YRITTÄJÄ, tule mukaan omiesi pariin! Liity Yrittäjiin.

Pieni kehräämö Puumalassa houkuttelee asiakkaita Amerikasta asti – ”Jokaisessa lankaerässä näkyy maatilan elämä”
Saimas Spinnery vaalii langoissaan alkuperäisyyttä ja paikallisuutta.
Jos puumalalaisen villakehräämön Saimas Spinneryn lankaa katsoisi ja tunnustelisi tarkkaan, siitä voisi päätellä, millaista elämää on elänyt se eläin, jonka villasta lanka on tehty.
– Jokaisessa lankaerässä tuntuu ja näkyy aina senhetkinen maatilan elämä, kuten eläinten sukupuoli, väri ja rotu, millaista ruokaa ne ovat syöneet tai mikä vuodenaika on, kuvailee Saimas Spinneryn omistaja, yrittäjä Sanski Matikainen.
Matikainen ja kehräämön toinen omistaja Suvi Heinola perustivat Saimas Spinneryn Puumalan Koskenseläntielle toukokuussa 2021.
Matikaiselle kehräämö oli osa ammatillista jatkumoa.
– Taustalla oli vuosien työ, kokemus ja näkemys alasta.
Matikainen oppi kehräämään lapsena mummonsa opastuksella ja ansaitsi elantonsa 16 vuotta kehräämällä lankaa pääosin koirien alusvillasta. Lisäksi hän opetti kehräämistä ja teki muun muassa taidelankoja.
Vantaalta Puumalaan
Koronan myötä Matikaisen asiakkaat kuitenkin kaikkosivat, vaikka muuten käsityöbuumi oli voimissaan.
– Luulen, että ihmisistä tuli varovaisempia, eivätkä he halunneet enää panostaa laadukkaisiin lankoihin. Siinä tuli paikka miettiä yrittäjyyttä ja tulevaisuutta uudelleen.
Matikainen on kotoisin Vantaalta, mutta asunut Puumalassa vuodesta 2012. Puumala valikoitui luontevasti myös tulevan kehräämön paikkakunnaksi.
– Puumala on tosi yrittäjämyönteinen kunta. Yrittäjänä tiesin myös ennalta ilmapiirin ja olin tutustunut erityisesti paikallisiin matkailualan yrittäjiin. Tänäkin päivänä olen paikallisyhdistyksen hallituksessa, Matikainen kertoo.
Villaa tutuilta tiloilta
Saimas Spinnery perustettiin Saimaan rannalle vanhaan housuompelimoon, joka piti remontoida perusteellisesti. Kun rahoitus saatiin kuntoon, uusi kehruukone tilattiin Pohjois-Italiasta. Osakkaat investoivat kehräämöön alussa yhteensä 750 000 euroa.
Matikainen sanoo, ettei alku ollut kaikkein helpoin.
– Samaan aikaan alkoi huono-onnisesti Ukrainan sota, invertteripula ja teräksen hinnannousu.
Saimas Spinnery sai kuitenkin nopeasti asiakkaita, joista suuri osa löysi kehräämön sosiaalisesta mediasta. Asiakkaista monet seuraavat somessa myös niiden lammastilojen elämää, joiden villaa kehräämö käyttää.
– Olemme kuunnelleet asiakkaita ja katsoneet, mihin pystymme. Suunta on koko ajan kasvava, Matikainen sanoo.
Liiketoiminta onkin ottanut tuulta alleen. Kehräämön viimeisin liikevaihto oli 163 000 euroa.
Saimas Spinneryn käyttämä villa tulee suomalaisilta tiloilta, joita on kymmenkunta.
– Meillä ei ole sopimustiloja, vaan kyselemme villaa lampureilta. Olemme tiettyjen tilojen vakioasiakkaita, Matikainen kertoo.
Oma pesujärjestelmä
Villaa kehrätään kaikkien kolmen suomalaisen alkuperäislammasrodun villasta eli suomenlampaan, kainuun harmaksen ja ahvenanmaanlampaan. Lisäksi käytetään risteytyslammasrotujen villaa, koiran pohjavillaa, alpakan villaa sekä mohairia, jota saadaan Matikaisen kasvattamilta angoravuohilta.
Villalangat on nimetty puumalalaisten paikkojen mukaan. Valikoimissa on esimerkiksi Liehtalaa, Harmaalaa, Auvilaa ja Ihalaista. Kehräämön nimi Saimas on Saimaa-sanan vanha etymologinen muoto.
– Nimet kertovat alkuperäisyydestä ja paikallisuudesta.
Paikallisuus ja vastuullisuus ovatkin Saimas Spinneryn tärkeimpiä arvoja. Sähköä tuottavat omat aurinkopaneelit, ja kehräämöllä on oma pesujärjestelmä, joten villoja ei tarvitse kuljettaa ulkomaille pestäväksi.
– Suomalaisten lammasrotujen villa ei tahdo kestää rankkaa kemiallista pesua, ja työn ulkoistaminen toiseen maahan kadottaisi villan alkuperäisyyden ajatuksen.
Myös matkailua
Saimas Spinnery on myös matkailualan yritys. Kehräämö on paikallinen matkailukohde, jonne tehdään esimerkiksi ryhmämatkoja ja jossa järjestetään tyky-päiviä. Myymälä palvelee asiakkaita kuutena päivänä viikossa.
– Emme ole peruskehräämö, vaan pienenä yrityksenä meidän pitää olla innovatiivinen ja notkea toimija.
– Puumalassa sanotaan, että jokainen yrityksemme on myös matkailuyritys. Ja se näkyy!
Matikainen kertoo, että paikallisten yritysten yhteistyö on hyvin tiivistä, ja uusi yrittäjä otetaan lämpimästi vastaan.
– Yrittäjän on hirveän helppo keskustella kunnan ja toisten yrittäjien kanssa. Yhdessä olemme kokoamme suurempia.
Saimas Spinnery on houkutellut asiakkaita kaukaakin. Matikainen kertoo, että viime kesänä paikalla vierailivat serkukset, joista toinen oli Washington DC:stä ja toinen Cardiffista Walesista.
– Heillä oli englanniksi käännetty Neulottu Kalevala -kirja mukana, ja he olivat tulleet Suomeen paikallisten, nimenomaan alkuperäisrotuisten lampaiden villan takia.
Vinkkaa meille juttuaihe!

Kaisu Puranen