotteita ja palveluja omasta kunnasta ja maakunnasta on datan valossa kasvanut. Yritysmyönteinen kunta ymmärtää paikallisten yksityisten toimijoiden merkityksen elinvoimalle ja vireydelle ja jakaa esimerkiksi hankinnat osiin niin, että pienetkin yritykset voivat osallistua. On merkittävää, että oman maakunnan ja kunnan palvelujen ostamisessa on tapahtunut käänne, Jutta Wirén sanoo.
Kaikkein eniten omasta kunnasta Varsinais-Suomessa ostettiin Salossa: Noin 41 prosenttia yksityisiltä tehdyistä ostoista ostettiin salolaisilta yrityksiltä. Salo piti kärkipaikkaa myös vuosi sitten tehdyssä selvityksessä. Kustavi osti ylipäätään eniten tavaroita ja palveluja asukaslukuun suhteutettuna. Kustavi pitää kärkisijaa myös, kun vertaillaan mitkä kunnat hankkivat eniten oman maakunnan alueen yrityksiltä ja toimijoilta.
– Esimerkiksi kunnan isot rakennushankkeet tai se, että maakunnan rajakunnat hankkivat paljon toisen maakunnan alueelta, aiheuttavat heittoja vuosivertailuissa. Kunnan koko ja palveluvalikoima vaikuttaa sijoitukseen selvityksessä. Kiitämme kuntia siitä, että ne tunnistavat paikallisten yritysten merkityksen, Wirén sanoo.
TOP 5 Eniten oman kunnan yksityisiltä toimijoilta ostaneet kunnat Varsinais-Suomessa vuonna 2024:
- Salo (41 % kaikista ostoista)
- Kemiönsaari (34 %)
- Vehmaa (31 %)
- Laitila (29 %)
- Turku (27 %)
TOP 5 Eniten varsinaissuomalaisilta yksityisiltä toimijoilta ostaneet kunnat:
- Kustavi (77,5 % kaikista ostoista)
- Marttila (71,5 %)
- Kemiönsaari (63 %)
- Naantali (62,5 %)
- Raisio (60,5 %)
TOP 5 Eniten palveluja ja tavaroita asukasta kohden ostaneet kunnat:
- Kustavi (4669 €/asukas)
- Uusikaupunki (2692 €)
- Kaarina (2576 €)
- Turku (2522 €)
- Raisio (2305 €)
Tiedot on kerätty handata.fi-palvelusta ostolaskutietonsa julkaisseiden varsinaissuomalaiskuntien tiedoista vuodelta 2024. Varsinais-Suomen kunnista vain Pöytyä ei ole avannut ostolaskutietojaan. Koski TL on tehnyt päätöksen vuoden 2024 tietojen julkaisusta hiljattain, mutta ne eivät ehtineet mukaan nyt tehtyyn vertailuun.
Suvi Uusitalo-Sirén
suvi.uusitalo-siren@yrittajat.fi