YRITTÄJÄ, tule mukaan omiesi pariin! Liity Yrittäjiin.

JÄSEN, oletko jo ladannut Yrittäjät-sovelluksen puhelimeesi? Lataa sovellus Androidille tai Applelle.

Suomen Yrittäjien asiantuntija Sanna Lempiäinen. Kuva: Johanna Erjonsalo.
Suomen Yrittäjien asiantuntija Sanna Lempiäinen. Kuva: Johanna Erjonsalo.
Yrittäjän puolella
8.1.2026
Sanna Lempiäinen

Kuluttajansuoja ei saa tukahduttaa yrittäjyyttä

Komission uusi kuluttajaohjelma esittää jälleen uusia sääntöjä ja lisävalvontaa, vaikka kuluttajasuoja EU:ssa on jo äärimmäisen tiukka. Ohjelma ei tunnista lainkaan yrityksille aiheutuvaa hallinnollista taakkaa, jota komissio on sitoutunut purkamaan.

Pk-yritysten arki täyttyy jo valmiiksi jatkuvista tiedonantovelvoitteista, dokumentoinnista ja yksityiskohtaisista ohjevaatimuksista. Jokainen uusi velvoite tarkoittaa aikaa, rahaa ja osaamista, jota pienillä toimijoilla ei ole rajattomasti. Samalla kuluttajille vyörytetään yhä enemmän pakollista informaatiota. Tämä informaatioähky ei tue kuluttajan parempaa päätöksentekoa, vaan päinvastoin heikentää sitä.

Pk-yritykset haluavat toimia vastuullisesti ja tarjota kuluttajille laadukkaita, turvallisia tuotteita, mutta velvoitekasojen keskellä tämä muuttuu yhä vaikeammaksi. Pk-yrityksillä ei ole suurten kansainvälisten toimijoiden resursseja reagoida jatkuviin muutoksiin. Mitä monimutkaisemmaksi sääntely kasvaa, sitä vaikeammaksi käy pienten yritysten kilpailu samoilla markkinoilla.

Samaan aikaan EU-markkinoille tulvii ”temuttamalla” tuotteita kolmansista maista ilman, että niiden turvallisuutta, alkuperää tai ympäristövaikutuksia valvotaan yhtä tarkasti kuin eurooppalaisten yritysten tuotteita. Tämä epäreilu kilpailutilanne on korjattava määrätietoisesti. Jos komissio todella haluaa suojella kuluttajaa ja tukea kilpailukykyä, on sen puututtava huomattavasti tehokkaammin EU:n ulkopuolisiin sääntelyä kiertäviin verkkokauppoihin.

Tarvitsemme kokonaisvaltaisen eurooppalaisen kuluttajansuojasääntelyn arvioinnin. On selvitettävä, mitkä tiedonantovelvoitteet ovat aidosti hyödyllisiä ja mitkä muodostavat kohtuuttoman hallinnollisen taakan ilman todellista lisäarvoa kuluttajille ja purettava ylimääräinen sääntely.

Euroopan talous perustuu yrittäjyyteen ja ilman elinvoimaisia pk-yrityksiä ei ole myöskään vahvaa kuluttajansuojaa.

Muita kiinnostavia aiheita

Sanna Lempiäinen
Kysy tai etsi hakusanoilla tekoälyavustetulta hakukoneeltamme.