Kassahenkilö ja asiakas
Neuvontapalvelut
Suomen Yrittäjät Omistajanvaihdosneuvonta

Omistajanvaihdosneuvonta

Yrityskauppa on vaativa tehtävä kokeneellekin asiantuntijalle, ja ammattilaisen käyttäminen varmistaa yrityskaupan onnistumisen ilman jälkipyykkejä. Tämä on yhtälailla ostajan, myyjän kuin rahoittajankin intressi.

Yrityskauppaa suunnittelevan on kuitenkin varmistettava, että käytettävällä asiantuntijalla on kokemusta omistajavaihdoksista ja resursseja viedä yrityskauppa onnistuneesti läpi. Perheen sisällä tehtäviin sukupolvenvaihdoksiin tarvitaan usein erilaista osaamista kuin myytäessä yritystä ulkopuoliselle. On hyvä tarkistaa, kumpaa erikoisalaa asiantuntija enemmän edustaa.

Suomen Yrittäjien jäsenet voivat hyödyntää neuvontapalvelua omistajanvaihdosasioissa. Myös alue- ja toimialajärjestöillä on yhteydet omistajanvaihdoksen asiantuntijoihin.

Suomen Yrittäjien aluejärjestökohtaiset omistajanvaihdosasioista vastaavat:

Etelä-Karjalan Yrittäjät

Projektipäällikkö Pekka Lankinen, 050 339 0968, pekka.lankinen@yrittajat.fi

Etelä-Pohjanmaan Yrittäjät

Omistajanvaihdosasiantuntija Jorma Ranta, 050 593 9739, jorma.ranta@yrittajat.fi

Etelä-Savon Yrittäjät

arto.kamppi@yrittajat.fi

Hämeen Yrittäjät

Toimistohenkilökunta, 010 229 0390, hame@yrittajat.fi

Kainuun Yrittäjät

Anu Tervonen, 044 728 7100, anu.tervonen@yrittajat.fi

Keski-Pohjanmaan Yrittäjät

Toimistohenkilökunta, 010 501 1584 (suomeksi), 010 501 1583 (ruotsiksi), kpy@yrittajat.fi

Keski-Suomen Yrittäjät

Oili Eronen, 040 674 4858, oili.eronen@yrittajat.fi

Kymen Yrittäjät

Kari Jääskeläinen, 044 058 1030, kari.jaaskelainen@yrittajat.fi

Lapin Yrittäjät

Omistajanvaihdoskoordinaattori Seppo Selmgren, 050 551 1075, seppo.selmgren@yrittajat.fi

Pirkanmaan Yrittäjät

Sari Järvelin, 050 531 1131, sari.jarvelin@yrittajat.fi

Maria Virtanen, 050 338, 8696, maria.virtanen@yrittajat.fi

Pohjois-Karjalan Yrittäjät

Pohjois-Pohjanmaan Yrittäjät

Kehityspäällikkö Paula Pihlajamaa, 050 4399 808, paula.pihlajamaa@yrittajat.fi

Päijät-Hämeen Yrittäjät

Pääkaupunkiseudun Yrittäjät

Arto Kämppi, 040 354 7492, arto.kamppi@yrittajat.fi

Anneli Komi, 050 543 8192, anneli.komi@yrittajat.fi

Rannikko-Pohjanmaan Yrittäjät — Kust-Österbottens Företagare rf

Satakunnan Yrittäjät

Sukupolven- ja omistajanvaihdoskoordinaattori Pia Österlund, 050 410 0957, pia.osterlund@yrittajat.fi

Savon Yrittäjät

Niko Knuuttinen, 050 560 0604, niko.knuuttinen@yrittajat.fi

Mia Simpanen, 044 368 0505, mia.simpanen@yrittajat.fi

Uudenmaan Yrittäjät — Nylands Företagare

Projektipäällikkö Arto Kämppi, 040 354 7492, arto.kamppi@yrittajat.fi

Anneli Komi, 050 543 8192, anneli.komi@yrittajat.fi

Varsinais-Suomen Yrittäjät

Elinkeinoasioiden päällikkö Jutta Wirén, p. 040 776 3640, jutta.wiren@yrittajat.fi

Suomen Yrittäjät, valtakunnalliset omistajavaihdosasioiden vastaavat:

Ov-foorumi: Mika Haavisto, 050 550 1993, mika.haavisto@yrittajat.fi

Maaseutuyritysten ov-palvelut: Anneli Komi, 050 543 8192


Yritysvälittäjä avuksi

Omistajanvaihdostilanteessa apua voi hakea myös ammattitaitoiselta yritysvälittäjältä. Vuosia alalla työskennelleillä välittäjillä on kokemusta yrityskaupoista. Heillä on myös kattavat rekisterit, joista jatkajaehdokas tai ostettava yritys voi löytyä. Luotettavista välittäjistä saat tietoa mm. Suomen Yritysvälittäjien Liitto ry:n kotisivuilta.

Katso myös:

Yrittäjien jäsenenä saat rahanarvoisia etuja ympäri vuoden yhteistyökumppaneiltamme