YRITTÄJÄ, tule mukaan omiesi pariin! Liity Yrittäjiin.

5.9.2025 klo 08:29
Uutinen

Yrittäjätietokanta täydentyi naisnäkökulmalla – Myös vuoden yrittäjänaiset nyt mukana

Tämä teksti on konekäännetty.

Yrittäjän päivänä julkaistiin laajennettu versio yrittäjätietokannasta.

Vuosi sitten lanseeratulle yrittajatietokanta.fi-sivustolle on lisätty kaikki vuoden yrittäjänainen -palkinnon saajat. Nyt julkaistavat esittelyt kertovat paitsi palkittujen yrittäjänaisten tarinoita, niin myös avaavat Suomen Yrittäjänaisten historiaa sekä palkinnon merkitystä ja valintaperusteita.

Vuoden yrittäjänainen -palkinto jaettiin ensimmäisen kerran vuonna 1963, ja vuodesta 1990 alkaen se on ollut säännöllinen tunnustus. Tähän mennessä palkinnon on saanut 37 naisyrittäjää.

Yrittäjätietokanta julkaistiin vuosi sitten, kun kaikkien yrittäjäneuvoksen arvonimen saaneiden yrittäjien kertomukset koottiin yhteen tietokantaan. Tasavallan presidentti myönsi ensimmäiset yrittäjäneuvoksen arvonimet joulukuussa 1990.

Tietokannan tarkoituksena on nostaa esille yrittäjiä ja yrittäjävaikuttajia, joilla on ollut merkitystä nykyaikaisen yrityskulttuurin kehittymiseen. Tietokannan julkaisija on Edufutura Jyväskylä.

Vinkkaa meille juttuaihe!

Kerro siis meille, mitä yrittäjän elämässä tapahtuu.
Toimitus saa olla minuun yhteydessä mahdollista haastattelua varten
Toimitus
Toimitus