YRITTÄJÄ, tule mukaan omiesi pariin! Liity Yrittäjiin.
Matti Parpala toivoo isille lisää vastuuta – ”Ei pidä mennä liikaa sen ajatuksen taakse, etteivät yrittäjät voisi pitää isyyslomaa”
Matti Parpala kollegoineen kirjoitti kirjan Isän vuoro, jotta isätkin saisivat äänensä kuuluviin vanhemmuuskeskustelussa.
Isät haluavat kantaa vastuuta perheessä, ja vastuuta heille myös kannattaisi antaa. Tämä on tärkein teesi Isän vuoro -kirjassa, jonka yrittäjä Matti Parpala kirjoitti kahden kirjailijakollegansa kanssa.
– Tarjoamme vertaiskokemuksia ja ajatuksia siihen, mitä isän lähipiiri, esimerkiksi puoliso, kaverit tai työnantaja voivat tehdä sen eteen, että isät oikeasti pystyisivät kantamaan lastenhoidosta vastuuta, Parpala kertoo.
Vastuu tarkoittaa myös tilan antamista.
– Naisten pitää antaa isille tilaa olla isejä. Mitä tasapainoisemmin perhe-elämä käynnistyy lapsen synnyttyä, sitä todennäköisemmin se myös jatkuu tasapainoisena.
Matti Parpala johtaa kahden yhtiökumppaninsa kanssa uusiutuvan energian yritystä Will & Must. Hän on myös tuore kahden lapsen isä. Parpalan ja hänen puolisonsa Iiris Suomelan kuopus syntyi elokuussa 2025.
– Isyys ja yrittäjyys vaatii soveltamista, mutta ei pidä mennä liikaa sen ajatuksen taakse, etteivät yrittäjät voisi pitää isyyslomaa, Parpala sanoo.

Äidit puhuvat äideistä
Suomela ja Parpala haluavat jakaa perhevapaat mahdollisimman tasaisesti. Esimerkiksi ensi keväälle pariskunta on suunnitellut osa-aikaista perhevapaata, mikä tarkoittaa molemmille vain viiden tunnin työpäiviä.
Kaikki Isän vuoro -kirjan kirjoittajat, Matti Parpala, Aleksi Harmokivi ja Julius Hurri ovat johtavissa asemissa yrityssektorilla olevia isiä, jotka haluavat paitsi rakentaa uraansa, myös olla tasavertaisia vanhempia. Kirjan idea syntyi turhautumisesta nykyajan vanhemmuuskeskusteluun.
– Voittopuolisesti äidit puhuvat äideistä. Ja vaikka puhuttaisiin isistä, heistäkin puhuvat äidit, Parpala kuvailee.
Kirjoittajat halusivat antaa suunvuoron myös isille. Toukokuussa 2025 ilmestyneessä teoksessa käsitellään muun muassa odotusaikaa ja lapsen syntymää isien näkökulmasta. Lisäksi pohditaan isyyttä nyky-yhteiskunnassa ja 2020-luvun isän identiteettiä.
Parpala painottaa, että isien pitää antaa tehdä asiat omalla tavallaan. Isän tapa voi olla erilainen kuin äidin, muttei välttämättä huonompi.
– Ja vaikka se olisi huonompi, kokeilemalla oppii.

Suunnittelua ja delegointia
Isät 2020-luvulla ovat toki osallistuvampia kuin aikaisempien vuosikymmenten isät. Parpala huomauttaa myös, että tasa-arvoinen vanhemmuus ei ole pelkästään suurten kaupunkien juttu.
– Käyn työni puolesta paljon maakunnissa ja juttelen maanomistajien kanssa. Vastaan on tullut isiä, jotka ovat ottaneet vanhempainvapaata. Lisäksi maalla lapset ovat olleet aikojen sivu mukana isien töissä, vaikkapa traktorin kyydissä.
Vuonna 2022 uudistettu vanhempainvapaajärjestelmä on tuonut tasa-arvoa perhevapaiden jakamiseen. Mallissa molemmille vanhemmille kuuluu 160 vanhempainrahapäivää, joista enintään 63 voi luovuttaa toiselle.
– Siinä mallissa on monta tekijää, jotka auttavat perheitä pääsemään parempaan tasapainoon, ja yksi on isien ”pakko” pitää vanhempainvapaa. Se myös suojaa isiä siltä, että äiti päättääkin ottaa kaikki vanhempainvapaat itselleen.
Vastasyntyneen kuopuksen kohdalla Parpala itse yrityksensä toimitusjohtajana on joutunut suunnittelemaan, jaksottamaan ja delegoimaan tarkasti työtehtäviään.
– En esimerkiksi ole suunnitellut syksylle mitään megatyölästä, uutta juttua.
– Isänä haluan ja minun pitää olla perheeni tukena tässä alkuvaiheessa. Toisaalta kaikki työtehtävät pitää saada jotenkin hoidettua.
Tasavertainen vanhempi
Parpalan työ on projektiluontoista. Hänen yrityksensä Will & Must tarjoaa uusiutuvan energian hankekehityspalveluita, joissa projektien kaaret ovat pitkiä ja usein eri vaiheissa.
– Pystyn tekemään töitä projekteissa ja osallistumaan perhe-elämään samaan aikaan.
Parpala myöntää, että itsestäänselvästi yrittäjäisän on vaikeampaa jäädä vanhempainvapaalle kuin palkkatöissä käyvän isän. Pienessä yrityksessä se vaatii ennakointia ja vastuunjakoa.
– Yrittäjän vanhemmuus vaatii ehdottomasti enemmän luovuutta, mutta luovuutta yrittäjät ovat tottuneet käyttämään.
Tasavertaisen vanhemmuuden myötä Parpala luottaa itseensä isänä, ja hänellä on läheinen suhde lapsiinsa. Perhe-elämässä Parpalalla on sellainen olo, että hän on täysipainoinen vanhempi.
– En ole vanhempana parempi tai huonompi kuin lasten äiti, vaan tasavertainen. Kumpi tahansa meistä voi hoitaa melkein mitä tahansa osaa vanhemmuudesta.
Isät osallistuvat yhä enemmän
Isien lastenhoitoon käyttämä aika on lisääntynyt 2000-luvulla, kertoo Tilastokeskus.
Alle kouluikäisten lasten isät käyttivät vuonna 2021 lastenhoitoon päivässä keskimäärin tunnin ja 43 minuuttia. Lastenhoitoaikaa oli noin 40 minuuttia päivässä enemmän kuin vielä 2000-luvun alussa.
Isät numeroina:
- Suomessa on yli 1,3 miljoonaa 15–89-vuotiasta isää.
- 15–89-vuotiaista miehistä noin 55 prosentilla on lapsia.
- Miesten ikä ensimmäisen lapsen syntyessä on keskimäärin 32,2 vuotta (ensimmäistä kertaa biologiseksi isäksi tulleet).
- Viime vuonna biologiseksi isäksi ensimmäistä kertaa tuli 17 900 miestä.
- Adoption kautta ensimmäistä kertaa isäksi tuli 75 miestä.
- Yhdellä 15–89-vuotiaalla isällä oli vuonna 2024 keskimäärin 2,25 lasta.
- Eniten on kahden lapsen isiä, joita on noin 573 500.
- Yhden lapsen isiä on noin 322 000 ja kolmen lapsen isiä noin 274 500.
- Isiä, joilla 4 lasta tai enemmän, on 10,3 prosenttia isistä.
Lähde: Tilastokeskus
Vinkkaa meille juttuaihe!
Kaisu Puranen