Kuva: Tarmo Valmela / PhotoDance Valmela

Palkitut yrittäjät Päijät-Hämeessä

Suomen Yrittäjät, Päijät-Hämeen Yrittäjät sekä paikallisyhdistykset palkitsevat vuosittain paikallisesti, alueellisesti sekä valtakunnallisesti menestyneitä yrityksiä.

Päijät-Hämeen Yrittäjiin kuuluu 11 paikallisyhdistystä. Kunkin kunnan yrittäjäyhdistykset valitsevat vuosittain Vuoden Yrittäjän.

2021
Asikkala: Ranskalainen Kyläkauppa Ky, Stephane Maytraud ja Riikka-Maria Lemminki
Hartola: Konepaja Seppo Suomi Oy, Jani Suomi
Heinola: Wiitta Oy, Wille Viittanen
Hollola: Kilpi-Koskinen Oy, Niko Lahtinen ja Toni Lahtinen
Iitti: Tuholaistorjunta Täystuho Oy, Manu Backman
Kärkölä: Sorakuljetus Penna Oy, Juha Penna
Lahti: Vesihaka Oy, Kimmo Hovén
Nastola: Mediseam Oy, Antti Maksimainen ja Kai Räikkönen
Orimattila: GYM 23 / GRN-Power Oy, Piia Andelin
Padasjoki: Padassähkö Oy, Tuomas Jaakkola ja Seppo Toropainen
Sysmä: Oval Design Oy, Harri Hynynen

2020
Asikkala: Viipurilainen Kotileipomo Oy, Veikko, Timo, Teppo, Tuomas ja Joonas Ylä-Hemmilä
Hartola: Rauni Salmela Oy, Jouko Viljaranta
Heinola: Päijät-Hämeen Tili- ja Tilintarkastus Oy, Sari Mäkelä
Hollola: Herralan Konehuolto Ky, Harri Siljander
Kärkölä: Rakennustyö J. Ikävalko Oy, Jouni Ikävalko
Lahti: Fullsize Force Oy, Leksa Pesonen ja Kassu Pesonen
Nastola: Hutek Oy, Kalle Uusitalo.
Orimattila: Vainion Teurastamo Oy, Henri Vainio
Padasjoki: Yrittäjä Markku Pykälistö
Sysmä: Sysmän Tilipalvelut Ky, Mirja Aurasmaa

2019
Asikkala: Plastvo Oy, Tomi Ahonen ja Pekka Jaakkola
Hartola: Hartolan Kukkakauppa ja Hautaustoimisto Ky, Kirsi Lundgren
Heinola: Kenkä-Jenni Ky, Salme ja Hannu Tiili
Hollola: Viherpalvelut Hyvönen Oy, Timo ja Katja Hyvönen
Kärkölä: Parturi Erja Aaltonen, Erja Aaltonen
Lahti: Ravintola Roux Oy, Kati Häkkinen, Sami Häkkinen ja Antti Hietanen
Lahti, Nastola: Thermo-Tek Oy, Matti Lavikka
Orimattila: Valokuvaamo Potretti Oy, Tomi Kallio
Padasjoki: Padasjoen Metalli Oy, Juhani Niemi
Sysmä: Autoilija Juha Salonen, Juha Salonen

2018
Asikkala: Vääksyn Konepiste Oy, Janne, Jouni ja Petteri Korhonen
Hartola: Oy Redox Ab, Leena Peltonen
Heinola: Mittametalli Oy, Jari Kolehmainen
Hollola: Husulan Puutarha Ky, Erika Männikkö
Kärkölä: Nopelli, Ismo Nousjoki
Lahti: Jousivesa Oy, Sirkku Vesa ja Jussi Fihlman
Lahti, Nastola: Tip Top Toimet Ky, Rauno Bottas
Orimattila: Pärhä Oy, Petri ja Jari Pärhä
Padasjoki: Jaakko ja Raili Heistola
Sysmä: Sysmän Ikkuna ja Ovi Oy, Hannu ja Matti Sireni

2017
Asikkala: HippaVilla Oy, Kirsi Andelin
Hartola: Matti Punakallio Ky, Matti Punakallio
Heinola: LKV Kiinteistönvälitys ja tilipalvelu Pietiläinen Oy, Saara Pietiläinen
Hollola: Bus Burger Oy, Eeva Laajoki
Kärkölä: Kaivinkoneurakoitsija Timo Laiho, Timo Laiho
Lahti: Lahden Kestobetoni Oy, Anne ja Janne Kolsi
Orimattila: Maatila-Liha Meronen Oy, Juha ja Ari Meronen
Padasjoki: Uudelviisii Oy, Tiina ja Ari-Matti Pyyhtiä
Sysmä: Sysmän Polttoainepalvelu Oy, Reijo Nurminen ja Jussi Hildén

2016
Asikkala: Urajärven Metalli Oy, Tomi ja Teemu Savolainen
Hartola: Linnahotelli, Päivi Koskela
Heinola: Finn-KT Oy, Ari Kainulainen
Hollola: Fasetti Oy, Janne ja Samuli Ylönen
Hämeenkoski: Krunikan huolto ja remontti, Pertti ja Tuija Mäkelä
Kärkölä: Järvelän Kino Oy, Kirsi-Maija, Veli-Matti ja Ulla Saarinen
Lahti: Prescott Oy, Timo Soini
Nastola: Dosetec Exact Oy, Jari Koskinen
Orimattila: Kenset Oy, Markku ja Lilja Virtanen
Padasjoki: Rakennustyö V-M Heinonen Oy, Veli-Matti ja Sirkka-Liisa Heinonen
Sysmä: Kuusipohja, Mervi Kuusipohja

2015
Asikkala: Suomen Mediavoima Oy, Eero Mattila
Hartola: Kuljetus- ja jätehuolto Seppo Hynninen Ky
Heinola, palvelun ala: Koneliike M. Pekkala Oy, Jukka Pekkala
Heinola, teollisuuden ala: Retermia Oy, Markus ja Risto Castrén
Hollola: Autohuolto Järvinen Oy, Jari Järvinen
Hämeenkoski: Koskisen Betoni Oy, Torsti Koskinen
Kärkölä: Kuljetusliike R&K Mattila Oy, Kari Mattila
Lahti, palvelun ala: Lahden Traktorivaruste Oy, Timo Tirroniemi
Lahti, teollisuuden ala: Flexolahti Oy, Kai Tornikoski, Pekka Malkavaraa ja Heimo Potinkara
Nastola: Matt-Metal Oy, Matti Kunnas
Orimattila: Motopalvelu Niemitalo Oy, Timo ja Teemu Niemitalo
Padasjoki: Telaranta, Olli Lehtiö
Sysmä: H-Motors, Hannu Jokinen

2014
Asikkala: Arkkitehtuuritoimisto Kari Järvinen, Kari Järvinen
Hartola: Hartola-Sysmä Sairaankuljetus Oy, Tuomo ja Jukka Elfvengren, Juhani Korhonen
Heinola: Värisilmä Heinolan Väri ja Tapetti Ky, Risto Kallio
Hollola: Rei-Kaluste Oy, Jani Huovilainen
Hämeenkoski: Nisulan Maansiirto Oy, Jussi ja Teemu Nisula
Kärkölä: IS-Kone Oy, Ilkka Siltala
Lahti, palvelun ala: K I Kaukone Kello ja Kulta Oy, Marko Kauko
Lahti, teollisuuden ala: Maakunnan Lasi E.H. Granqvist Ky, Tero Granqvist
Nastola: Pedro Oy, Juha Lehtonen
Orimattila: HJ-Koneistus Oy, Janne Pitkänen
Padasjoki: Maanrakennus Pekka Ahonen Oy, Pekka Ahonen
Sysmä: Sysmän Sähköpalvelu Oy, Seppo Aarela

2013
Asikkala: Laaksosen Ovi ja Ikkuna Oy Erkki Laaksonen
Hartola: Vuohelan Herkku Oy, Pirkko Hämäläinen
Heinola: Viitos-Metalli Oy, Petri Liikanen
Hollola: Hollolan Kukka ja Hautauspalvelu T:mi Liisa Lehto, Liisa Lehto
Hämeenkoski: VetAgro Oy, Ilmari Hiidenheimo
Kärkölä: Mäki-Rekolan Sementtivalimo Oy, Veikko Mäki-Rekola
Lahti, palvelun ala: Liukkosen Pultti Oy, Jari Liukkonen, Aki Sihvonen ja Niko Liukkonen
Lahti, teollisuuden ala: Lahden Keskusvalmistus Oy, Jukka Kinnunen ja Ville Kinnunen
Nastola: Nastolan Forest Huolto Oy, Ismo Koponen ja Kari Alastalo
Orimattila: Kukka ja Hautauspalvelu Henriikka Oy, Arja Leppäkorpi-Viitanen
Padasjoki: Kuljetusliike Kari Ojala Oy, Kari Ojala
Sysmä: Pitopalvelu Tarja Lehtonen, Tarja Lehtonen

2012
Asikkala: Tiina Wangel, Tiimikke Oy (Vääksyn Lääkärikeskus)
Hartola: Osmo Haikka, Kuljetus Osmo Haikka Oy
Heinola: Päivi Posio-Kukkonen ja Ilkka Kukkonen, Urheilu Kontti
Hollola: Markus Nummela, Finnmari Oy
Hämeenkoski: Leena ja Arto Heinonen, Heile Ky
Kärkölä: Päivi Aaltonen, Koru ja Kello Päivi Aaltonen
Lahti, palvelun ala: Timo Leimuvaara, Aleksin Laukku Oy
Lahti, teollisuuden ala: Markku Juvonen, Lahden Ovi Oy
Nastola: Jari Piiroinen, Jari Piiroinen Oy
Orimattila: Jorma Tuominen, Jokopa Oy
Padasjoki: Ilkka ja Taru Peltola, Puutavaraliike Peltola Oy
Sysmä: Mikko Rinne ja Ahti Tanhula, Sysmän Art Plast Oy

2011
Asikkala: Maija ja Heikki Varonen, Vääksyn Optiikka Ky
Hartola: Taisto Lahti, Autokorjaamo T & P Lahti Ay
Heinola: Jarmo Simpanen, Putkiurakointi Jarmo Simpanen Oy
Hollola: Ilkka Sipilä, Finnelk Oy (Hollolan Hirvi)
Hämeenkoski: Samuli Vuorinen ja Lotta Mertsalmi-Vuorinen, Kone ja Kuljetus Maxi Oy
Kärkölä: Jyrki ja Eero Törmänen, Kärkölän Sähkö Oy
Lahti: Paavo Leiramo, Lahden Kuntoutus Paavo Leiramo Ky
Lahti: Ari Korolainen, Private Case Oy
Nastola: Reino Toivonen, ARK Renew Oy
Orimattila: Juha Rönkkö ja Terttu Keskinen-Rönkkö, Stopteltat Oy
Padasjoki: Birgitta Heino-Toivonen ja Heikki Toivonen, Karabi Oy
Sysmä: Kemal Sekersöz, Tmi Kemal Sekersöz (Pizzeria Fantasia)

2010
Artjärvi: LVI-Putkikama Kari Korkkula Ky, Kari Korkkula
Asikkala: Mobus Ky, Matti Ojala
Hartola: KH-Print Oy, Anne ja Kari Haajanen
Heinola: Suomen Suodatinvalmiste Oy, Esa Toivonen
Hollola: Speed Oy, Tuomo Vallas
Hämeenkoski: Hämeenkosken apteekki, Ulla Henell
Kärkölä: Suivalan Pitokartano Ay, Eeva ja Antti Sipilä
Lahti: Mäkelän Sähkö Oy, Sami Lari ja Seppo Niinivirta
Lahti: Kahvila Kariranta Oy, Katri Kulovuori
Nastola: Rakennus J. Ora Oy, Jarno Ora
Orimattila: Pekkalan Korjaamo Oy, Juhani ja Tuula Pekkala
Padasjoki: Yhtymä Heinonen Veli ja Jukka, Veli Heinonen
Sysmä:  Sysmän Leipä Oy, Petri Tupelin

2009
Artjärvi: Kukka- ja Lahjapuoti Sinikka, Sinikka Harju
Asikkala: Finntaso Oy, Olavi Hatanpää, Jorma Saarainen, Marja Saarainen, Raili Hatanpää
Hartola: Ansioniemen Sähkö Oy, Juhani ja Ulla Talikka
Heinola: Rismator Oy (K-Citymarket Heinola), Risto ja Marjut Veijanen
Hollola: Studio Petrax, Petri ja Tiina Rappula
Hämeenkoski: Etolan Autohuolto, Jukka Nikkilä
Kärkölä: Vierumäen Siirtokuljetus Oy, Petri Teppola
Lahti: ER-Pahvityö Oy, Heikki Erkamo
Lahti: Kivimaan apteekki, Tarmo Salin
Nastola: Nastolan Kiinteistönotariaatti Oy LKV[A], Petter Kulhua
Orimattila: Maansiirtoliike Erkki Heikkilä Oy, Erkki Heikkilä
Padasjoki: Keinuhongan tila, Kalle Jaakkola
Sysmä:  Sysmän Autoservis Oy, Eeva ja Pekka Kantonen

2008
Artjärvi: Kaivin-yhtymä Esko & Antti Koskinen, Antti Koskinen
Asikkala: Vääksyn Viherkukka ja Hautauspalvelu Oy, Seija ja Jorma Loponen
Hartola: TV-Huolto K. Häkkinen, Kaarlo Häkkinen
Heinola: Rakennustoimisto Valve Oy, Juhani Valve
Hollola: Sporttimake Oy, Markku Oksanen
Hämeenkoski: Twinwood Oy, Jari Korremäki, Hannu Halmesaari, Teijo Piipponen
Kärkölä: Olli Salomaa Oy Olli Salomaa
Lahti: M. J. Paasikivi Oy, Reijo Oksanen
Lahti: Lainion Akku Oy, Reijo Lainio
Nastola: E. Näveri Ky, Arja ja Kimmo Auvikainen
Orimattila: Orimattilan Optiikka Oy, Matti Saloranta
Padasjoki: Niemisen Linjat Oy, Jukka-Matti Nieminen
Sysmä:  Nukketeatteritalo Musta & Valkea Ratsu, Eevaliisa Holma-Kinnunen, Raimo J. Kinnunen, Jukkapekka Kinnunen

2007
Artjärvi:  AH-Pörssi Oy, Tuomas Kareinen
Asikkala: Kone Hasala Oy, Osmo Hasala
Hartola: Armadillo Oy, Inga Huilla
Heinola: Heinolan Levy ja Lista Oy, Jukka Virtanen
Hollola: Salpomec Oy, Jarkko Kuusisto
Hämeenkoski: Tulimäki, Juha ja Pirjo Utela
Kärkölä: Perinne-Palvi Tuokko Oy, Kari Tuokko
Lahti: Uusiomateriaalit Recycling Osakeyhtiö Ltd, Lea Kuitunen
Lahti: Vihanneskolmio Oy, Sirkku Demirbas, Jarmo Loikas, Päivi Auvinen
Nastola:  Hydros Oy, Erkki Virta
Orimattila: Nesco Oy, Marko ja Jukka Immonen
Padasjoki: Padasjoen Koivujaloste Oy, Ilkka Mertsalmi
Sysmä: Tarmix Oy (Rakennuspalvelu Tarvaala), Mika Tarvaala

2006
Artjärvi: Artjärven Laatujousi Oy, Pekka Fabritius
Asikkala: Renpaja Oy, Europelti Oy, Rengroup Oy, Risto Nurminen
Hartola: Reijo Sertti Oy, Reijo Sertti
Heinola: Pienkonehuolto Siekkinen Oy, Seppo Siekkinen
Hollola: Camping Messilä Oy, Hannu Yrjölä ja Päivi Saarela
Hämeenkoski: Kosken Kirja ja Kemikalio, Ravintola Star, Jaana Torppala
Kärkölä: Autokorjaamo J. Niemi, Jouko Niemi
Lahti: Etelä-Suomen Kosmetologikoulu Ky, Tuula Kaapu
Lahti: Kirena Oy, Timo Tohkanen ja Antti Peltonen
Nastola: Nastolan lääkärikeskus Oy, Mikko Kahma
Orimattila: Orimattilan Tapetti ja Väri, Aimo Lappalainen
Padasjoki: Veljekset Olavi ja Teuvo Virtanen, Olavi Virtanen
Sysmä: Kone-Heino Oy, Heikki Heino

2005
Artjärvi: Kuljetus R. Niittynen Ky
Asikkala: Tmi J. Mantsinen
Hartola: Rakennusliike Tauno Hildén Ky
Heinola: Palvelutaksit Pekka Lahtinen
Hollola: Pemco Oy
Hämeenkoski: Hankalan Pellavaloukku / Mervi Jarkko-Suomi Tmi
Kärkölä: Kuljetusliike Väkiparta Ky
Lahti: Lahden Kellokeskus Oy
Lahti: Lahden Lämpökäsittely Oy
Nastola: Rakennuskone Soramo Oy
Orimattila: Kiinteistö Oy Orimattilan Kehräämö
Padasjoki: Raimo Töyrylä
Sysmä: Pikku-Linta Oy

2004
Artjärvi: Tmi Kaija Ahola ja Koneurakointi Risto Ahola
Asikkala: Viini-Pihamaa Oy
Hartola: Itä-Hämeen LVI-Ala Ky
Heinola:  Heinolan Maansiirto Ky
Hollola:  SHV-Autotalo Oy
Hämeenkoski: Tmi Jouko Parikka
Kärkölä: Koskisen Oy
Lahti: Lahden Fysteam Oy
Lahti: Kalustemuovi Virtala Oy
Nastola:  Skansafiro Oy
Orimattila:  Kenkäexpertti Aila Lehto Ky
Padasjoki:  Padasjoen Kirjapaino Oy
Sysmä: Sysmän Kirjakauppa

2003
Artjärvi: K-extra Aarninsalo
Asikkala: AJV-Machine Oy
Hartola: Siirtokuljetus Matti Jokihaara
Heinola:  Heinolan Tilikeskus Oy
Hollola:  A-Kassi Ky
Hämeenkoski:  Perhekoti Jyrkkä
Kärkölä: Asematorin Kukka- ja Hautauspalvelu
Lahti: Lahti Kopio Oy
Lahti: Naroma-Tuote Oy
Nastola:  Kioski Hanslankari
Orimattila:  Hermetel Oy
Padasjoki:  Werhon Kartano Oy
Sysmä: Vesikaivohuolto Vipe Oy

2002
Asikkala: Asikkalan Osuuspankki
Hartola: Peltisepänliike Seppo Koskinen Oy
Heinola: Vesan Kuljetus Oy
Hollola: Hollolan Autohuolto Heikki Lietsa Ky
Hämeenkoski: Parturi-kampaaja Arja Lindgren
Kärkölä: Järvelän Rauta Ky
Lahti: Teerenpeli Yhtiöt, Selma
Nastola: Lahden LVI-Expertti Oy
Orimattila: Arolan Kuljetus Oy
Padasjoki: Jäämestarit Oy
Sysmä: Urheilu-Valonen Ky

2001
Asikkala: Vääksyn Betoni Oy
Hartola: Hartolan Auto Ky
Heinola: Heinolan Talohuolto Oy
Hämeenkoski: Rauno Parikka Ltd
Kärkölä: Kärkölän Isännöinti- ja Kiinteistöpalvelu Ky
Lahti: Elmont Oy, Ecapaino Oy
Nastola: Raitio TA Ky
Orimattila: Vasmet Oy
Padasjoki: Padasjoen Auto- ja Konekorjaamo
Sysmä: Sysmän Kuvapalvelu

2000
Asikkala: Huoltoasema S. Erolainen Oy
Hartola: Kiuru Sport Ky
Heinola: Ohjaustaito Oy
Hollola: Ravintola Olkihattu Oy
Hämeenkoski: Tilausliikenne Esko Nisula
Kärkölä: Korvenrannan Puusepäntehdas Oy
Lahti: Marakon Oy, Tonttilan Nosto ja Kuljetus Oy
Nastola: Vulganus Oy
Orimattila: Tiliekspertti M. Vink Oy
Padasjoki: Metsäkuljetus Eero Aarto Ky
Sysmä: Kalevi Palvanen Ky

1999
Asikkala: Vääksyn Offset ja Kopio Ay
Hartola: Metsäurakointi Kari Olkkonen Oy
Heinola: Leenan Kukka ja Markku Ahonen Ky
Hollola: Insinööritoimisto Ideachip Oy
Hämeenkoski: Omenankukka Terhi Mesiä
Kärkölä: Kärkölän Koru ja Kello Ky
Lahti: Helmi Vuorelma Oy, Lahden Kauppahotelli Oy
Nastola: Optikko Nyman Oy
Orimattila: Eirasen Sora Ky
Padasjoki: Lepistön Muotti Oy
Sysmä: Textiikki Hilkka Halme Ky

1998
Asikkala: Vääksyn Metalli Oy
Hartola: Kuningaspalkki Oy
Heinola: Enekos Oy
Hollola: Lang & Teräväinen Oy
Hämeenkoski: Rakennusyhtiö U&P
Kärkölä: Lämpöura Tenhunen P Tmi
Lahti: Lahden Rengas ja Varaosa, LTM Company Oy
Nastola: Pedro Oy
Orimattila: Arkkitehtuuritoimisto Erkki Karjalainen Ky
Padasjoki: Padasjoen Hautaustoimisto ja Kukkakauppa M.Lehtimäki
Sysmä: LVI-Aroalho Oy

1997
Asikkala: Vääksyn Tankkausmajakka Ky
Hartola: Kuljetusliike Matti Mäkinen Ky
Heinola: V.Räsänen Ky
Hollola: Solmaster Oy
Hämeenkoski: Kosken Kuljetus Ky
Kärkölä: Jorma Malm Ky
Lahti: Tähtiviihde Ay, Lahden Lasipalvelu Oy
Nastola: Nastolan Kukkakauppa ja Hautaustoimisto Ky
Orimattila: Orimattilan Akku ja Varaosa Oy
Padasjoki: Tapio-Net Ky
Sysmä: Jorma Meinander Ky

1996
Asikkala: Lehmonkärki/Ari Yrjölä
Hartola: Päijätmaa Yhtiöt
Kärkölä: Spezplan Ky
Lahti: Eurokangas Oy, Oy Lahden Polttimo Ab, LVI-Pojat Ky
Nastola: Lahden Asennus-Team Ky
Orimattila: Ferroplan Oy
Padasjoki: Antti Räsänen, maatalous

1995
Asikkala: Metallituote Tuovinen Ky
Hartola: Autoliike Raimo Asikainen Ky
Heinola: A.Weckman & Kumppanit Ky
Heinolan mlk: Sasmetor Oy
Hollola: Seppo Väinölä Ky
Hämeenkoski: Hämeenkosken Fysioterapia Oy
Kärkölä: Ravintola Rita’s
Lahti: Ekofinn Oy, Peko-Kukka Ky
Nastola: Huoltoasema Matti Eurén
Orimattila: Finn Karelia Virke Oy
Padasjoki: Padasjoen Säästöpankki
Sysmä: Sysmän Ovi ja Ikkuna Oy

1994
Asikkala: Vääksyn Konekulma Ky
Hartola: Kuljetusliike Yrjö Erämies Ky
Heinolan mlk: Saritix Oy
Heinola: Kultasepänliike Veikko Rantanen Ky
Hollola: Vaahto Oy
Koski Hl: Kantolan Puusepänliike
Kärkölä: Sparmarket Kärki
Nastola: T-Market Nastolan Ruokakivi
Padasjoki: Nyystölän Puutyö
Sysmä: J.Simola Ky
Lahti: Oy Asuste-Atlas, Systla Oy
Orimattila: Varpion Puutarha Oy

1993
Artjärvi: A.Wennström Oy, Porvoon Teknillinen Tehdas Oy
Asikkala: Lehtorannan Puutarha Ky
Hartola: Sähkö-Saarinen Oy
Heinola: Heinolan Kolarityö Ky
Heinolan mlk: T:mi Ruokapörssi
Hollola: Pulla-Pojat Oy
Koski Hl: Asuste-Norppa Ky
Kärkölä: Hikiän Työkalu Ky
Nastola: Pepex Oy
Orimattila: Hannu Koponen Oy
Padasjoki: Veikko Nikkarikoski Oy
Sysmä: Sysmän Talohuolto Oy
Lahti: Oilon Oy, Esko Saloranta Ky

1992
Artjärvi: Artjärven Sähkö Oy
Asikkala: Parturiliike Tarja
Hartola: Konepaja Seppo Suomi Ky
Heinola: TB-Huoltamo E.Andersson Ky
Heinolan mlk: Rasipelto Ky
Hollola: Muovijaloste Oy
Kärkölä: Kärkölän TV ja Kone Ky
Koski Hl: J&K Joensuu Oy, Delta Video Oy, Kustannus Ky, Teledoc Oy
Lahti: Suomalainen Energiaosuuskunta (SEO), Finn Sonic Oy
Orimattila: Rakennusliike Taavila Oy
Padasjoki: Rakennusliike Martti Rantanen Ky
Sysmä: Sysmän Koneistus ja Korjaus Ky

1991
Artjärvi: Ruskovilla Oy
Asikkala: Ravtuote Oy
Hartola: Hartolan Metsäkuljetus Ky
Heinola: Sähkömarkka Ky
Heinolan mlk: Gasthaus Mühlenstube
Hollola: Startex Ky
Koski Hl: Kosken Hevosvalmennus Ky
Kärkölä: Järvelän Siirtokuljetus Ky
Nastola: Nastolan Fysikaalinen Hoitolaitos Ky
Lahti: Lahden Kuntohoito ja UVA Ky, Dense Oy, DS-kiinteistöt Oy, DS-Kemia Oy
Orimattila: Keraplast Oy
Padasjoki: Aarnon Puu Oy
Sysmä: Oksasen Pyörä ja Kone Ky

1990
Artjärvi: Artjärven Rakentajat Oy
Asikkala: Finlandia Uistin
Hartola: Rauni Salmela Ky
Heinola: Kala-ja vihannesliike V.Mykrä
Heinola mlk: Erkoisoja Oy
Hollola: Naisten Pukutehdas
Koski Hl: Asianajotsto Tarmo Nisula Ky, Kosken Tili ja Notariaatti, Kosken Rakentajat, Kosken Hl Kiinteistöhoito Ky
Kärkölä: Nukke ja Nuttu, Kärkölän Kuljetus Oy, Pyöräkonepalvelu J.Heinonen Oy
Lahti: Lahden Kirjapaino ja Sanomalehti, Veljekset Mantere Oy
Nastola: Nastolan Autokoulu Oy
Orimattila: Veijo Toivonen Oy
Padasjoki: Padasjoen Tilitoimisto Oy
Sysmä: Sysmäläinen Pitäjälehti

1989
Artjärvi: LVI-Työ Putkipari
Asikkala: Rakennusliike Viljo Pakkanen Oy
Hartola: Maanrakennusliike Tauno Laitinen Ky
Heinola: Puusepänliike E.Heinonen Oy, Seppäläisen Kenkäkauppa Ky
Heinolan mlk: Rakennusyhtymä Kalevi ja Pentti Porvari
Hollola: Kari-Finn Oy ja Muovisto Oy
Koski Hl: Parturikampaamo Leila ja Tiina Rutanen
Kärkölä: Kylmäkärki Ky
Lahti: Civals-Tuote, K-Market Saarikunnas
Nastola: Uponor Oy
Orimattila: Orima Oy
Padasjoki: Puutavaran kuljetus, Pentti Juhola
Sysmä: K-Halli Olavintori

1988
Artjärvi: Artjärven Rauta-Maatalous
Asikkala: Kesoil Huolto Meeri Hussa
Hartola: Gasthaus Koskenniemi
Heinola: Kemikalio Jupe
Heinolan mlk: Maanrakennus Varpenius Oy, Kuljetusliike Seppo Varpenius Ky
Hollola: Paakkisen Automaalaamo Ky
Koski Hl: Studio Soile Siltanen
Kärkölä: Tasoplast Oy, Felpimet Oy, Teräs-Nailon Ky
Lahti: Raute Oy, Veljekset Wahlstén
Orimattila: Mäkelän Puusepäntehdas Ky
Nastola: Nastolan Kone- ja Urheiluliike
Padasjoki: Huolto ja Paino, Padasjoen Sanomat
Sysmä: Talasniemen Saha

1987
Artjärvi: Artjärven Teräsrakenne H ja T Lahti
Asikkala: Laakkalan Saha
Hartola: Kesoil-Huolto
Heinola: Kuljetusliike Tauno Alén Ky
Heinolan mlk: Herrala-Talot Oy
Hollola: Sievä-Sisuste Oy
Koski Hl: Kuntoliikuntapalvelu Pekka Kinnunen Ky
Kärkölä: Rakennusyhtiö Antti ja Matti Seppälä
Lahti: Asko Oy, TMT-Malinen Ky
Nastola: Vartiointi Tirkkonen Oy
Padasjoki: Nuutisen Kutomo Ky
Sysmä: T-market Peltola

1986
Artjärvi: Maatilayrittäjä Urpo Palonen
Asikkala: AJ Consultants
Hartola: Har-Ko Oy
Heinola: Tommolan Baari ja Kioski Toivo Virtanen, Lusin talouskauppa
Hollola: Salpausselän Kirjapaino Oy
Koski Hl: Päivärinteen Puutarha
Kärkölä: Konepuusepät Oy
Nastola: Orimattilan Maansiirto Seppo Uutela Ky
Padasjoki: Padasjoen Korjaamo Tapani Latva
Lahti: Soilituote Oy, Optinen erikoisliike Koivisto Ky, Tukkutiimi Oy
Sysmä: Leipurin Lasikko ja Napostella

2021 Kuljetusliike Helokivi Oy, Sonja ja Joni Helokivi
2020 Ei valittu vallitsevan koronatilanteen takia
2019 Plastvo Oy, Tomi Ahonen ja Pekka Jaakkola
2018 Total Sec Oy, Hannu Vappula, Miko Linnavirta ja Santeri Pohjola
2017 Vuohelan Herkku Oy, Pirkko Hämäläinen
2016 EL-Kori Oy, Marjut Nordström
2015 Stopteltat Oy, Juha Rönkkö ja Terttu Keskinen-Rönkkö
2014 Pedro Oy, Juha Lehtonen
2013 Teerenpeli Yhtiöt Oy, Anssi ja Marianne Pyysing
2012 Velj. Wahlsten Oy, Markku Wahlsten ja Anne Santonen
2011 Videomakers Oy, Hannu Niikko
2010 Lem-Kem Oy, Henrik Lemmetty, Tuomas Lemmetty
2009 LSK Electrics Oy, Mika Bohm Olli Vilppunen
2008 Vääksyn Mylly Oy , Pirkko ja Tapani Norrlin, Kari Savola
2007 Rakennusbetoni- ja Elementti Oy, Esa Konsti
2006 Esa-konserni, Antti Kivekäs
2005 Jäämestarit Oy, Erkki Syrjänen
2004 Kansiopalvelu Oy, Anne ja Stig Lindström
2003 Finlandia Uistin Oy, Hannu Kangas ja Kalevi Kangas
2002 Tekma Oy, Taina Ahlroth
2001 Enekos Oy, Eero Nenonen
2000 Orfer Oy, Paul Stucki ja Perttu Kontu
1999 Villähteen Leipä, Tuomo Hämäläinen
1998 Järvelän Siirtokuljetus Oy
1997 Asuste-Atlas Oy, Jorma Lindqvist

2021 Pro Park Palvelut Oy, Marko Eskolainen

Suomen Yrittäjät ja Yksityisyrittäjäin Säätiö järjestävät vuosittain Nuori Yrittäjä -kilpailun. Paikalliset yrittäjäyhdistykset esittävät omat ehdotuksensa aluejärjestölleen Päijät-Hämeen Yrittäjille, jonka hallitus valitsee maakunnallisen voittajan. Maakunnallinen Nuori Yrittäjä jatkaa eteenpäin valtakunnalliseen kilpailuun.

2021 AutoMussalo Oy, Hollola
2020 Lahden Putkipalvelut Oy, Hollola
2019 Tmi Tyllin, Lahti
2018 OneFX Oy, Orimattila
2017 HS listoitus Oy, Nastola
2016 HiFix Oy, Lahti
2015 Piipputaito Oy, Lahti
2014 Blue Skies Aviation Oy, Asikkala
2013 Veikko Smolander Oy, Hollola
2012 Heinolan Kolarityö Oy, Heinola
2011 Perustava Oy, Orimattila, myös valtakunnallinen palkinto
2009 Tmi Kiinteistö-Kane, Orimattila
2008 Rostep Oy, Lahti
2007 Pajula Records Oy, Sysmä
2006 Maria Drockila Oy, Orimattila, myös valtakunnallinen palkinto

Valtakunnallinen yrittäjäpalkinto

Valtakunnallinen yrittäjäpalkinto korostaa yrittäjyyden merkitystä ja arvostusta sekä tuo esille yrittäjän työtä. Yrittäjäpalkinto on vastaanottajalleen arvokas — se on yrittäjäkollegoiden tunnustus.