Yrittäjä! Tule mukaan omiesi pariin. Liity Yrittäjiin.

Jäsen, oletko jo ladannut Yrittäjät -sovelluksen puhelimeesi? Lataa sovellus Androidille tai Applelle.

Kassahenkilö ja asiakas
Neuvontapalvelut
Suomen Yrittäjät Omistajanvaihdosneuvonta

Omistajanvaihdosneuvonta

Yrityskauppa on vaativa tehtävä kokeneellekin asiantuntijalle, ja ammattilaisen käyttäminen varmistaa yrityskaupan onnistumisen ilman jälkipyykkejä. Tämä on yhtälailla ostajan, myyjän kuin rahoittajankin intressi.

Yrityskauppaa suunnittelevan on kuitenkin varmistettava, että käytettävällä asiantuntijalla on kokemusta omistajavaihdoksista ja resursseja viedä yrityskauppa onnistuneesti läpi. Perheen sisällä tehtäviin sukupolvenvaihdoksiin tarvitaan usein erilaista osaamista kuin myytäessä yritystä ulkopuoliselle. On hyvä tarkistaa, kumpaa erikoisalaa asiantuntija enemmän edustaa.

Suomen Yrittäjien jäsenet voivat hyödyntää neuvontapalvelua omistajanvaihdosasioissa. Myös alue- ja toimialajärjestöillä on yhteydet omistajanvaihdoksen asiantuntijoihin.

Suomen Yrittäjien aluejärjestökohtaiset omistajanvaihdosasioista vastaavat:

Etelä-Karjalan Yrittäjät

Omistajanvaihdosasiantuntija Tarmo Soronen, 0400 187 864, tarmosoronen@gmail.com

Etelä-Pohjanmaan Yrittäjät

Omistajanvaihdosasiantuntija Jorma Ranta, 050 593 9739, jorma.ranta@yrittajat.fi

Hämeen Yrittäjät

Toimistohenkilökunta, 010 229 0390, hame@yrittajat.fi

Keski-Pohjanmaan Yrittäjät

Projektipäällikkö Fanni Pöntiö, 050 3211 749, fanni.pontio@yrittajat.fi

Toimistohenkilökunta, 010 501 1584 (suomeksi), 010 501 1583 (ruotsiksi), kpy@yrittajat.fi

Lapin Yrittäjät

Omistajanvaihdoskoordinaattori Seppo Selmgren, 050 551 1075, seppo.selmgren@yrittajat.fi

Pirkanmaan Yrittäjät

Järjestöpäällikkö Sari Järvelin, 050 531 1131, sari.jarvelin@yrittajat.fi

Hankekoordinaattori Marika Peltoniemi, 050 523 5438, marika.peltoniemi@yrittajat.fi

Pohjois-Pohjanmaan Yrittäjät

Kehityspäällikkö Paula Pihlajamaa, 050 4399 808, paula.pihlajamaa@yrittajat.fi

Satakunnan Yrittäjät

Hankinta- ja omistajanvaihdosneuvoja Jarkko Koskinen, 040 070 9622, jarkko.koskinen@yrittajat.fi

Savon Yrittäjät

Asiakkuuspäällikkö Mia Simpanen, 044 368 0505, mia.simpanen@yrittajat.fi

Varsinais-Suomen Yrittäjät

Elinkeinoasioiden päällikkö Jutta Wirén, 040 776 3640, jutta.wiren@yrittajat.fi

Suomen Yrittäjät, valtakunnalliset omistajavaihdosasioiden vastaavat:

Ov-foorumi: Omistajanvaihdostoiminnan päällikkö Anneli Komi, 050 543 8192, anneli.komi@yrittajat.fi

KLOV-hanke: Projektipäällikkö Nellie Nyberg, 050 354 6882, nellie.nyberg@yrittajat.fi ja 1.3.2024 lähtien omistajanvaihdosasiantuntija Marianne Ruusunhelmi, 050 559 9225, marianne.ruusunhelmi@yrittajat.fi

Maaseutuyritysten ov-palvelut ja OKAPUU-hanke: Hankekoordinaattori Marianne Ruusunhelmi, 050 559 9225, marianne.ruusunhelmi@yrittajat.fi


Yritysvälittäjä avuksi

Omistajanvaihdostilanteessa apua voi hakea myös ammattitaitoiselta yritysvälittäjältä. Vuosia alalla työskennelleillä välittäjillä on kokemusta yrityskaupoista. Heillä on myös kattavat rekisterit, joista jatkajaehdokas tai ostettava yritys voi löytyä. Luotettavista välittäjistä saat tietoa mm. Suomen Yritysvälittäjien Liitto ry:n kotisivuilta.

Katso myös:

Etsi maksuton neuvoja valtakunnallisesta hakupalvelusta:

Yrittäjien jäsenenä saat rahanarvoisia etuja ympäri vuoden yhteistyökumppaneiltamme