YRITTÄJÄ, tule mukaan omiesi pariin! Liity Yrittäjiin.

JÄSEN, oletko jo ladannut Yrittäjät-sovelluksen puhelimeesi? Lataa sovellus Androidille tai Applelle.

Valtakunnallisen yrittäjäpalkinnon saivat Cor Group (Ilari Kerola, perustaja Teppo Lindén, toimitusjohtaja, perustaja Olli Karhi, perustaja), Versowood (toimitusjohtaja Ville Kopra) ja Sensofusion (toimitusjohtaja Tuomas Rasila). Kuvat: Petri Siikanen
25.10.2025 klo 22:34
Uutinen

Terveyspalveluja, drooneja ja sahatavaraa – Nämä yritykset saivat vuoden arvostetuimman yrittäjäpalkinnon

Tämä teksti on konekäännetty.

Tämän vuoden valtakunnalliset yrittäjäpalkinnot on myönnetty Cor Group -konsernille, Sensofusion Oy:lle ja Versowood Oy:lle.

Valtakunnalliset yrittäjäpalkinnot on jaettu tänä vuonna kolmelle yritykselle. Tunnustuksen saivat terveyspalveluita tarjoava Cor Group Oulusta, puolustusteknologiaan erikoistunut Sensofusion Tuusulasta sekä sahatavaran tuottaja ja jalostaja Versowood Vierumäeltä.

Fennia ja Suomen Yrittäjät luovuttivat perinteikkään ja erittäin arvostetun palkinnon lauantaina valtakunnallisilla yrittäjäpäivillä Tampereella.

Voittajakolmikkoa yhdistää vahva halu kasvaa. Niin Cor Group kuin Versowood aikovat havitella lähitulevaisuudessa miljardin rajan rikkomista liikevaihdossa. Myös Sensofusionin kasvutahti on ollut reipas. 

– On hienoa myöntää tämä palkinto yrittäjille, joilla on kova kasvuasenne. Heidän johtamissaan yrityksissä on tehty rohkeasti investointeja ja panostettu tuotekehitykseen sekä laatuun. Lisäksi palkituilla on paljon kansainvälistä liiketoimintaa. Yrittäjät ovat ottaneet myös vastuullisuuden tosissaan, sanoo Fennian toimitusjohtaja ja palkintolautakunnan jäsen Hanna Hartikainen.

Valtakunnallinen yrittäjäpalkinto

Valtakunnallinen yrittäjäpalkinto on Fennian ja Suomen Yrittäjien perustama palkinto, joka jaettiin ensimmäisen kerran vuonna 1968.

Palkinto on myönnetty yli 200 yritykselle ja yrittäjälle.

Valintaraati painottaa kriteereissään yrityksen kasvua, kannattavuutta, kansainvälistymistä ja liikeideaa. Nykyään valintaraatiin kuuluvat Fennian ja Suomen Yrittäjien lisäksi Suomalainen työ ry sekä Yksityisyrittäjäin säätiö.

Tämän vuoden palkinnot jaettiin Valtakunnallisten yrittäjäpäivien juhlagaalassa Tampereella lauantaina 25. lokakuuta.

Lääkärien luotsaama kasvuyhtiö

Cor Group luo uusia palveluja terveyteen ja hyvinvointiin. Suomalainen yhtiöperhe on kasvanut neljän lääketieteen opiskelijan perustamasta opaskirjoja julkaisevasta yrityksestä monialaiseksi terveys- ja hyvinvointialan konserniksi.

Cor Group on enemmistöomistajana muun muassa Coronaria- ja Silmäasema-ketjuissa sekä Kuntokeskus Liikussa. Oululaisyritys on myös vähemmistöomistaja useissa startupeissa, jotka ovat erikoistuneet terveyspalveluihin.

Toimitusjohtaja Teppo Lindénin mukaan omistajien tavoitteena on tarjota laajasti laadukkaita terveys- ja hyvinvointipalveluita suomalaisille. Menestyksen taustalla on yrittäjien vahva näkemys, rohkeus haastaa vallitsevia toimintamalleja, asiakaslähtöisyys ja yrittäjähenkinen kulttuuri.

– Meidän omistajakolmikollamme on kaikilla lääkärikoulutus ja teemme asioita innostuksesta yrittäjyyteen. Tämän kokoista ja näköistä palvelua ei tarjoa mikään muu yritys Suomessa, Lindén kertoo.

– Valtakunnallinen yrittäjäpalkinto on yksi tärkeimmistä palkinnoista. On todella hienoa, kun meidät noteerataan vuosien työstä ja urasta, hän jatkaa.

Cor Groupin liikevaihto oli viime vuonna 471 miljoonaa euroa ja tilikauden tulos 14,8 miljoonaa euroa.

Lue Teppo Lindénin haastattelu tästä.

Cor Group -konserni

Perustettu: 1988
Perustajat: Jarmo Kangas, Olli Karhi, Ilari Kerola ja Teppo Lindén
Toimitusjohtaja: Teppo Lindén
Kotipaikka: Oulu
Työntekijöitä: 4 100
Liikevaihto: 471 miljoonaa euroa (2024)
Liikevoitto: 31 miljoonaa euroa (2024)

Drooneja eturintamassa

Sensofusion suunnittelee ja valmistaa korkean teknologian järjestelmiä, joilla torjutaan autonomisia aseita kuten drooneja. Yhtiön päätuote on Airfence, jonka teknologia perustuu ympäristössä kulkevien radiosignaalien havaitsemiseen sekä droonien tunnistamiseen ja paikantamiseen. Tuotteista 97 prosenttia menee vientiin.

– Haluamme olla autonomisten aseiden torjunnassa paras yritys, ja kasvumme on enemmän seurausta siitä. Tavoitteemme on kymmenkertaistaa tuotekehityskapasiteettimme, sillä tämä on teknologiakilpailua. Valtakunnallinen yrittäjäpalkinto on todella arvokas tunnustus, joka on myönnetty monelle yrittäjälle, joita katson ylöspäin. Otamme palkinnon ilolla vastaan, sanoo toimitusjohtaja Tuomas Rasila.   

Sensofusionin liikevaihto oli viime vuonna 21 miljoonaa euroa ja liiketulos oli 15 miljoonaa euroa. Yrityksen tämän vuoden kasvuennuste on positiivinen.

Lue Tuomas Rasilan haastattelu tästä.

Sensofusion Oy

Perustettu: 2016
Toimitusjohtaja: Tuomas Rasila
Kotipaikka: Tuusula
Työntekijöitä: 65
Liikevaihto: 21 miljoonaa euroa (2024)
Liiketulos: 15 miljoonaa euroa (2024).

Jalostettua sahatavaraa maailmalle

Versowood on kotimainen perheyritys, jota johtaa Ville Kopra. Hän edustaa kolmatta sukupolvea. Suomen suurin yksityinen sahatavaran tuottaja ja jalostaja vie puutavaraa yli 60 maahan. Raaka-aine tulee kuitenkin sataprosenttisesti suomalaisista metsistä.

Kopran mukaan suomalaisen kuusen ja männyn laatua arvostetaan maailmalla, ja itse sahatavara on nykyään pitkälle jalostettua.

– Kasvu on tärkeää, sillä koko ajan pitää kehittyä. Orgaaninen kasvu on vaikeampaa tässä kokoluokassa, mutta isommat hypyt saadaan aikaiseksi yritysostoilla. Yritän katsoa jatkossakin, että mistä ne kasvuhypyt löytyvät. Valtakunnallinen yrittäjäpalkinto on upea arvostuksen osoitus. Se kertoo, että olemme onnistuneet työssämme, Kopra kertoo.

Versowoodin liikevaihto oli 564 miljoonaa euroa ja liiketulos 34,5 miljoonaa euroa. Tälle tilikaudelle liikevaihtoennuste on 600–700 miljoonaa euroa.

Lue Ville Kopran haastattelu tästä.

Versowood Oy

Perustettu: 1946
Toimitusjohtaja: Ville Kopra
Kotipaikka: Vierumäki
Työntekijöitä: Noin 900
Liikevaihto: 564 miljoonaa euroa (7/2024–6/2025)
Liiketulos: 34,5 miljoonaa euroa (7/2024–6/2025)

Vinkkaa meille juttuaihe!

Kerro siis meille, mitä yrittäjän elämässä tapahtuu.
Toimitus saa olla minuun yhteydessä mahdollista haastattelua varten
Toimitus
Toimitus