YRITTÄJÄ, tule mukaan omiesi pariin! Liity Yrittäjiin.

Koulukuvauksia tarjoavat yritykset joutuvat osallistumaan tarjouspyyntöihin pilkkahinnalla
Koulukuvauksia tarjoavat yritykset joutuvat osallistumaan tarjouspyyntöihin pilkkahinnalla.
12.3.2026 klo 07:48
Uutinen

Koulukuvista syntyi kärhämä, jossa jääkaappimagneetit ovat ratkaisevassa roolissa: ”Kohtuullinen hinta ei voi olla nolla euroa”

Tämä teksti on konekäännetty.


Koulukuvia tarjoavat yritykset joutuvat suostumaan nollahintoihin pakon edessä.

Koulukuvat ovat perinteisesti olleet tärkeä palvelu oppilaille ja heidän vanhemmilleen. Suomessa alan etuja ajaa Suomen koulukuvausliitto. Sillä on toista kymmentä jäsenyritystä, joiden liiketoiminta on koulukuvien varassa. Liitto on huolissaan kuntien kilpailutuksista, joissa niin sanotut nollahinnat ovat yleistyneet.

– Toimiala on ajautunut tilanteeseen, jossa alin hinta ratkaisee. Silloin se on käytännössä nolla euroa, Koulukuvausliiton hallituksen puheenjohtaja Tiina Aakala pahoittelee.

Aakala on Seppälän Koulukuvat Oy:n toimitusjohtaja. 

Kilpailutukseen osallistuvan yrityksen on käytännössä hyväksyttävä nollahinta, jos se haluaa mahdollisuuden voittaa kilpailutuksen. Kuntahankinnoissa kuvaukset saatetaan antaa vain yhden kuvaamon toteutettavaksi määritellyllä alueella.

– Epäreilut kilpailutukset ovat aiheuttaneet sen, että joku tarjoaa käytännössä aina nollahinnan. Silloin oletuksena on, että muidenkin on tarjottava, liiton varapuheenjohtaja Outi Simström sanoo.

Simström vastaa Ecolor Oy:n markkinoinnista.

Alueellisiin kilpailutuksiin voi osallistua mistä päin Suomea tahansa.

– Jos esimerkiksi pääkaupunkiseudun valokuvaamo on hävinnyt arvalla Espoon, Helsingin Vantaan koulukuvaukset eikä ole saanut omalta alueeltaan kuvattavaa, voi päätellä, millaisella tarjouksella se lähtee mukaan kilpailutuksiin. Totta kai se antaa alimman hinnan, koska on epätoivoinen työtilanteesta.

Nollahintoja on nähty Koulukuvausliiton tietojen mukaan muun muassa Lohjalla, Keravalla, Mikkelissä ja osassa Pohjois-Karjalan kuntia.

”Ilman lisähintaisia palveluita kuvauksia ei kannattaisi tehdä.”

Tiina Aakala, yrittäjä

”Poikkeuksellisen hurjaa”

Liitto vastustaa kovin sanoin pelkän hinnan perusteella tehtyjä kilpailutuksia. Alan palveluntuottajia kismittää myös se, että yleisen käytännön mukaan lisähintaiset palvelut on sisällytetty tarjouspyyntöön ja näin ollen nollahintaan.

– Lisähintaisilla palveluilla yrityksillä on mahdollisuus rahoittaa nollahintaisia kuvia eli omia kulujaan. Ilman lisähintaisia palveluita kuvauksia ei kannattaisi tehdä, Tiina Aakala sanoo.

Esimerkiksi Sastamalassa kunta on sisällyttänyt tarjouspyyntöön muun muassa jääkaappimagneetit ja kaveri- ja sisaruskuvat, joista tilaajan eli lasten vanhempien on vakiintuneen käytännön mukaan maksettava lisähinta.

Liitto on näreissään etenkin jääkaappimagneettien nollahinnoittelusta. Ne ovat olleet suosittuja tuotteita ja näin ollen kannattavia palveluntuottajille.

– Mielestämme jääkaappimagneetteja pitäisi saada myydä lisähinnalla. Jokaisella lapsella on oikeus muistoon kouluajastaan ja luokastaan, ja siksi koulukuvia edelleen arvostetaan. Palveluntuottajia ei pidä kuitenkaan velvoittaa siihen, että jokaisella on jääkaapin ovessa magneetti.

Liitto suosittelee niin sanottua käänteistä hinnoittelumallia, jossa kunta määrittelee itse koulukuvatuotteiden hinnat.

Sopiva hinta vähintään 3,5 euroa

Koulukuvausliiton mukaan alkuperäinen ajatus kuntien kilpailutuksissa on ollut se, että kaikilla koululaisilla ja heidän perheillään on tasapuolinen mahdollisuus saada itselleen ryhmäkuva, jonkin mallinen muotokuva ja tarra-arkki, joka on suosittu esimerkiksi lompakon sisälle kiinnitettynä.

– Liiton suositus on, että nämä kolme säilyisivät kilpailutettuina tuotteina. Kohtuullinen hinta niille ei kuitenkaan voi olla nolla euroa, Aakala jatkaa.

Liitto on näreissään etenkin jääkaappimagneettien nollahinnoittelusta. Ne ovat olleet suosittuja tuotteita ja näin ollen kannattavia palveluntuottajille.

Liitto suosittelee niin sanottua käänteistä hinnoittelumallia, jossa kunta määrittelee itse koulukuvatuotteiden hinnat. Tällaisessa mallissa liiton mielestä kohtuullinen hinta yksittäiselle tuotteelle kuten ryhmäkuvalle on 3,5–7 euroa. Jos asiakas ostaa kaikki kolme yleisintä tuotetta, niiden hinta olisi enintään noin 20 euroa.

– Käänteinen hinnoittelu olisi suositeltavaa, koska silloin palveluntuottajien ei tarvitsisi kilpailla siitä, kuka kuvaa milläkin hinnalla.

Koulukuvausliiton mukaan koulukuva-ala työllistää valokuvaajia muita aloja enemmän. Sesonkiaikaa on syksy, jolloin kuvaukset työllistävät 300–400 valokuvaajaa.

Vinkkaa meille juttuaihe!

Kerro siis meille, mitä yrittäjän elämässä tapahtuu.
Toimitus saa olla minuun yhteydessä mahdollista haastattelua varten
Pauli Reinikainen
Kysy tai etsi hakusanoilla tekoälyavustetulta hakukoneeltamme.