YRITTÄJÄ, tule mukaan omiesi pariin! Liity Yrittäjiin.

JÄSEN, oletko jo ladannut Yrittäjät-sovelluksen puhelimeesi? Lataa sovellus Androidille tai Applelle.

Tasavallan presidentti Alexander Stubb pitää juhlapuheen tämän vuoden valtakunnallisilla yrittäjäpäivillä. Kuva: Jussi Ratilainen
10.10.2025 klo 09:44
Uutinen

Presidentti Stubb Valtakunnallisille yrittäjäpäiville

Tämä teksti on konekäännetty.

Tasavallan presidentti Alexander Stubb osallistuu lokakuun loppupuolella Tampereella järjestettäville Valtakunnallisille yrittäjäpäiville.

Presidentti Stubb tapaa yrittäjiä ja pitää juhlapuheen Suomen Yrittäjien Valtakunnallisten yrittäjäpäivien iltagaalassa lauantaina 25. lokakuuta.

Presidentin läsnäolo yrittäjien vuoden tärkeimmässä juhlassa ilahduttaa Suomen Yrittäjien puheenjohtajaa Petri Salmista.

­­– Etenkin viime vuosina koettujen epävarmuuksien keskellä on erittäin tärkeää meille yrittäjille, että tasavallan presidentti huomioi yrittäjyyden ja yrittäjien merkityksen Suomelle kunnioittamalla läsnäolollaan Suomen merkittävintä yrittäjätapahtumaa, puheenjohtaja Salminen sanoo.

– Turvallisuus, kasvu ja kilpailukyky puhuttavat myös meitä yrittäjiä. Pienten ja keskisuurten yritysten rooli niin elinvoiman ja turvallisuuden rakentajina kuin kasvun ja innovaatioiden ajureina on keskeinen. Presidentti Stubb on kansainvälisessä toiminnassaan rakentanut vahvaa ja positiivista Suomi-kuvaa, joka edesauttaa huomattavasti myös suomalaisten pk-yritysten toimintaa maailmalla, Salminen jatkaa.

Suomen Yrittäjät perustettiin 30 vuotta sitten kahden keskeisen yrittäjäjärjestön päätöksellä yhdistää toimintansa ja vaikuttaa yrittäjyyden puolesta yhdessä yhden järjestön alla.

– Kuluneiden kolmen vuosikymmenen aikana niin yrittäjyyden arvostus, yrittäjien määrä kuin halukkuus ryhtyä yrittäjiksi ovat kasvaneet huomattavasti. Tämän kehityksen edistämisessä Suomen Yrittäjillä ja järjestön vaikuttamistyöllä on ollut vahva rooli. Yrittäjäjärjestön historia nivoutuu hienosti yhteen presidentti Stubbin esillä pitämään yhteistyön ja yhdessä tekemisen voimaan. Tasavallan presidentin läsnäolo tuo arvokkaan käynnistyksen Suomen Yrittäjien 30-vuotisjuhlavuodelle, Salminen jatkaa.


Suomen Yrittäjien järjestämiä Valtakunnallisia yrittäjäpäiviä vietetään Tampereella 24.–25. lokakuuta.

Toimitus
Toimitus