YRITTÄJÄ, tule mukaan omiesi pariin! Liity Yrittäjiin.

JÄSEN, oletko jo ladannut Yrittäjät-sovelluksen puhelimeesi? Lataa sovellus Androidille tai Applelle.

Kuva: Getty Images
13.6.2025 klo 08:41
Uutinen

Konkurssiin haettujen yritysten määrä yhä kasvussa – Tilastot viimeksi yhtä synkkiä 29 vuotta sitten

Tämä teksti on konekäännetty.

Konkurssihakemusten määrä oli toukokuussa yhä kasvussa, kertoo Tilastokeskus.

Konkursseja pantiin vireille toukokuussa yhteensä 366, mikä on 39 konkurssia enemmän kuin viime vuoden toukokuussa. Myös henkilötyövuosien määrä konkurssiin haetuissa yrityksissä kasvoi selvästi vuodentakaisesta.

Viimeisten 12 kuukauden aikana konkurssihakemuksia jätettiin kahdeksan prosenttia enemmän verrattuna edeltävään 12 kuukauden jaksoon, kertoo Tilastokeskus tilastossaan.

Konkurssien määrän kasvu on tasaantunut, mutta konkursseja laitetaan yhä vireille enemmän kuin finanssikriisin jälkeen vuonna 2009. Toukokuussa 12 kuukauden aikavälillä konkurssihakemuksia oli yhteensä 3 710.

Yhtä synkkiä lukuja tilastossa on ollut edellisen kerran vuonna 1996.

– Konkurssihakemusten määrän kasvu ei ollut alkuvuonna enää yhtä voimakasta kuin edellisenä vuonna, mutta koronapandemiaa edeltäneeseen vuoteen 2019 verrattuna määrä oli korkea. Tammi-toukokuussa haettiin konkurssiin yli 600 yritystä enemmän kuin vuonna 2019, sanoo Tilastokeskuksen yliaktuaari Mira Kuussaari.

Tammi-toukokuussa konkurssiin on haettu 1 758 yritystä.

Toukokuussa konkursseja laitettiin vireille eniten muiden palveluiden toimialoilla, yhteensä 144. Rakennustoiminnassa konkurssihakemuksia oli 71 ja kaupan alalla 59.

Alkuvuoden aikana konkurssiin on haettu eniten palvelualojen yrityksiä. Palvelualojen konkurssihakemuksia jätettiin eniten suurissa kasvukeskuksissa Uudellamaalla, Varsinais-Suomessa ja Pirkanmaalla.

– Yritysidea ei aina lähde lentoon tai toimintaan vaikuttavat ulkoiset tekijät hankaloittavat kannattavankin yrityksen toimintaa. Konkurssit kuuluvat osana markkinatalouteen mutta se, missä meillä vielä Suomessa on petrattavaa, on epäonnistumisen hyväksyminen, Suomen Yrittäjien lainsäädäntöasioiden päällikkö Tiina Toivonen sanoo.

– Yhdysvalloissa koettu konkurssi nostaa henkilön arvoa yrittäjänä, ja usein toinen tai kolmas liikeidea on aikaisempaa kannattavampi. 

Toivosen mukaan Suomi tarvitsee nyt kasvun eväitä.

– Suomen kasvu nojaa pitkälti kotimaiseen kysyntään mutta kuluttajien luottamus on jo pitkään jatkunut epävireisenä. Muun muassa korkojen lasku ja palkansaajien ansioiden nousu ovat tekijöitä, joiden odotetaan nyt kannustavan ihmisiä kuluttamaan. 

Lue myös Tämä on yleisin syy konkurssihakemusten keskeytymiseen

Yrittäjien tietopaketti konkursseista

Suomen Yrittäjien verkkosivuilta löytyvää tietopakettia konkursseista on päivitetty. Tietopaketti sisältää ohjeistusta:

  • konkurssin vaihtoehdoista
  • konkurssin edellytyksistä
  • milloin velkoja voi tehdä konkurssihakemuksen
  • miten yritys voi itse hakeutua konkurssiin
  • mitä tapahtuu, kun yritys asetetaan konkurssiin
  • yrittäjän jaksamisesta ja konkurssista uuden alkuna

Oppaassa on täydennetty ja täsmennetty erityisesti osiota siitä, miten yritys voi itse hakeutua konkurssiin:

  • kuka ja miten päätös konkurssiin hakeutumisesta tehdään yrityksessä
  • miten konkurssihakemuksen käsittelevä toimivaltainen tuomioistuin määräytyy
  • mitä asioita konkurssihakemuksessa tulee käydä ilmi
  • mitä asiakirjoja konkurssihakemukseen tulee liittää

Lisäksi Asiakirjapankkiin on lisätty sekä velkoja- että velallisaloitteiset konkurssilomakkeet.

Vinkkaa meille juttuaihe!

Kerro siis meille, mitä yrittäjän elämässä tapahtuu.
Toimitus saa olla minuun yhteydessä mahdollista haastattelua varten
Toimitus
Toimitus