YRITTÄJÄ, tule mukaan omiesi pariin! Liity Yrittäjiin.
Samu Kyllönen, 19, valitsi opintojen sijaan autokaupan perustamisen – ”Saatan huomata yhtäkkiä, että pitäisi maksaa 10 000 euroa laskuja”
Nuorukainen nauttii yrittäjyydestä, vaikka välillä myyntiä on tehtävä lähes pakon edessä.
Kajaanilainen yksinyrittäjä Samu Kyllönen, 19, ei aikaillut, kun päähän tuli ajatus autoliikkeen perustamisesta. Sen nimeksi hän antoi Autokeisari. Kyllösestä kertoi aiemmin Talouselämä.
– Moni on sanonut minulle, että kannattaisi koulut käydä, mutta kun ei kiinnosta. Haluan olla yrittäjä, nuorukainen tiivistää Yrittajat.fille.
Kun Kyllönen ajoi viime jouluna Kajaaniin ensimmäistä myyntiin ostamaansa BMW:tä, se hajosi matkalle. Nettiautosta löytynyt 5-sarjalainen päätyi moottoriremonttiin.
– Tonni meni että heilahti. Auto meni lopulta kaupaksi, mutta miinuksellehan siinä jäin.
Yrittäjyysintoa tapaus ei kolhaissut. Kyllönen on erikoistunut käytettyjen bemareiden ja mersujen myyntiin, vaikka noin 400 neliön vuokrahallin pihassa on ollut tarjolla muitakin merkkejä.
Ennen yrittäjyyttä Kyllönen teki töitä Terrafamen kaivosyrityksessä Sotkamossa. Hän rahoitti alkuvaiheen auto-ostoksena palkkatuloillaan.
– Vähän kieltämättä jännitti lähteä hyväpalkkaisesta työstä, mutta kesä oli paras ajankohta lopettaa. Silloin autot myyvät parhaiten. Nyt syksyllä on selvästi hiljaisempaa.
Kajaanilainen ostaa autoja yksityisiltä, liikkeiltä ja huutokaupoista. Suurin osa autoista on arvoltaan alle 10 000 euroa ja iältään noin 15 vuotta vanhoja.
– Täytyy pystyä ostamaan autot oikeaan hintaan, jotta niistä jää voittoa. Tähän asti olen saanut ihan tyydyttävän tuoton autoista, toiminimiyrittäjä kertoo.
Yksityiset asiakkaat ovat jo oppineet tuomaan autojaan näytille Kyllöselle sen jälkeen, kun yrittäjä pystytti kyltin tien varteen. Joskus yhteydenottoja autoista on tullut jopa keskellä yötä.
”Tämä on mielenkiintoista hommaa, koska aina pystyy tekemään enemmän ja keräämään lisää tienestejä.”
Samu Kyllönen, yrittäjä
Laskujen määrä yllätti
Kyllönen myöntää yllättyneensä yrityksen alkutaipaleella siitä, miten paljon meno autoliikkeellä on.
– Pitää ihan suoraan sanoa, että aika moni asia on mennyt perseelleen. Saatan huomata yhtäkkiä, että pitäisi maksaa 10 000 euron edestä laskuja parin viikon sisällä. Sitten on ollut pakko tehdä töitä ja myydä autoja, että saa laskut maksettua. Ikinä ei ole vielä jäänyt mitään maksamatta, mutta mikään helppo bisnes autokauppa ei ole.
Suurimmat laskut tulevat autojen hankkimisesta ja korjaamoilta. Osassa autoista on myyntiintulohetkellä vikoja, jotka yrittäjän on pakko laittaa kuntoon. Osaamista hänellä saattaisi olla itselläänkin, mutta tilat eivät mahdollista korjaamotoimintaa.
– Eikä se oikein kiinnosta. Mieluummin vien korjaamolle ja keskityn myyntihommaan. Muuten menisi aika nopeasti hermot tähän hommaan.
Kyllönen tunnustaa, että myynnin on rullattava, jos haluaa pitää bisneksen pystyssä. Joskus on tilanteita, että on pakko löytää myytävää. Pari kuukautta sitten Kyllönen otti ensimmäisen lainansa.
Tällä hetkellä hän myy kymmenisen autoa kuukaudessa. Tarvittaessa töitä tehdään enemmän.
– Tämä on mielenkiintoista hommaa, koska aina pystyy tekemään enemmän ja keräämään lisää tienestejä. Yrittäjyydessä on parasta se, että voi itse päättää, miten paljon töitä tekee.
– Välillä jos auto seisoo pitkään pihassa, lasken hintaa ja yleensä se menee kaupaksi sen jälkeen, yrittäjä kertoo.
Vaikka yrittäjyyttä on takana vasta vajaa vuosi, Kyllönen on vakuuttunut siitä, että aikoo jäädä alalle.
Myytävä auto TikTok-videolle
Kyllönen myy autoja pääsääntöisesti Nettiauto-sivustolla. Markkinoinnin hän on keskittänyt TikTok-somealustalle, jossa hänellä on seuraajia muutama tuhat. Kun auto tulee myyntiin, hän tekee siitä yleensä videon.
– Pidän siitä. Olen huomannut, että vähintään viidesosa asiakkaistani on nähnyt jonkin TikTok-videon.
Vaikka yrittäjyyttä on takana vasta vajaa vuosi, Kyllönen on vakuuttunut siitä, että aikoo jäädä alalle.
– Suhtaudun tulevaisuuteen luottavaisesti. Vaikka markkinatilanne ei ole paras mahdollinen, olen sitä mieltä, että yritys kannatti perustaa. En tykkää sellaisesta ajatusmallista, että pitäisi odotella. Silloin kun saan jonkun hyvän idean, en jää miettimään.
Vinkkaa meille juttuaihe!
Pauli Reinikainen
pauli.reinikainen@yrittajat.fi