YRITTÄJÄ, tule mukaan omiesi pariin! Liity Yrittäjiin.
Yrittäjyys ei tunne rajoja – Näkymiä EU-vaikuttamisesta ja Aurinkorannikon yrittäjyydestä
Viime lokakuussa osallistuin kahdelle opintomatkalle, jotka toivat tuoretta näkökulmaa yrittäjyyteen ja sen mahdollisuuksiin. Brysselissä syvennyttiin EU-vaikuttamiseen Suomen Yrittäjien vaikuttajakoulutuksessa ja Espanjan Aurinkorannikolla Turun Yrittäjien seminaarimatkalla tarkasteltiin kansainvälisen yritystoiminnan arkea. Molemmat matkat tarjosivat arvokkaita oppeja, jotka kannattaa jakaa eteenpäin ei matkakuvina vaan ymmärryksenä vaikuttamisesta ja kasvun mahdollisuuksista.
Bryssel: EU vaikuttaa ja yrittäjä voi vaikuttaa takaisin
Arviolta 60–90 prosenttia yrityksiä koskevasta lainsäädännöstä saa alkunsa EU:sta. Siksi Brysseliä ei voi sivuuttaa, jos haluaa ymmärtää yrittäjyyden pelisääntöjä tai vaikuttaa niihin.
EU:n päätöksenteko perustuu kolmikantayhteistyöhön, Euroopan komissio, Euroopan parlamentti ja Euroopan unionin neuvosto, ja etenee kolmessa vaiheessa. Komissio valmistelee lakialoitteen. Tämän jälkeen Euroopan parlamentti ja jäsenvaltioiden ministerineuvosto käsittelevät sen tahoillaan. Lopuksi kaikki kolme toimielintä neuvottelevat säädöksen lopullisen sisällön. Prosessi voi kestää useita vuosia, mutta vaikuttaminen on mahdollista kaikissa vaiheissa. Erityisesti silloin, kun ehdotukset ovat kohtuuttomia tai aiheuttavat epäoikeudenmukaisia seurauksia, yrittäjän ääni voi olla ratkaiseva.
Vaikuttaminen ei tapahdu yksin, vaan verkostojen kautta. SMEunited, Suomen Yrittäjien Brysselin toimisto ja yrittäjäverkostot auttavat tuomaan pk-yrittäjien ääntä päätöksentekijöiden kuuluville. Pienetkin havainnot voivat saada painoarvoa, kun ne esitetään osana laajempaa kokonaisuutta.
Vaikuttaminen ei ole vain suurten etuoikeus. Pienyrittäjä voi olla aloitteentekijä, kunhan viesti on selkeä ja se esitetään oikeaan aikaan oikean verkoston kautta. Esimerkkien kautta vaikuttaminen on tärkeää, koska se usein avaa viestin saajalle tilanteen paremmin. Siksi on tärkeää, että yrittäjät osallistuvat aktiivisesti järjestötoimintaan ja kansainväliseen vuoropuheluun.
Bryssel tarjoaa myös mahdollisuuksia. EU:n ohjelmat, kuten tutkimus- ja kehityshankkeet, yhteismarkkinoiden avaaminen, puolustusteollisuuden yhteistyö tai digiteknologian kehittämishankkeet, voivat avata ovia suomalaisille pk-yrityksille. Kun yrittäjä pysyy hereillä ja on verkostoissa mukana, nämä mahdollisuudet eivät jää vain papereiksi vaan voivat muuttua konkreettiseksi kasvuksi.
Aurinkorannikko: kansainvälistyminen arjen tasolla
Aurinkorannikon alueella asuu arviolta 25 000 suomalaista ja siellä toimii noin 250 yritystä. Andalusia, johon myös Aurinkorannikko sijoittuu, on Espanjan väkirikkain alue. Suomalaisyhteisöt ovat Aurinkorannikolla myös hyvin organisoituneita. Toimintaa löytyy kaupunkiyhdistyksistä, kulttuuriseuroista, Lions-klubeista, Rotary-toiminnasta, yrittäjäjärjestöistä ja poliittisista yhdistyksistä. Lähes kaikki palvelut saa suomeksi, mutta yritystoiminta vaatii ymmärrystä paikallisista erityispiirteistä.
Espanjalla ja Andalusian alueella on joitain erityispiirteitä työskentelyyn ja yritystoimintaan liittyen. Espanjassa toiminta ja tekeminen on enemmän ihmiskeskeistä, kun Suomessa ollaan lähempänä prosessikeskeisyyttä. Viranomaiskäytännöt voivatkin vaihdella Espanjassa käytännössä tapauskohtaisesti. Kokemukset siitä, että vastaus voi muuttua virkailijan vaihtuessa, ovat yleisiä vaikkeivat perustu virallisiin sääntöihin. Ne kertovat enemmän paikallisen hallinnon toimintakulttuurista kuin kirjatuista ohjeista. Suhteilla ja verkostoilla on suuri merkitys ja onkin tärkeää, ettei yrittäjänä jää yksin. Kumppani tarvitaan lähes kaikkeen.
Yrityksen perustaminen edellyttää notaaria, omistajatietoja, hallitusta, osoitetta ja pankkitiliä. Prosessi kestää noin kolme viikkoa ja maksaa 600 euroa. Yrityksen tulee ilmoittautua verorekisteriin ja toimittaa työsopimukset viranomaisille. Työvuorot on pidettävä näkyvillä työpaikalla. Yrityksestä tulee kirjanpitovelvollinen silloin, kun sillä on pysyvä toimipaikka ja taloudellista toimintaa.
Juristin käyttäminen on Espanjassa lähes välttämätöntä, mutta laatu voi vaihdella, sillä osa juristeista toimii komissiopohjaisesti yhteistyöhön perustuen. Tämä voi vaikuttaa työn laatuun ja siksi oikean kumppanin valintaan kannattaa panostaa.
Etätyöskentely Espanjassa vaatii kolmen kuukauden jälkeen ilmoittautumista asukkaaksi ja kuuden kuukauden jälkeen verovelvolliseksi. Tilapäistä työtä voi olla esimerkiksi työkomennus, työmatka tai etätyö. Jotta ulkomailla työskentelevä voi kuulua Suomen sosiaaliturvaan, hänellä täytyy olla todistus osoitukseksi Suomen sosiaaliturvaan kuulumisesta. Suomalaisen työntekijän tulee hakea A1-lomake Eläketurvakeskuksesta voidakseen työskennellä Espanjassa kahden vuoden ajan.
Katse aurinkoon horisontissa
Yrittäjyys ei tunne rajoja. EU-vaikuttaminen ja kansainvälistyminen voivat tuntua etäisiltä, mutta niihin kannattaa tarttua. Vaikuttaminen ei ole vain suurten toimijoiden etuoikeus eikä ulkomailla toimiminen ole vain monikansallisten yritysten pelikenttä.
Yrittäjän mahdollisuudet kasvavat, kun katse ei jää kotikortteliin. Olipa kyse rahoituksen hakemisesta EU-ohjelmista, uusista markkinoista tai kasvusta auringon alla, tärkeintä on rohkeus ottaa ensimmäinen askel.
Oppiminen, verkostoituminen ja uusien toimintatapojen omaksuminen avaavat ovia, joita ei ehkä tiennyt olevan olemassakaan. Se, mikä ensin tuntuu kaukaiselta, voi olla seuraava askel kohti kasvua, vahvempaa liiketoimintaa ja vaikuttavampaa yrittäjyyttä.
Rohkeus lähteä liikkeelle voi olla se ratkaiseva ero, joka erottaa paikallisen toimijan kansainvälisestä vaikuttajasta.
MIKKO RANTANEN
Yrittäjä, varapuheenjohtaja, Varsinais-Suomen Yrittäjät
Muita kiinnostavia aiheita
Mikko Rantanen
mikko.rantanen@kaupallistajat.fi