YRITTÄJÄ, tule mukaan omiesi pariin! Liity Yrittäjiin.

JÄSEN, oletko jo ladannut Yrittäjät-sovelluksen puhelimeesi? Lataa sovellus Androidille tai Applelle.

Suomen Yrittäjien johtava ekonomisti Petri Malinen. Valokuvaaja: Johanna Erjonsalo

Yrittäjät: Yritystuista leikkaaminen perusteltua, T&K-leikkaukset lyhytnäköistä kasvupolitiikkaa 

”Suomen Yrittäjät on tyytyväinen siihen, että VM:n budjettiesitys keventää ansiotuloverotusta kaikissa tuloluokissa, ei kiristä yrittäjien verotusta ja kannustaa töihin”, johtava ekonomisti Petri Malinen Yrittäjistä sanoo. Valtiovarainministeri Riikka Purra julkisti pääkohdat ensi vuoden budjettiesityksestään tänään

”Julkinen talous pysyy alijäämäisenä, joten sopeutustoimia on perusteltua tehdä nyt ja seuraavalla hallituskaudella, jotta velkaantuminen taittuu. Vakaalla pohjalla oleva julkinen talous on yritysten ja yrittäjien etu”, Malinen toteaa. 

Budjettiehdotus keskittyy menojen leikkaukseen veronkorotusten sijaan. Yrittäjät pitää tätä oikeana linjana vallitsevassa taloustilanteessa.  

“Säilyttävien yritystukien leikkaus on tässä tilanteessa paikallaan. Yritystuet kohdistuvat suurelta osin samoille suurille yrityksille, eivät edistä talouskasvua ja ovat tasapuolisen kilpailun kannalta ongelmallisia”, Malinen sanoo. 

“Sen sijaan ainakin tutkimus- ja kehityspanosten, kotoutuskorvausten ja yliopistorahojen leikkauksia voi moittia. Ne ovat lyhytnäköistä kasvupolitiikkaa”, hän lisää. 

YEL-työtuloja ei voi jatkossa korottaa rajattomasti 

Yrittäjät antaa hallitukselle kiitosta esityksestä, jonka myötä kolmen vuoden välein tehtävissä YEL-työtulon tarkastuksissa työtuloa ei voida korottaa jatkossakaan holtittomasti.  

Hallitus aikoo esittää, että ensimmäisellä tarkistuskerralla korotus työtuloon voi olla enintään 4 000 euroa ja toisella tarkistuskerralla toiset 4 000 euroa. 

– Esitimme keväällä hallituksen puoliväliriiheen, että muutos pitäisi tehdä ja saada voimaan nopeasti. Kiitos hallituksen ripeän toiminnan saamme muutoksen voimaan heti 2026 alusta, johtaja Atte Rytkönen-Sandberg Yrittäjistä sanoo. 

Lisätietoja: johtava ekonomisti Petri Malinen, 050 434 5952, petri.malinen@yrittajat.fi  ja johtaja Atte Rytkönen-Sandberg, 040 359 1986, atte.rytkonen-sandberg@yrittajat.fi   

Muita kiinnostavia aiheita