YRITTÄJÄ, tule mukaan omiesi pariin! Liity Yrittäjiin.
Maakuntaennuste antaa aihetta sekä tyytyväisyyteen että ryhtiliikkeeseen
Varsinais-Suomen maakuntaennuste on jälleen julkaistu, ja Raision osalta tulokset herättävät kaksijakoisia tunteita. Kokonaisuutena Raision luvut ovat edelleen hyvät, mutta suunta on hienoisesti alaspäin. Erityisesti vastaajien määrän merkittävä lasku herättää huolta – ilman riittävää vastaajamäärää on vaikea muodostaa realistista ja luotettavaa kuvaa paikallisesta yrityskentästä.
On tärkeää todeta, että Raisio ei ole epäonnistunut. Päinvastoin, kaupungin ja yrittäjien välinen yhteistyö toimii monella tasolla hyvin. Vuoropuhelua käydään, asioita kuunnellaan ja yhteinen tahtotila elinvoiman kehittämiseksi on olemassa. Silti ennusteen viesti on selvä – paikalleen ei voi jäädä, jos haluamme, että tulokset kääntyvät jälleen nousuun.
Keskeinen kehityskohde on yritysvaikutusten arviointi. Sen tulee olla kiinteä osa kaikkea päätöksentekoa läpi koko kuntaorganisaation, ei vain yksittäisten hankkeiden tai suurten linjausten yhteydessä. Yritysten arki rakentuu monista pienistä päätöksistä, ja niiden yhteisvaikutus ratkaisee, koetaanko Raisio aidosti yritysystävälliseksi toimintaympäristöksi.
Toinen merkittävä askel on elinvoimalupaus, joka allekirjoitettiin vuoden 2024 lopussa. Lupaus on hyvä alku, mutta nyt on aika viedä se seuraavalle tasolle. Tarvitsemme sen pohjalta konkreettisen suunnitelman, selkeät toimenpiteet sekä ennen kaikkea järjestelmällisen seurannan. Ilman mitattavuutta ja seurantaa hyvät aikeet jäävät helposti juhlapuheiden tasolle.
Katse on jo seuraavassa mahdollisuudessa vaikuttaa. 11.2. avautuu uusi Kuntabarometri-kysely, ja nyt jos koskaan on raisiolaisten yrittäjien aika käyttää hetki ja vastata. Jokainen vastaus on tärkeä. Mitä useampi yrittäjä kertoo kokemuksistaan, sitä realistisemman kuvan saamme nykytilanteesta ja sitä vahvemmat eväät meillä on vaatia ja rakentaa parempaa.
Yrityskentän ääni kuuluu vain, jos sitä käytetään. Kannustan jokaista raisiolaista yrittäjää osallistumaan kyselyyn. Se on pieni ajallinen panostus, mutta sillä voi olla suuri vaikutus Raision tulevaan elinvoimaan.
Maria Ala-Nissilä
Puheenjohtaja
Raision Yrittäjät ry